Ochranné rukavice

Uživatelský avatar
Ziemomysl
Příspěvky: 105
Registrován: pon srp 25, 2008 4:11 pm
Bydliště: Brno/UH-Jarošov/Modra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ziemomysl » pon zář 22, 2008 3:16 pm

Opat píše: Mě se na pohled ty Jarwiksovy rukavice páčí moc. A jsou-li funkční, o čemž u něj nepochybuju...
A zraněním se nevyhneme vždy. Mám zkušenost se šupama, které obzvláště šupiny na palci nikdy nevychytaly. tady si myslím, že obyčejná vycpávaná rukavice může paradoxně posloužit lépe než plátovka, tak ji ji zná většina z nás. Přesně tak, jak říkal Ronšperk.
Jak jsem již psal, nejsou ideální, chce to palec nestřihat v jednom, ale vystřihnout mimo a pak ho přišít pod jiným uhlem (nevím jak bych to popsal) pro lepší držení.

Ad vycpávané: Ano vycpávané rukavice jsou dobé, nicméně aspoň já zastávám názor že vycpání tlumí ránu i když dobré vycpání i zabraňuje proseknutí ( u mě tuto funkci má právě ten jelení krk který je houževnatý ohebný atd, i když taky není dokonalý), avšak vrchní kovová vrstva, či vrstva z tvrdé ne měkké kůže (lamely, kroužky, šupiny atd.) je taky velmi důležitá, která zastavuje ránu mnohem lép.
Podloženo prakticky, při výrobě mojich palčáků jsme s Špernakem na mojí tehdy ještě dost citlivé ruce testovali měkké rány bez té tmavší kůže a po těchto testech jsme zjistili, že ta další tvrdá vrstva je více než vhodná. :wink:
Tak napsal Jarwiks alias Ziemomysl;-)

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Maršálek » pon zář 22, 2008 3:20 pm

a jsme tam, kde jsme chtěli být - aby to fungovalo, musí být rukavice nejméně dvouvrtsvé (tlumící spodní a pevná svrchní). je to stejné jako u brně, kterou také oblékáme na spalnieř a ne jenom na tuniku :wink:
ACTA, NON VERBA

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andre » pon zář 22, 2008 3:38 pm

Ronšperk píše:No já se nechci přímo Andrého dotknout, ale meč je jediná zbraň při které hrozí tak akutní poranění ruky. Konec koncú proto s ním ruku v ruce šla ta její ochrana až za hranice středověku v podobě košů na jílcích.
Se žádnou jinou zbraní totiž nekryji ránu, ani sek tak blízko ruky. Pokud ano, jsem dřevo sobě nebezpečné. Pěšák bojující mečem, má jistě tolik financí, že so kvalitnější a to brňené rukavice pořídí. Ten majíce tyčovku je vzdálen od protivníka natolik, že kožená ochrana postačí. Pokud se totiž protivník přiblíží na dosah své zbraně mají jiný problém, než bebí na ruce.
Neboj, nedotýkáš se :-) ... i když v tom, co jsem zmiňoval nejde o krytí - kryje se štítem, mečem toho druhého mezitím intenzivně mlátíš do hlavy. Jde o to, že když se to mele, tak se to mele a prudké rány lítají na všechny strany. A pak už není zas až takový problém někomu přitlouct prsty k toporu čehokoliv (viz Jarwiks loňskou sezonu).
Co se týče dřevců, nemohu s tebou souhlasit. Jak na Panské, tak na turnaji jsem viděl dost případů, kdy těžkooděnec prošel řadou bije kolem sebe hlava nehlava (nikomu to neříkejte, ale je to oblíbený Vrcovův trik :wink: ) a dírou po něm se do té mely nahrnuli další zbrojní. V takové seči už málokdo kouká, kam přesně jeho rána dopadá ... a celá taková akce trvá zlomek vteřiny, takže vzdálenost sudličníků je dost relativní.
No a k těm typům rukavic. Já mám, jak Maršálek zmiňoval plátovo brněné rukavice. Můj přední družiník Boreš má "pouze" brněné tříprsťáky, ALE mají lepší ochraný účinek, než ty mé rukavice. Holt kdo umí, ten umí. Je to adekvátní, dobová a na jeho postavu zapadající ochrana, a je vymakanější, než ty moje echt nobilské :lol: .
No, jestli jsou to tyy tříprsťáky, které jsem měl půjčené na 5 minut na jarní panské, tak se ani nedivím... já v tom dýl, jak těch 5 minut nevydržel (křeče, meč padající z ruky a tak) a být to v boji, radši bych se rychle zdekoval... tudíž by to bylo bez rizika úrazu :lol: :lol: :lol: ...nic ve zlým, jen si dělám srandu - nicméně mým rukám se s těma rukavicema prostě nepadařilo najít společnou řeč.
Neznám slovo nejde
Jestli chceš, tak tě ho někdy naučím :P ...
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andre » pon zář 22, 2008 3:41 pm

A ať tu jen tak neremcám - beru si nové pravidlo k srdci a vybavím své družiníky podle pravidel... stejně už ho neukecám, když je jednou rozhodnutej :x
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvek od Vladan z Řepice » úte zář 23, 2008 6:17 am

K mému předchozímu přízpěvku, rozhodne jsem nechtěl, aby to vyznělo tak, že rukavice nejsou třeba. Jen říkám, že vycpávané, případně s tou zesilovací vrstvou, jsou adekvátní a plátovky nejsou nezbytně nutné.

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvek od Ronšperk » úte zář 23, 2008 7:04 am

André: Chápu co myslíš. Nicméně pokud budu pěšák s klackem a tedy necvičený řemeslník, kterému někdo nakázal aby stál a bojoval a něco, jako Vrcov neskončí okamžitě na hrotu toho klacku, ale odrazí jej, pak mám jedinou myšlenku. Kvičet a zdrhat. :lol:. Kůže v takovém případě bohatě stačí. I když sebevrazi kteří budou stále útočit či sveřepě stát proti třem těžkým budou stále. Těm nepomůže nic :D . (Nemyšleno na tvou družinu)
Rukavice: To bude tím, že byly dělané na ručku kadeřníka. Já je ani neobléknu :lol: .

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andre » úte zář 23, 2008 8:16 am

Ronšperk píše:André: Chápu co myslíš. Nicméně pokud budu pěšák s klackem a tedy necvičený řemeslník, kterému někdo nakázal aby stál a bojoval a něco, jako Vrcov neskončí okamžitě na hrotu toho klacku, ale odrazí jej, pak mám jedinou myšlenku. Kvičet a zdrhat. :lol:. Kůže v takovém případě bohatě stačí. I když sebevrazi kteří budou stále útočit či sveřepě stát proti třem těžkým budou stále. Těm nepomůže nic :D . (Nemyšleno na tvou družinu)
Rukavice: To bude tím, že byly dělané na ručku kadeřníka. Já je ani neobléknu :lol: .
Máš recht... překecal jsi mě :x
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Siegfried
Příspěvky: 4
Registrován: úte srp 26, 2008 9:36 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Siegfried » úte zář 30, 2008 10:18 am

Bylo by možno poprosit obrázek Ronšperkových rukavic ? Abych si udělal představu?
A nekerujte do mejch prstovek, jsou podle originálu z churburgu, ale na 1370:( takže si je užiju leda s karlovcema.
Jinak ty kožený s s tou kůži přes mají i na RS a jsou pěkný a dají s ei lamelovat, pro chudší to je cesta... ikdyž je to pracnější než koupit kentusky od Stupky Muhehe.)))
Bolest je cesta.

Drslav
Příspěvky: 7
Registrován: pon srp 11, 2008 5:50 am
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drslav » úte zář 30, 2008 11:55 am


Siegfried
Příspěvky: 4
Registrován: úte srp 26, 2008 9:36 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Siegfried » pát říj 03, 2008 12:14 pm

Díky moc.
Z těch fotek to není až tak patrné, ale ta část od prstů ke kornoutu je z jednoho kusu kovu?
Bolest je cesta.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Maršálek » pát říj 03, 2008 12:22 pm

prsty kryje kroužkové pletivo
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Maršálek » pon črc 27, 2009 2:42 am

Nejprve opětovně upomínám, že loni byly na turnaji naposledy tolerovány plátové rukavice. Od letošního roku povolujeme jenom adekvátní ochranu rukou k dataci do 1330.
Plátové rukavice budou tolerovány jenom ve své adekvátní ranné formě do roku 1330 a to jenom u velmožů k odpovídající těžké zbroji.
Ronšperkovi rukavice považuji za hraniční - to ostatním pro představu. Pro těžkooděnce jsou optimálním řešením kroužkové palčáky, které jsou součástí rukávu (Spernak, Quebriac).

Současně dodávám, že turnaj je reprezentativní záležitost a proto nikdo z bojovníků nenastoupí do zbrojných klání bez patřičné účinné ochrany rukou...



Dále upozorňuji, že jsme bohatší o pěknou studii na rukavice, v níž jsou zahrnuty i ty bojové. Autorem studie je Vladan, takže zájemci o výtisk či informace, obracejte se na něj. Vladan jako součást této studie realizoval nejenom silné prošívané rukavice k boji, ale i zimní palčáky, které si dovedu představit jako minimální ochranu pro nejposlednější oděnce z družiny :wink:
Níže je pro inspiraci bojová prošívaná rukavice (realizace Vladan)
Přílohy
prošívané rukavice.jpg
prošívané rukavice.jpg (44.1 KiB) Zobrazeno 11766 x
Prošívané rukavice 1.jpg
Prošívané rukavice 1.jpg (40.09 KiB) Zobrazeno 11766 x
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Klimberk
Příspěvky: 83
Registrován: čtv srp 07, 2008 1:09 pm
Bydliště: Nový Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Klimberk » sob srp 01, 2009 9:15 pm

Hmm jsou to krásné rukavice a i ta publikace. Měl jsem možnost si jí prohlédnout na sněmu. Ale musím dát za pravdu Andrému. V pondělí musím jít do práce a dělat rukama. A po mé zkušenosti když mi na jedé bitvě přerazili prst přes plátové prsťáky bych si to v těchto netroufl. Zlatý pěstnice. No doufám že do turnaje nejaké pořádné seženu. :x

Uživatelský avatar
Klimberk
Příspěvky: 83
Registrován: čtv srp 07, 2008 1:09 pm
Bydliště: Nový Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Klimberk » sob říj 17, 2009 12:51 pm

Měl jsem strach o prstíky a je vidět že už se sekáme jen do hlavy :P . Prsty i moje nové drátěné rukavice přežily bez úhony :lol:

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné rukavice

Příspěvek od Andre » stř říj 21, 2009 2:38 am

Klimberk píše:Měl jsem strach o prstíky a je vidět že už se sekáme jen do hlavy :P . Prsty i moje nové drátěné rukavice přežily bez úhony :lol:
Neboj... za rok to napravím! :mrgreen:
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti