Turnajské meče

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnajské meče

Příspěvek od Spakona » pon čer 24, 2013 2:40 pm

Jiří z Holohlav píše:.. a i snad bezpečnější než různě srážená dlouhá kopí ..
ano - správně řečeno: různě srážená...
on je totiž zásadní problém, že spousta pánů nemá ani základy boje, takže si naprosto zcestně sráží kopí a jiné zbraně místo od sebe na sebe...
zrovna na Frýdlantě (Curii) to bylo vidět hodně, kdo z těch kluků má nějaké základy a kdo z nich má jen štěstí a válcuje to díky mládí a síle...
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Komoří
Příspěvky: 176
Registrován: ned srp 03, 2008 2:02 pm
Bydliště: Hoděšovice 155, Býšť 533 22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnajské meče

Příspěvek od Komoří » pon čer 24, 2013 4:35 pm

Vzácná paní, máš pravdu.
Ale čí je to chyba, že nemají základy? Naše, tedy nás starších, kteří jsme je ty základy nenaučili a vrazili jim do rukou zbraně bez učení a cvičení. Sami se to nenaučí.

Ad turnajské meče - fedry jsou zajímavé, ale dle mne to není to, co jsme chtěli, nebo co já jsem si představoval jako turnajský meč. Nějak se nedokážu smířit s tím, že budu mít párátko, ač bezpečné. Za mne toto ne, ale cesta je to dobrá, třeba i někam povede.
Vae Victis!

Uživatelský avatar
Eifel, Albert
Příspěvky: 65
Registrován: úte bře 20, 2012 8:50 am
Bydliště: Frýdek -Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnajské meče

Příspěvek od Eifel, Albert » úte čer 25, 2013 5:08 am

Otázka bezpečného meče na bodání je asi spíše komplexní otázkou ne ? Určitě je i podmínka uzavřené helmice a dle mně i nutnost plátové vesty a vyřešená dostatečně ochrana krku, tak ať není skulinka kudy by se hrot dostal pod zbroj...potom už stačí zakulatit naším mečům špici do poloměru alespoň 50 koruny a dále bych omezil trochu délku meče a šířku a je vystaráno a celkem i bezpečně, nebo né ? (+ umět trochu s tím mečem šermovat :D )

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnajské meče

Příspěvek od Maršálek » úte čer 25, 2013 8:14 am

Souhlas s panem Albertem :wink:
Tady se přeci nenabízí 15.kový fedr jako plnohodnotný 14.kový turnajský meč. Já jsem to téma vložil proto, že se objevilo více výrobců, kteří se posunuli viditelně dál, než jsme byli před dvěma lety, kdy se tu ta diskuze o možném turnajském meči otevřela :wink:

Upomínám, že turnajské meče známe jenom z nepřímých zmínek a nevíme k nim zhola nic. Snažíme se tak odhadnout jejich vlastnosti na základě našich představ o využití.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnajské meče

Příspěvek od Maršálek » úte čer 25, 2013 8:51 am

Tak abych to celé upřesnil, vkládám svou debatu s Macem, kterému se zatím nedaří se k nám přihlásit na fórum:

Mac:
Ohledně cvičných mečů - podle mne jsou to zbraně určené primárně ke cvičení a zdokonalování šermířských technik. Tak že zcela určitě je potřeba mít ochranné pomůcky a podle mého názoru je nešťastné používat žel. cvičné zbraně třeba pouze v tričku a čekávat od toho že to nebude bolet))
Vůbec nemám potuchy a podle mne je potřeba to zvážit, zda a jak používat cvičné zbraně určené pro nácvik v souvislosti se zápolením ve zbroji. Podle mého názoru to možné je, ale pouze pro lidi s nějakou inteligencí a s nějakými zkušenostmi (beru to prosím globálně, po nikom konkrétně nejdu!!). Jde o to, že při zápolení -soutěžení je trochu jiný adrenalin než při nácviku či zkoušení určitých technik zda nám fungují či nikoliv. S kombinací, s tím že jsou soupeři oblečeni do zbroje (rány se necítí, je vyvinuta větší energie apod.)mi vychází to, že zbraně budou dostávat extrémní zátěž a je tedy na to brát zřetel (proto poznámka o nějakém stupni přemýšlení u šermu). Nemyslím si že je nemožné užívat při zápolení-turnaji cvičné zbraně(je to lepší než zbraně ostré) ,ale je potřeba si uvědomit co držíme v ruce. Zbraně jsou ohebné, ale zcela nejsou nezničitelné. Já osobně jsem udělal jednoruční meče a tesáky z důvodu, že tu chybí cvičné zbraně pro nácvik technik s tesákem ,meč a štít a meč a štítek, ale i tady je zapotřebí vše řešit s pomůckami (myšleno, při reálné rychlosti).
Co se týče hrotu - hroty u mých zbraní jsou 6-7mm a nemyslím si, že jinde by to bylo o hodně víc. Rozhodně bych s takovou zbraní nebodal do hledí, podle mého názoru to je nebezpečné.
Je řešení na zbraně udělat ještě kožené hroty, aby byla zvýšena bezpečnost, ale i tak si myslím, že bod do očí není z bezpečnostního hlediska ideální ( zde se opět odvolávám na kombinaci adrenalinu, a jiného užití zbraně ve zbroji než v civilu-vyvinutí větší energie s otupením citu zbraň zastavit).
Jinak jsem ochoten komukoliv z Vás (jak se domluvíte) poslat dva meče s tím, že se na ně podíváte a promyslíte si, zda by byly pro Vás použitelné. Jestli-že by Jste uznali že ano, meče by Jste mi zaplatili, jestliže ne, pošlete mi meče zpět. To je nabídka se kterou můžete pracovat))
Jinak na závěr musím ještě jednou napsat a to z důvodu své ochrany, že meče jsem vyrobil pro nácvik šermířských technik a nemyslím si, že by byly vhodné na extrémní zátěž jako jsou turnaje ve zbrojích. Není to proto ,že bych zbraním nevěřil, ale rád bych, aby jste znali můj názor na věc. Pevně věřím, že mé důvody jsou jasné a pochopitelné.



Maršálek:
Děkuji za shrnutí a souhlasím. K nám na fórum jsem to dal proto, že dlouhodobě hledáme vhodné turnajské meče, se kterými by se dalo sekat i bodat. Ono to zatím vypadá, že to v podstatě shrnují stávající tupé meče s výrazně zakulaceným hrotem, ale bylo by dobré je mít také dostatečně pružné, abychom se neprobodli. Aby nedošlo k omylu - shodneme se, že fedry jsou cvičné, ne turnajské. Ale možná nás i vás posunula výroba a používání fedrů zase dál.

My o turnajských mečích víme pramálo. Máme představu, co si od nich slibovat, ale to je tak asi vše. Víme, že některé takové byly již na počátku 14. st. z velrybých kostic (účty konkrétního velmože k anglickému turnaji z počátku 14. st.), ale byly také železné a jenom s výrazným hrotem a bez ostří (nařízení Eduarda I. ke konkrétnímu turnaji). Máme vyobrazení mladších turnajských mečů podle Reného d´Anjou (15. st.). To je tak asi vše - tedy nic a spíše dohady.
Reálně ty meče nepotřebujeme, ale hlodá to v nás :wink:


Mac:
Ahoj,
jak jsem psal, můžu Vám dva poslat a uvidíte, jen se dohodněte komu. Když je budete potřebovat na cca 14 dnů, aby jste si to pořešili není problém. Zbytek platí jak jsem psal.

Nemyslím si, že by byl problém zbraně použít, ale jak jsem spal, chce to mít trochu pod kontrolou.
Je potřeba brát na zřetel to, že se čepel zužuje do cca 1,5mm.
Není problém udělat čepele tužší a rovnou počítat s tím, že by se užívaly pro boj ve zbroji a pro cvičné zbraně volit typ pružnější. To by chtělo ale vyzkoušet. Nemám problém to vyzkoušet a mohl bych Vám poslat jeden meč více broušený, tak jak je teď mám pro nácviky a tužší -ten pak můžu zase dobrousit.
No, proberte to a dejte vědět.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnajské meče

Příspěvek od Kain » úte čer 25, 2013 2:04 pm

Já bych jeden asi bral k pukléři.
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti