BOTN

Odpovědět [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

BOTN

Příspěvek od Ronšperk » pon čer 10, 2013 1:24 pm

V poslední době to slyším stále více. N Libušíně jsem měl to potěšění tuhle lahůdku vidět.
Neproklouzl jsem zcela do pravidel. Respektive to co jsem viděl připomínalo mého syna který dotal poprvé do ruky meč a jal se rozsekat imaginárního nepřítele v podobě plyšového medvěda. Padni kam padni. Kolem celého humbug, jak na vrestlingu v Medison sqare garden. Chtěl bych si poopravit svůj první pohled trochou znalosti.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Eifel, Albert
Příspěvky: 65
Registrován: úte bře 20, 2012 8:50 am
Bydliště: Frýdek -Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: BOTN

Příspěvek od Eifel, Albert » pon čer 10, 2013 2:17 pm

:D
Dle mně je BOTN sportovně historizující zábava, je to úplně něco jiného co děláme, trochu mi to připomíná Gladiatorské utkáni, ale na druhou stranu klukům fandím. Velké plus zde vidím v tom, že se vyvinula forma evropského boje s chladnými zbraněmi do stavu chápání v 21. století a tuto tradici jakoby rozvíjí a oživuje. Pravidla tam jsou celkem pevné a není to jen tak mlácení, spíše naopak to jsou celkem jednoduše pochopitelná pravidla oproti třeba pravidlu "dobrá rána - končíš". Jen mi vadí pokud se to udává jako historicky turnaj. Kluci z ČR myslím, v tom mají jasno jak to je - jen v cizině se to prezentuje jako historie. A dále se obávám zhrubnutí českých akcí, poněvadž spoustě lidem se BOTN líbí, ale neuvědomujísí , že na takové zápolení musí mít jiné věci....

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: BOTN

Příspěvek od Maršálek » pon čer 10, 2013 5:30 pm

Asi se bez problémů shodneme, že každého osloví jiný způsob klání a BOTN má jistě své kouzlo, mě osobně ale také neuchvátil.
ACTA, NON VERBA

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BOTN

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon čer 10, 2013 7:35 pm

http://www.battleofthenations.cz/

Pravidla jsou docela přísná a mají zabezpečit ochranu zdraví i při hodně razantních útocích.

Mě to přijde reálnější a paradoxně i bezpečnější než někdy některé naše hardy.

Jo ,ten humbuk byl jako u kolotočů,což mě vedlo k úvahám ,jestli to kdysi probíhalo za mrtvolného ticha a nebo naopak nějak takhle .

Co se vybavení týká ,BOTN letos na sněmu kapitánů nastoupil cestu co nejhistoričtější věrnosti,uvidíme za pár let,kam to dojde.
Došlo k oddělení volného stylu - vyslovuje se to fajty a BOTNu ,který se chce ubírat k historii.

Hrozně mě to láká ,ale jeden tréning ,který jsem s nimi absolvoval bylo asi mé maximum. Zdaleka nestačím fyzicky,což není překvapení,ale ani vybavením,mé železo je sice dost odolné,ale příliš těžké. Kdysi na Churburgu jsem viděl,že děláme zbroje blbě ,teď se ukazují další rezervy. Nejen,že kroužkovka musí být nejtovaná,ale i lehká a prošívka žádný kosmonaut, ale perfektně pohyblivá ..

osobě to vidím jako budoucnost,kterou už nedám ...
Naposledy upravil(a) Jiří z Holohlav dne pon čer 10, 2013 8:45 pm, celkem upraveno 1 x.
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Palpatine
Příspěvky: 29
Registrován: úte úno 09, 2010 4:43 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BOTN

Příspěvek od Palpatine » pon čer 10, 2013 8:05 pm

můžeš mi vysvětlit proč kroužkovka musí být zavíraná? nerejpu, jen mě to zajímá z čisté zvědavosti
Nic nedělá věci nevyhnutelnější, než přesvědčení o jejich nevyhnutelnosti

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BOTN

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon čer 10, 2013 8:44 pm

Děkuji - chyba. Opravuji :roll:
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: BOTN

Příspěvek od Kain » ned čer 16, 2013 8:05 am

Já michelinskou prošívku nenosím, na to nepotřebuju BOTN:-)
A je to směšné, nejlepší tréning na takový turnaj je hokejová průprava, protože mají fyzičku a nejúčinější bojovou technikou je krosček a bodyček, protože samozřejmě kdo spadne, ten umře, to je historická pravda, kterou jsme si na turnaji často ověřili :mrgreen:

Navíc to nemá nic společného s historií, protože takto těžkooděnci nebojovali.
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BOTN

Příspěvek od Jiří z Holohlav » ned čer 16, 2013 8:45 pm

Jistě máš po ruce nějakou studii o historickém turnaji 5x5 nebo pěším méle :mrgreen:

Pořád stejné fráze používané ke zpochybnění nově vznikajícího směru mě silně připomínají dobu před pár lety ,kdy podobně kvalitně argumentovali keckaři proti nám ..
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: BOTN

Příspěvek od Maršálek » ned čer 16, 2013 10:40 pm

Všechno má své zastánce a odpůrce. Zastánci mají vždy těžší pozici, protože obhajují :wink: Tady ale příteli neplatí pravidlo, že nejlepší obranou je útok, protože BOTN se neprezentuje jako historický turnaj, ale jako sportovní disciplína, která vychází z dobových zbraní a zbrojí a upravuje pravidla konkrétním směrem. Nestavěl bych tedy jeho obhajobu na otázce, zda máme někde pro srovnání dobová pravidla, abychom doložili, že BOTN není správně, protože dobová pojednání samozřejmě máme :wink:

Můžeme směle vycházet z dobových turnajských manuálů - my sami nemálo čerpáme z konkrétního pojednání o turnajích od Reného d´Anjou, který k počátku 15. st. shrnuje tradici i praxi předchozích staletí. Turnajských pojednání je více, z různých zemí i období. Kdo se s nimi seznámí, může si udělat představu nejenom o tom, jak se turnaje vyvíjely, ale také o tom, že se pojetím i pravidly lišily v místě i čase. A především, že to vše si stanovoval pořadatel.

Takže abychom byli solidní, měli bychom si přiznat, že studiem konkrétních pojednání si uděláme představu o těchto konkrétních turnajích. Tedy, že vedle zaběhnuté a oblíbené podoby turnajských disciplín (které se také vzájemně odlišovaly v čase a místě) tu logicky existovaly i specifické disciplíny s vlastními pravidly.

V tomto světle bychom těžko napadali jako zjevně špatné jakékoli turnaje, které se tu pořádají. Otázkou tedy spíše je, jaké sportovní disciplíny si tu najdou více zájemců. Tím není dotčeno pravidlo, že někdo se vymezí na konkrétní typ turnaje a druhý se rozhodne pro více vzájemně odlišných podob.

BOTN je novou cestou, která nabízí jiné pojetí a je na každém, zda ho osloví, nebo ne. Někomu třeba učaruje přímost pravidel. Trochu to vnímám i jako směr lidí, nespokojených s tím, že se v jiných turnajích neprosadili. Osobně si myslím, že vedle kritéria pravidel tu stojí vždy stejně závažné kritérium osobnosti sudího. Ani sebesložitější pravidla nevyřeší rozhodování bez dobrého sudího a naopak, dobří a respektovaní sudí si lépe poradí s jednoduššími (obecnými) pravidly, protože jejich slovo má váhu. Všichni víme, kolik faktorů tam je a s jakou vášní do toho jdeme. Pro mě jsou třeba takovými nezpochybnitelnými autoritami Vrcov, Ronšperk, Kain, Šešovic a Liběhrad.

Já jsem se za svou cca 18ti letou karieru zúčastnil desítek turnajů u nás i v zahraničí, Francií a Německem počínaje, přes Polsko a zprostředkovaně i Rusko konče. Na Kresčaku jsem si vyzkoušel i anglické pojetí CoSG. „Ochutnal“ jsem jich dost i u nás a každý měl odlišné pojetí boje i hodnocení. Sám jsem s přáteli experimentoval při hledání optimální cesty v rámci hradeckého turnaje a při jeho realizaci jsem dal za pravdu Renému d´Anjou, že základem je respektovaný sudí, jehož slovo má mezi všemi účastníky váhu. Nicméně je to můj názor, nic víc. Ono všechno nové je na jednu stranu lákavé a na druhou může působit podezřele :wink: BOTN tu své příznivce má a to je nezpochybnitelné. Otázka historičnosti je myslím neadekvátní, protože tou se jeho zastánci neohánějí :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: BOTN

Příspěvek od Ronšperk » úte čer 18, 2013 2:35 pm

Ohledně té zbroje rovněž nemáme správný vzorek. Znám fragmenty pletiva, které pokud byly kroužkovkami vážili srovnatelně s našimi. Zbroj "Svatováclavská", která má poměrně jemné pletivo má stejně 10kg.
Stejné to bude s prošívanicemi. Něco jiného vyhovuje tomu a něco jiného onomu. Jen myslím, že se trochu pozapomíná, že ta zbroj neby kvůli tomu meči, skterým se tak rádi řežem. To by vypadala a vážila zcela jinak. Ta zbroj je proti hrotu jenž se s váhou téměř tisíce kilogramů a rychlostí při sečtení téměř 100km/h řítí na vaši hruď. To je ta síla. :twisted:
Honor Supra Witam!

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host