Stránka 1 z 1

Jízdní voják 1275-1330

Napsal: úte říj 06, 2015 10:36 am
od Maršálek
Tahle kategorie je velmi široká a nejméně uchopitelná, přesto zcela zásadní, protože by tvořila převážnou většinu družiníků pána, který přijel na turnaj, nebo vyráží do pole. Mezi jízdními bychom našli kopiníky, střelce, honce a koněberky. Jejich ochranná zbroj byla velmi různorodá a zdaleka nemusela souviset s tím, jakou úlohu jako jízdní nejčastěji vykonávali. Označováni byli různě, od oděnců po burgmany. Patřili ke stálým družinám svých pánů a na turnaji, nebo na velkých taženích by tomu odpovídalo i odění přes zbroj, nesoucí pánovy barvy, nebo erb.
• zbraně - pokud by sesedli (např. na pěším turnaji), byli by asi vyzbrojeni jezdeckým kopím, mečem, nožem, nebo dýkou, případně sekerou, atd. Lze předpokládat, že i jízdní střelci by měli meč.
• štít - tady je zcela na místě klasický sférický jezdecký štít s erbem pána. S ohledem na potřeby jezdce má tedy řemen přes rameno. Neznám jezdecký štít, který ho konstrukčně cíleně neměl a jeho majitel byl odsouzen k trestu stálého nošení v ruce .-)
• zbroj – spodní prošívaná s dlouhým rukávem a v délce po kolena. Na ní mohla být druhá prošívaná, zesilovací, bez rukávů, nebo s širšími rukávy k loktům. U lepších jezdců pak kroužková košile s dlouhým rukávem a v délce ke kolenům (mohla mít integrovanou kroužkovou kápi a pěstnice). U dobrých jízdních oděnců nebylo vzácností zesilovací odění přes kroužkovou košili (prošívané, plátový kabátec, šupiny, atd.). Ochrana nohou se mohla a nemusela objevit – pokud ano, mohla být prošívaná (máme písemné záznamy o zpevnění holení např. smolením). Mohla být kroužková, ale vzácně třeba také destičková, šupinová, z navlékaných disků, atd. – je to stále období hledání ideální cesty, která vedla k plátové holeni a ta se v ranné době objevuje již kolem 1240-50 (Mac. Bible – Goliáš). Lze předpokládat i ochranu koženou – ze silných plátů, z vařené kůže, atd. U kroužkových nohavic je třeba zdůraznit, že měly nespočet podob – od punčochy do poloviny stehna, která se navlékala na botu, po krátké od kolen po nárt, která mohla být i poměrně úzká a chránila skutečně jenom holeň a ne lýtko a nárt také jenom v pruhu a ne přes celou botu. Také není nezajímavé zmínit, že podle průměru zachovaných kroužkových zbrojí a jejich zlomků je nejčastější velikost kroužků 8-12mm, přičemž převažují ty větší. U kroužkových košil máme i kombinace kroužků různých velikostí podle toho, o jakou partii těla se jedná. Podle počtu dochovaných kusů a zlomků se lze domnívat, že to nebylo běžné. Kroužky jsou kulaté i ploché, kombinované s vysekávanými, nýtované i zavírané na něco, čemu bychom mohli říct háček, atd.
• helmice – u jízdních by pro nás měla být samozřejmostí, i když máme z nepřímých sekundárních a terciálních pramenů (např. z vyobrazení) doložené jenom kroužkové kápě. V některých případech se lze domnívat, že pod nimi je helmice a nelze určit, zda kovová, nebo kožená. O důvodech můžeme spekulovat, ale já jsem zatím nečetl žádnou úvahu, která by mně na toto téma jednoznačně přesvědčila. V každém případě to akceptovatelní je (kombinace helmice a na ní kroužky) a je to zvláštnost období 1250-1330, kdy se zjevně hledaly cesty, jak dál. Helmice u většiny jízdních oděnců asi otevřená, dle mého lebka, klobouk, ale objevují se i velmi specifické kusy, které lze jen těžko zařadit. U lepších jízdních oděnců bohatého pána lze akceptovat uzavřenou helmici – pozdní kalotu (která je vytlačována již od cca 1250, ale vzácněji dosluhuje ještě kolem 1315). Z některých nepřímých sekundárních a terciálních pramenů lze vyvodit úvahu, že uzavřená helmice nebyla automaticky výsadou plně vystrojeného těžkooděnce s dobrým krytím nohou. To nám ovšem situaci spíše komplikuje, že?


Zkráceně – pokud budeme dělat lepší vojáky, pak mluvíme o jízdních a uzpůsobme tomu jejich výzbroj, zbroj a vše ostatní. Tento voják by měl mít štít (jenom jezdecký, ne puklíř, nebo větší, pavézového typu), dobrou ochranu těla, může směle bojovat dřevcem (kopím) i mečem, nebo jinou poboční zbraní v kombinaci se štítem. Můžeme a nemusíme mluvit o těžkooděncích ve smyslu našich pravidel – kompletní kovová ochrana horní poloviny těla (od pasu výše, včetně stehen, rukavic, krku a hlavy).

Re: Jízdní voják 1275-1330

Napsal: pát říj 09, 2015 7:52 am
od Maršálek
Diskuze otevřena, pokud máte zájem, vložte sem fotky, nebo obrázky, ať se můžeme bavit konkrétně o tom, co máte a kam to případně směřovat.

Tohle vlákno vzniklo na vaše připomínky a má sloužit nám všem - ne k pranýřování, ale k diskuzi :wink:

Re: Jízdní voják 1275-1330

Napsal: stř lis 04, 2015 10:16 am
od Eifel, Albert
Sice se to už řešilo , ale mě to pořád leží v hlavě : Tento voják by měl mít štít (jenom jezdecký, ne puklíř, nebo větší, pavézového typu) ....tak co dělají na akcích pořád ty mega štíty.když nejsou ani pro lehké ani pro těžké ?

Re: Jízdní voják 1275-1330

Napsal: úte lis 10, 2015 10:47 pm
od Maršálek
Překážejí - je to romantická vize soudobých majitelů, kteří se z nich snaží vytěžit svou vizi pěšáka podle výrazně mladších, nebo nečeských pramenů. Velké štíty, které byly předchůdci pavéz sloužily v naší době pro pěchotu italských milicí. Jejich cílem bylo krýt vlastní masu pěchoty proti masové střelbě protivníka. Nesloužily primárně pro individulní boj muže proti muži - to se historicky nesovědčilo, na rozdíl od naší současné hry, kdy jsme se z bezpečnostních důvodů rozhodli v boji značně omezovat v možnostech útoku na tělo. Dnes jsou to velká vrata, za kterými se schovává chlap, který sází na to, že ho nikdo nebodne do obličeje, protože to jsme si přeci zakázali...

Re: Jízdní voják 1275-1330

Napsal: ned led 10, 2016 11:11 pm
od Ronšperk
S tím naprosto souhlasím. Navíc důvod zmenšování štítů je také patrný v dokonalejší zbroji. Jízdní štít se omezil již jen na primární ochranu proti dřevci. Meč již nemá takou šanci protnout plátové odění a jeho účinnost klesá. V našich bojích se zásah do těla ovšem boduje, proto vítězí pořád veliká vrata, přes to, že protnout plátový krunýř je minimálně stejně obtížné.

Re: Jízdní voják 1275-1330

Napsal: pon led 11, 2016 12:17 pm
od Armin
Codex manesse je jako mladší a nečeský pramen pro naše účely nevhodný?

Re: Jízdní voják 1275-1330

Napsal: úte led 12, 2016 9:01 am
od Maršálek
Codex Manesse je jako každý iluminovaný pramen z tohoto období jedním ze střípků v celkové mozaice. Je to pramen nepřímý a jako každý má svůj původ a své souvislosti. V roce 2009 jsem na náš web vkládal článek, který je návodem pro práci s prameny http://www.hradeckydvur.net/studium-his ... -s-prameny a iluminovanými prameny http://www.hradeckydvur.net/studium-his ... ovy-pramen

Přebírat tedy bez dalších souvislostí jednotlivé obrázky, nebo informace jakéhokoli pramenu je vždy zavádějící. Ty máš asi na mysli římskou jízdu Itálií?
https://www.google.cz/imgres?imgurl=htt ... AzCBcoFDAU

Nebo dobývání hradu? https://www.google.cz/imgres?imgurl=htt ... AzCBgoFTAV

Kodex Manesse, tzv. Heidelberský zpěvník http://digi.ub.uni-heidelberg.de/diglit/cpg848
má jako každý kodex svůj zpracovaný kodikologický rozbor, včetně iluminátorského autorství- jednotlivých dílen a jejich charakteristik, popisu jednotlivých autorů-minesengrů a jejich neznámější verše, stylizace celého kodexu – každý minesengr je stylizován tak, aby bylo zjevné jeho společenské postavení, nebo událost, která ho proslavila-je pro něho „typická“. Není to tak složité, jak se to může tvářit, ale stejně jako právo v praxi to není o tom, že si v konkrétním zákonu nalistuji jeden paragraf, který mně zaujal a podle něho zpětně vlastním výkladem uchopím problematiku celého zákona.

Tím nikoho neodrazuji od diskuze, naopak :wink: