Jídlo a pití

Uživatelský avatar
Magdaléna
Příspěvky: 256
Registrován: pon črc 19, 2010 12:52 pm
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Jídlo a pití

Příspěvek od Magdaléna » čtv črc 22, 2010 7:49 pm

podělme se spolu o dobré středověké recepty, nebo jim blížící se krmě,o tipy a triky ,jak nejlépe uchovávat jídlo apod.

Uživatelský avatar
Magdaléna
Příspěvky: 256
Registrován: pon črc 19, 2010 12:52 pm
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Magdaléna » čtv črc 22, 2010 7:51 pm

Já mám dotaz.Na turnaji mám většinou problém s jídlem.Když jedeme už od středy nemůžu toho moc nachystat už doma.Nemáte někdo tipy jak jídlo uchovávat ?

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Spakona » pát črc 23, 2010 7:27 am

třeba máslo prababička uchovávala v kameninové nádobě (na talířku přiklopené krajáčem s uraženým uchem) a pod mokrou utěrkou.
aplikuji to při cestování - cokoliv vyndám z lednice, zabalím do mokré hadry a dám do igelitové tašky - funguje to celkem hodně dobře
naposledy jsem takhle přepravovala bůčkovou pomazánku v ocelovém kastrolu a vydržela od rána do odpoledne druhého dne bez jakékoliv újmy a že přes den bylo horko
naložené maso v umělohmotné krabičce, které jsem ráno vyndala z mrazáku a zabalila stejným způsobem, bylo večer ještě lehce promrzlé
a to sem ten hadr neměnila
rychle kazící se potraviny nepředpokládám že bys měla na mysli :D
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Hecht z Rosic » pát črc 23, 2010 7:51 am

My k jídlu přikládáme PET flašky naplněné vodou a zmražené v mrazáku. Když se to pak dá spolu do krabice nebo tašky a tepelně zaizoluje (třeba zabalit do deky, krabice se dá vyložit polystyrenem...) tak to takové 2-3 dny funguje jako lednička. Není to tedy moc LH postup, ale funguje. :wink:
Polévky, omáčky apod. je dobré ještě vařící nalít do zavařovaček a zavřít.

Ad recepty: Rozhodl jsem se, že dám do placu takovou malou kompilaci středověkých receptů posbíraných z několika různých zdrojů: http://www.arxbona.cz/upload/Recepty-soupis.doc.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Spakona » pát črc 23, 2010 8:31 am

jaj - na tu izolaci dekou jsme poněkud pozapomněla :D
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Romul
Příspěvky: 30
Registrován: pát srp 01, 2008 11:11 am
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Romul » pát črc 23, 2010 9:54 am

navařit si plnej kotlik hrachový kaše...chutnat vám to bude tak 2 dny, 3den se toho nikdo ani nedotkne a 4den už v tom porostou houby..celkem uspokojivá strava (z vlastní zkušenosti :lol: )
Nyní hodina zmůže, co dlouhá dřív nemohla doba,

Uživatelský avatar
Noxter
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 01, 2010 10:36 pm
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Noxter » pát črc 23, 2010 11:24 am

Romul píše:navařit si plnej kotlik hrachový kaše...chutnat vám to bude tak 2 dny, 3den se toho nikdo ani nedotkne a 4den už v tom porostou houby..celkem uspokojivá strava (z vlastní zkušenosti :lol: )

takže vlastně po 4dnech, nové jídlo, aniž byste museli vařit :lol: :lol:

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Maršálek » sob črc 24, 2010 6:39 am

Uchovávání jídla nad 2 dny - vykopat spížní jámu (stačí 50-80 cm), dno podložit např. chvojím (aby potraviny neležely v hlíně) a syrové maso zabalit do tkaniny napuštěné octem. Obdobně se s úspěchem využívá chladná tekoucí voda - potok, řeka (potraviny by se samozřejmě neměly dostat do přímého kontaktu s vodou :D ). Tepelně upravené maso v obou případech vydrží týden.
Jinak platí, že cokoli leží na zemi ve stínu, vydrží relativně dlouho i za parných dnů. Vakuově balené maso vydrží ve spížní jámě bez problémů týden. Jak v jámě, tak i jenom na zemi samozřejmě přikrývat kvůli izolaci.

Posadow jistě přidá další rady z dob, kdy vařil pro cca 50-60 lidí dva týdny v kuse bez ledniček a podle norem :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Maršálek » sob črc 24, 2010 6:42 am

Romul píše:navařit si plnej kotlik hrachový kaše...chutnat vám to bude tak 2 dny, 3den se toho nikdo ani nedotkne a 4den už v tom porostou houby..celkem uspokojivá strava (z vlastní zkušenosti :lol: )
... a pak stylová úplavice a omluva seniorovi za neúčast na lovu na poslední chvíli :evil: omlouvá tě jenom ten zkroušený hlas v telefonu - zněl věrohodně :lol:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Markéta z Rosic » stř črc 28, 2010 11:06 am

Maršálek píše:Uchovávání jídla nad 2 dny - vykopat spížní jámu (stačí 50-80 cm), dno podložit např. chvojím (aby potraviny neležely v hlíně) a syrové maso zabalit do tkaniny napuštěné octem. Obdobně se s úspěchem využívá chladná tekoucí voda - potok, řeka (potraviny by se samozřejmě neměly dostat do přímého kontaktu s vodou :D ). Tepelně upravené maso v obou případech vydrží týden.
Jinak platí, že cokoli leží na zemi ve stínu, vydrží relativně dlouho i za parných dnů. Vakuově balené maso vydrží ve spížní jámě bez problémů týden. Jak v jámě, tak i jenom na zemi samozřejmě přikrývat kvůli izolaci.

Posadow jistě přidá další rady z dob, kdy vařil pro cca 50-60 lidí dva týdny v kuse bez ledniček a podle norem :wink:

To zní supr, příští týden na táboření jistě vyzkoušíme v praxi :-)
Na turnaj se mi to moc nezdá, nevím jak by byl majitel louky nadšený za deset či dvacet vykopaných jam různě po louce, když ani ohníčky být nemohou. Ta "nedobová lednička s namraženými petflaškami může být klidně v autě.
Zavařené hotové či polohotové polévky a omáčky ve sklenicích jsou supr, ušetří spoustu času a nezkazí se :-)
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
Dášenka
Příspěvky: 132
Registrován: sob srp 02, 2008 1:13 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Dášenka » stř črc 28, 2010 12:32 pm

Nešlo by tam vyhloubit nějaké jámy do břehu Metuje? Po zasypání by je v tý džungli nikdo ani nenašel, a pod nějakým příhodným stíněním by to mohlo mít i velmi slušné výsledky...
Markéta z Rožmberka, sezením na Horažďovicích

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Kain » stř črc 28, 2010 1:11 pm

My používáme zásobní soudek s víkem, asi 20l velký. Voda je v něm čerstvá, není tam bláto ani hmyz a vůbec je to výhodné :)
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Maršálek » čtv črc 29, 2010 8:45 am

Při břehu ty spížní jámy vykoupat lze a nikomu vadit nebudou, když je pak zase v nedli zlikvidujeme :wink:

Pokud jde o případné kopání v místě stanového tábora, tak se obávám, že na té cca 10-20 cm vysoké navážce bychom neuspěli, pod námi jsou vyzděné katakomby tereziánské pevnosti a také celistvě "vyzděná" louka pod námi (původním cílem bylo zamezení možných podkopů nepřítele proti šancím a pevnosti). Když minule otec Jan zatloukal kolíky, hlasitě se u toho modlil za zdar a moc to nezabíralo :lol:
ACTA, NON VERBA

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Andre » pát črc 30, 2010 9:27 am

Magdaléna píše:Já mám dotaz.Na turnaji mám většinou problém s jídlem.Když jedeme už od středy nemůžu toho moc nachystat už doma.Nemáte někdo tipy jak jídlo uchovávat ?
Typ mám... napiš mi zprávu, pokusím se ti sehnat nějaké polystyrenové krabice od vzoorků a chladící patrony. Vznuikne ti tak lednice, ve které jídlo přes víkend vydrží. Pokud cxhceš mrazák, mohu dodat i suchý led, nebo kapalný dusík... to se ale do večera vykouří.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Andre » pát črc 30, 2010 9:30 am

Maršálek píše:Když minule otec Jan zatloukal kolíky, hlasitě se u toho modlil za zdar a moc to nezabíralo :lol:
No, já u toho klel jak pohan a taky to nezabralo... řešení bude asi potřeba hledat jinde, než u šéfa tam nahoře.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů