Ochranné rukavice

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Maršálek » stř říj 21, 2009 7:35 am

pokud ovšem opět nepotkáš své vidle... :lol:
ACTA, NON VERBA

Michal A
Příspěvky: 5
Registrován: úte kvě 15, 2012 9:02 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Michal A » pon kvě 21, 2012 8:56 pm

No Štenovice byla má 3 akce... A na libušíně jsem měl provzorní rukavice z pracovních palčáku, které jsem pokroužkoval... Nicméně už jsem konečně došil mé budoucí pěstnice :) Dají se teda použít i bez kroužků atp. ale šil jsem je na komplet. Pro ty, které by zajímalo proč je tam část až 10cm nad zápěstí- tak proto, že mám štěstí na úrazy... Na panskej jsem kvůli nehodě bojoval se zlomeným prstem a na libušíně sem dopadl s vyhozenýma obratlema :lol: :lol: Takže bezpečnost zápěstí i nad :) 4ást rukavice, která chrání ruku od zápěstí k prstům je podšitá 3 dekami, a část od zápěstí nahoru 2... Jelikoš prošívka sahá až k zápěstí a eště tam mám nátepníky.. resp budu mít, teď je vyrábím... :lol: :lol: :lol: A z vyprávění některých pánu jsem pochytil, že tento prostor ruky je nejvíce ohrožen :) Jinak rukavice jsou z jelenice a šité lněným provázkem.

edit: jejda... tak fotky sou moc veliký :evil: Takže zkusím je někam dát ať se můžete popř. kouknout....

Tak tady: http://ulozto.cz/xKrebTK/rukavice-jpg A tady http://ulozto.cz/xiJpHDW/rukavice-1-jpg

Uživatelský avatar
Přibík
Příspěvky: 67
Registrován: úte zář 15, 2009 10:12 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Přibík » pon kvě 21, 2012 11:39 pm

Sháním nějaké podklady k segmentovým rukavicím jako má Ronšperk, Bavor a tak podobně. Nemůžu si pomoct ale pořád ve mě evokují rukavice od Wisby které je datačně uplně jinde. Chtěl bych si podobný taky pořídit ale nikde nemůžu najít potřebný materiály a poklady takovýchto rukavic cca k roku 1320. Máte prosím někdo něco díky moc :wink:
Přibyslav II. z Pořešína purkrabí hradu Krumlov a bratr Vernera I. z Pořešína r. 1320

Manžel Zdislavy z Rožmberka

www.poresin.info

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Maršálek » úte kvě 22, 2012 1:29 pm

K 1320 je dohledáš těžko, k cca 1330, tedy na námi vymezené hranici jsou např. v Holkham bibli. Ve 30.tých a 40.tých letech se začínají prosazovat a pak je od druhé poloviny 14. st. vytlačují nepoměrně lepší přesýpačky...
Od 30.tých let 14. st. se velmi rychle vyvíjí jak zbroje, tak i odívání, což je důvod, proč jsme tu hranici pro účely našeho projektu uměle vymezili.

Jak je psáno v pravidlech, pro velmože a přední dvořany s tím nemáme problém, nicméně jsou stále prvními vlaštovkami a já sám jdu cestou integrovaných pěstnic :wink: Otázkou tedy je, co hledáš - pokud typické ochranné rukavice těžkooděnce doby z přelomu 13. a 14. st., do horní hranice 1330, pak jsou to integrované pěstnice. Pokud hledáš něco, co využiješ i na Karlovce, pak se „utopíš“ v kompromisech, které budou na nás moc a na Karlovce málo…

P.S. k Wisbi jsou sice z hrobových nálezů doložené, ale to už nejsou žádné žhavé novinky, naopak :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Přibík
Příspěvky: 67
Registrován: úte zář 15, 2009 10:12 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Přibík » úte kvě 22, 2012 3:17 pm

Tak ja mam taky pěstnicové rukavice, a jsem s nima spokojenej. Jen jsem porad nevedel kde kluci vzali inspiraci. Protože Bavor dělá rok 1312 podle toho co mi říkal tak mě to zmatlo.

S Karlovcema pomalu ale jistě končím protože mě Pořešín plně zaměstnává a stymuluje :wink:
Přibyslav II. z Pořešína purkrabí hradu Krumlov a bratr Vernera I. z Pořešína r. 1320

Manžel Zdislavy z Rožmberka

www.poresin.info

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Ronšperk » úte kvě 22, 2012 9:18 pm

Od roku 1320 můžeš pátrat. http://www.themcs.org/armour/14th%20cen ... armour.htm
Už tam je pár exemplářů. Stále ovšem v minoritním zastoupení. V Říši (a potažmo tedy pravděpodobně i u nás) jsou na náhrobcích častěji (Albrecht z Hohenlohe některé datace jsou až na rok 1319, ) nebo Francie (Legenda ze st. Denis 1317). Vypadá, to že v těcto zemích se jim dařilo lépe, než v Anglii.
Já jsem svou zbrojí celkově v horní hranici, tedy k roku 1330.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Maršálek » stř kvě 23, 2012 7:11 am

Obecně jsou 30.tá léta 14. st. obdobím hledání nových cest v oblasti zbrojí a i vývoje zbraní (tady je vidět rychlý vývoj v rámci vzájemného ovlivňování se). Logicky je to cesta pokusů a omylů, což je patrné právě na tom, kolik zvláštností, které se dále neprosadily, se v tomto období objevuje. To se týká í různých druhů ochranných rukavic - např. Legenda ze st. Denis (1317) zobrazuje šupinové rukavice, které se ještě objevují v Alexandreide (1344) a pak již téměř nikde... Kornoutové rukavice je pak s přehledem vytlačují pro svou funkčnost a konstrukční nekomplikovanost :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Přibík
Příspěvky: 67
Registrován: úte zář 15, 2009 10:12 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Přibík » stř kvě 23, 2012 12:04 pm

Díky pánové za info, zatím stejně zůstanu u svých palčáků :)
Přibyslav II. z Pořešína purkrabí hradu Krumlov a bratr Vernera I. z Pořešína r. 1320

Manžel Zdislavy z Rožmberka

www.poresin.info

Uživatelský avatar
Bestian
Příspěvky: 130
Registrován: pon lis 02, 2009 7:48 pm
Bydliště: ČB
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Bestian » stř kvě 23, 2012 2:52 pm

No to si myslim! Zapomeň na cokoliv jiného! :twisted:
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Uživatelský avatar
Přibík
Příspěvky: 67
Registrován: úte zář 15, 2009 10:12 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Přibík » stř kvě 30, 2012 6:32 pm

Bestian píše:No to si myslim! Zapomeň na cokoliv jiného! :twisted:
Myslím drahý bratře, že to necháme na mě. 8)
Přibyslav II. z Pořešína purkrabí hradu Krumlov a bratr Vernera I. z Pořešína r. 1320

Manžel Zdislavy z Rožmberka

www.poresin.info

Uživatelský avatar
Bestian
Příspěvky: 130
Registrován: pon lis 02, 2009 7:48 pm
Bydliště: ČB
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Bestian » čtv kvě 31, 2012 5:53 am

To by to dopadlo :roll: :lol:
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti