řemesla u dvora

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: řemesla u dvora

Příspěvek od Vladan z Řepice » stř bře 04, 2009 8:37 am

Jitka o tom psala článek, který by se tu snad měl objevit.

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: řemesla u dvora

Příspěvek od Kain » stř bře 04, 2009 9:49 am

Ještě jsi zapomněl na hrobníka - Romula s lopatou :-)
A ševce? Někde jsem četl, že když se konala důležitá událost, ubytovávali se nejdůležitější lidé co nejblíže, aby cestou na místo netrpěl oděv a hlavně boty (myšleno ve městě). Ale i po týdenním turnaji, kdy cesty po dešti rozšlapou koně a lidi a kdy v turnaji roztrhneš botu celkem snadno, i ten by měl využití. Stejně tak krejčí, co rychle spíchne šátek nebo varkoč v barvách dámy, nějaký dárek nebo nějakou úpravu, taky by se hodil. A nakonec samozřejmě prodejci jídla a pití...
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: řemesla u dvora

Příspěvek od Maršálek » stř bře 04, 2009 11:42 am

Marketa Magdalena von Spe píše:Mám dotaz.
Nevíte někdo náhodou jak to bylo s knihami?Mám namysli vázání,co bylo první. vázala se nejdříve kniha a potom se do ní psalo,nebo na opak?a co materiál vazby a desky?
nejdříve se psalo, potom se vázalo. vazeb je x druhů a je to závislé i na účelu a velikosti knihy. kromě klasické vazby existuje i sáčková, pouzdrová, atd.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Thracus
Příspěvky: 146
Registrován: pát bře 26, 2010 10:02 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re:

Příspěvek od Thracus » pát bře 26, 2010 10:21 am

Maršálek píše:zpět na značky, jsme schopni zajistit ze svých družiníků, nebo adekvátně vybavených řemeslníků a kupců následující?


No a samozřejmě přehršel kupců s cetkami, pásy, tašvicemi, amulety, látkami, vínem, dále bankéři...
Zdravím, s tímhle bych asi dokázal pomoct. V současné době akorát licituju s plzeňským Prazdrojem ohledně možnosti odkoupit za rozumnou cenu dřevěné pivní sudy á 25l. Pokud by se to povedlo jsem schopný na akce pravidelně dodávat x krát 25l piva vařenýho postupen zhruba o 50 let mladším než je dvůr (ale on se ten postup nezměnil až do konce 16. století). Kvalitu potvrdí družina Goldenbergů. Spíš jde o to, kolik by toho mělo být. Jinak víno jsem taky schopný dodat jak ve skleněných původních, tak i v hliněných lahvicích, pokud dohodneme nějakou rozumnou cenu, hlavně kvůli lahvím. A vímo je české (moravské) a domácí.
Statečnost přikazuje nikdy nerušit dané slovo. Zato moudrost přikazuje nikdy to slovo nedávat.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: řemesla u dvora

Příspěvek od Maršálek » pát bře 26, 2010 12:06 pm

o pivo v sudech zájem bude, ale lahve nás míjejí - tam jsou opět zajímavé soudky, nebo je neřešit a nalévat skrytě mimo viditelná veřejná místa :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Thracus
Příspěvky: 146
Registrován: pát bře 26, 2010 10:02 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: řemesla u dvora

Příspěvek od Thracus » pát bře 26, 2010 12:08 pm

Maršálek píše:o pivo v sudech zájem bude, ale lahve nás míjejí - tam jsou opět zajímavé soudky, nebo je neřešit a nalévat skrytě mimo viditelná veřejná místa :wink:
Sudy na víno nejsou problém (nebo rozhodně menší než pivní sudy) akorát je pak na dohodě jak s pořízením, ale to jsem s tebou (s Vámi, nejsem si jistej) chtěl stejně probrat. Ale chápu že zkoušky maj přednost, takže klidně počkám. Ono to má čas.
Statečnost přikazuje nikdy nerušit dané slovo. Zato moudrost přikazuje nikdy to slovo nedávat.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: řemesla u dvora

Příspěvek od Maršálek » pát bře 26, 2010 12:23 pm

od pondělí jsem už plně soustředěný na přípravu sněmu a dalích akcí, včetně tohoto, takže nejlépe SZ
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Thracus
Příspěvky: 146
Registrován: pát bře 26, 2010 10:02 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: řemesla u dvora

Příspěvek od Thracus » pon srp 02, 2010 3:08 pm

Našel by se nějaký šikovný řemeslník, co by mi potáhl korpus a připravil i s řemením na turnaj?
Statečnost přikazuje nikdy nerušit dané slovo. Zato moudrost přikazuje nikdy to slovo nedávat.

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: řemesla u dvora

Příspěvek od Jiří z Holohlav » úte říj 26, 2010 8:04 pm

Zeptám se na pečetění /když už mám to pečetidlo/ ,vosk se nakapával přes svíčku nebo natavil v nějaké nádobce ?
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Thracus
Příspěvky: 146
Registrován: pát bře 26, 2010 10:02 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: řemesla u dvora

Příspěvek od Thracus » úte říj 26, 2010 8:18 pm

Jiří z Holohlav píše:Zeptám se na pečetění /když už mám to pečetidlo/ ,vosk se nakapával přes svíčku nebo natavil v nějaké nádobce ?
Zdravím pane Jiří, co vím já tak se krouhalo z tyčinky do větší lžíce, kterou scriptor roztavil nad svíčkou a nalil buď do formy nebo na místo, kde bude budoucí otisk pečeti. Viz přiložené foto z letošní lovecké.
Přílohy
Lovecka_Kratochvile_2010_068.jpg
Lovecka_Kratochvile_2010_068.jpg (165.14 KiB) Zobrazeno 12098 x
Statečnost přikazuje nikdy nerušit dané slovo. Zato moudrost přikazuje nikdy to slovo nedávat.

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: řemesla u dvora

Příspěvek od Jiří z Holohlav » úte říj 26, 2010 8:48 pm

Děkuji,já to tušil -- možná by to sneslo speciální lžičku s dřevěnou rukojetí ..
Chci si na to pečetidlo udělat futrálek .... tak ,aby se mi to všechno pěkně vešlo ..
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: řemesla u dvora

Příspěvek od Hecht z Rosic » stř říj 27, 2010 6:58 am

Možná mě někdo zběhlejší ve sfragistice vyvede z omylu, ale pokud vím, pečetní vosk je záležitost až 16. - 17. století. Do té doby se pečetilo včelím voskem, buď v přírodní barvě, nebo barveným anorganickými pigmenty.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: řemesla u dvora

Příspěvek od Maršálek » stř říj 27, 2010 7:12 am

Pečetilo se včelím voskem, který byl adekvátně upravený a to nejenom případným obarvením. Cílem bylo zvýšit odolnost vosku, aby se na pečeti nedeformoval při běžných letních teplotách. Na starých poškozených pečetích je někdy vidět, že jsou lité jako dvouvrstvé - základ z měkkého nebarveného včelího vosku a nahoře tenká vrstvička pevnějšího, barveného. Vosk k pečetění si samozřejmě mohlo připravovat každé skriptorium, nebo ho bylo možné kupovat od profesionálů ( i jako konkrétní specifické zakázky pro zachování jedinečnosti a tedy nezaměnitelnosti toho kterého vosku pro účely pečetění). Tohle je další aspekt, který tu, obávám se, zatím nikdo uspokojivě neumí. Přírodní včelý vosk má pro účely pečetní prostě svůj strop výrazně níže, než bychom potřebovali.
Běžně se vosk rozehříval v keramických, nebo kovových nádobkách a naléval k pečetění.

My někdy používáme i současný pečetní vosk, protože na přitištěné pečeti má díky ztužidlům oproti přírodnímu vosku potřebnou pevnost. Do zavěšených pečetí to potřeba není, tam se obvykle lije vosk přímo do ochranných mističek. Lze kombinovat i základ z včelího vosku a tenkou vrstvu pro zachování barevného otisku z pečetního vosku.


P.S. zrovna na lovecké to byla veselá improvizace, to bych rozhodně nebral jako vzor - tavení i lití bylo, řekněme úsměvné :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: řemesla u dvora

Příspěvek od Maršálek » stř říj 27, 2010 7:17 am

P.P.S. vzpoměl jsem si, že jsem měl spolužáka, který se v tuším v Litomyšli, nebo na UMPRUM v Praze, učil i restaurování pečetí. Čili nebude tak beznadějné dohledat případného výrobce odpovídajících vosků, nebo s ním tuhle problematiku prodiskutovat :wink:
Někdy jsem prostě moc rychlý v závěrech a střílím od boku...
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Thracus
Příspěvky: 146
Registrován: pát bře 26, 2010 10:02 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: řemesla u dvora

Příspěvek od Thracus » pon pro 27, 2010 6:29 pm

Pánové není tu někdo kdo zvládá lít bronz? Potřeboval bych odlít tak sponu ve tvaru dubového lsitu. 5x stříbrnou barvu, 10x bronzovou barvu, 1x zlatou.
Statečnost přikazuje nikdy nerušit dané slovo. Zato moudrost přikazuje nikdy to slovo nedávat.

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti