Odívání

Odpovědět
Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Posadowski » čtv říj 23, 2008 10:20 pm

Maršálek píše: Tak co teď, plasticky vyšít? Nebo spíš stejným řetízkovým stehem vyplnit plochy výšivek?
á bych ty plochy vyplnil, ale určitě ne řetízkovým stehem,ten je vhodný na obšití ale ne na vyplnění ploch. dlouhé stehy niť vedle nitě, dlouhým rovným stehem, žádný řetízek. A pokud si navlékneš do jehly dvě, pak to přibývá... Plasticky se to dá podložit vatou, ale na to jsou ty plochy příliš veliké, to se dělalo u drobnějších postaviček, pak jim vytouply tělíčka (viz taštička vévodkyně s Berry)

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Posadowski » čtv říj 23, 2008 10:21 pm

Zdravím,
Sice jsem se pokoušel tenhle článeček zveřejnit i na webu livinghistory, ale zatím se to nepodařilo. Proto budete muset vzít za vděk odkazem na stránky Catany. Díky moc! Nejen za hosting článku.
Tak tady to je, jedná se o popis několika francouzských soch ze 14. století, na kterých lze pozorovat zajímavé oděvní detaily.
http://kostym.cz/Cesky/4_Odivani/franco ... 0sochy.pdf
(omlouvám se, je to pdfko a je to trochu větší, asi 3MB)

Tak se do mě pusťte...[/url]

Uživatelský avatar
Ratatosk
Příspěvky: 9
Registrován: stř zář 03, 2008 3:51 pm
Bydliště: okr. Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ratatosk » čtv říj 23, 2008 10:30 pm

Já jsem pro plošné vyplnění výšivky. Nevadí, že opět řetízkovým stehem - taky to nevypadá zle. Ale vně pruhů a okolo rukávů a výstřihu bych ještě něco vyšila navíc, ale jednoduchého, aby se to s výšivkami uvnitř pruhů "netřískalo". Něco v jedné barvě bez plošného vyplnění - něco jako obloučky, maximálně ještě s trojlístkama... (no z toho popisu asi není moc jasné, co myslím...). Ještě by tam šly zakonponovat nějaké kameny nebo perly. To bude podle mě daleko lepší než stříbro. Dobré by byly např. české granáty - pokud budou kočky vyšité i plošně a světle, tak by mohly mít granáty jako oči - kočky by byly světlé a tudíž granáty by byly dobře vidět a barevně by ladily s látkou...

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Maršálek » pát říj 24, 2008 7:32 am

Ratatosk píše:Já jsem pro plošné vyplnění výšivky. Nevadí, že opět řetízkovým stehem - taky to nevypadá zle. Ale vně pruhů a okolo rukávů a výstřihu bych ještě něco vyšila navíc, ale jednoduchého, aby se to s výšivkami uvnitř pruhů "netřískalo". Něco v jedné barvě bez plošného vyplnění - něco jako obloučky, maximálně ještě s trojlístkama... (no z toho popisu asi není moc jasné, co myslím...). Ještě by tam šly zakonponovat nějaké kameny nebo perly. To bude podle mě daleko lepší než stříbro. Dobré by byly např. české granáty - pokud budou kočky vyšité i plošně a světle, tak by mohly mít granáty jako oči - kočky by byly světlé a tudíž granáty by byly dobře vidět a barevně by ladily s látkou...
stříbrné bezanty, ani stříbrné perličky tam nejdou - vypadají hloupě, takže zkusím to plošné vyplnění řetízkovým stehem. Zkusím i další doporučení, díky :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Posadowski » pát říj 24, 2008 9:00 am

Maršálek píše:zkusím to plošné vyplnění řetízkovým stehem.
Přeji příjemné řetízkování. Na Silvestra se sejdem, tak mi ukážeš první kočku, kterou při každodenní práci do té doby stihneš...

Přeháním, ale nemyslím, že řetízek je pro plošnou výšivku vhodný. Jak kvůli pracnosti tak i vzhledu...

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kain » pát říj 24, 2008 12:50 pm

To jsem mu poradil v hospode, je to dobra vec a opravdu to funguje:-)

Uživatelský avatar
Ratatosk
Příspěvky: 9
Registrován: stř zář 03, 2008 3:51 pm
Bydliště: okr. Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ratatosk » pát říj 24, 2008 10:05 pm

Ale ne, zas tak pomalé to řetízkování není. Tuhle výšivku na zástěře jsem stihla ploště vyšít asi za 2 (možná 2-3) měsíce, dělala jsem na tom tak 2 večery v týdnu. Je to vyplněné řetízkovým stehem a vlna je tenká. (Spíš pracnější byly kontury stonkovým stehem.) A to nejsem nějak rychlá vyšívačka :) , nemám úplně OK ruku, takže věřím, že někdo zdravý by to stihl ještě rychleji :)
Obrázek

Uživatelský avatar
Ziemomysl
Příspěvky: 105
Registrován: pon srp 25, 2008 4:11 pm
Bydliště: Brno/UH-Jarošov/Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Ziemomysl » pát led 16, 2009 1:51 am

Jen ještě jsem teď uviděl u Kunasska na pc:
Obrázek
Myslím, že velmi vhodné pro inspiraci naší šlechtya snad i Maršálka :wink:
Mám tušení že to má Kunassek fotku z Historiavivens.
Tak napsal Jarwiks alias Ziemomysl;-)

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Markéta z Rosic » ned led 18, 2009 12:56 pm

Tahle fotka už mě provokuje dlouho! Nechala jsem se s ní inspirovat když jsem vyšívala lemy na moje červené, hedvábné cotte, ale takhle široký to nemám :cry:
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Vladan z Řepice » úte led 20, 2009 6:48 am

Zdravím, mám dotaz ohledně gardecorpsů.

Řeším hlavně napojení rukávu.V Maršálkově publikaci je naznačeno poměrně velké nabírání (s odkazem tuším na Holkham bible, nemám to ale před sebou). Prohlížel jsem Codex Manesse a tam to nařesení není tak znát, až bych řekl, že ty rukávy jen volně splývají a jsou normálně přišity. Linkuji několik vyobrazení:

Pánské:
http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... 16f1ae4d4c fol. 73r Herr Ulrich von Gutenburg

http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... 16f1ae4d4c fol. 116v Herr Friedrich von Hausen

Dámské:
http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... 16f1ae4d4c fol. 183v Herr Wachsmut von Mühlhausen

http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... 16f1ae4d4c fol. 251r Herr Bruno von Hornberg

Jedná se v těchto případech o Gardecorps? Jaký máte názor na to napojení rukávu?
Děkuji :)

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Maršálek » úte led 20, 2009 7:55 am

Vladan z Řepice píše:Zdravím, mám dotaz ohledně gardecorpsů.

Řeším hlavně napojení rukávu.V Maršálkově publikaci je naznačeno poměrně velké nabírání (s odkazem tuším na Holkham bible, nemám to ale před sebou). Prohlížel jsem Codex Manesse a tam to nařesení není tak znát, až bych řekl, že ty rukávy jen volně splývají a jsou normálně přišity. Linkuji několik vyobrazení:

Pánské:
http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... 16f1ae4d4c fol. 73r Herr Ulrich von Gutenburg
http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... 16f1ae4d4c fol. 116v Herr Friedrich von Hausen

Dámské:
http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... 16f1ae4d4c fol. 183v Herr Wachsmut von Mühlhausen
http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... 16f1ae4d4c fol. 251r Herr Bruno von Hornberg

Jedná se v těchto případech o Gardecorps? Jaký máte názor na to napojení rukávu?
Děkuji :)
Těch variací rukávů bylo nepochybně více a vycházíš-li z vyobrazení, musíš počítat jednak se zjednodušením a druhak s reálnou velikostí obrázku :wink: Já tohle považuji za gardecorpsy a myslím že tady je to rukáv, jaký má paní z Posadowa.

Protože Posadowští šili dva tyto gardecorpsy, doporučuji obrátit se na ně kvůli střihu a napojení rukávu. Já si dělal ten trubkový, který mi přijde praktičtější, ale vypadá jinak, protože má prostřih v lokti :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Posadowski » úte led 20, 2009 9:21 am

Vladan z Řepice píše:Zdravím, mám dotaz ohledně gardecorpsů...
Zdravím, no já jsem se s vymýšlením rukávu pro gardecorps docela navztekal a prohlédl kde co. Těch možných interpretací je několik. První dvě jsou základní a předpokládají jednoduchý neskládaný a neřasený rukáv. Bude buď trubkovitý nebo kuželovitý a bude k tělu napojen buď rovnou hranou do rovné hrany oděvu (střih T) a nebo bude mít mělkou rukávovou hlavici a bude napojený do běžně tvarovaného průramku
A nebo je druhá možnost, kdy ten rukáv tvoří sklady. Je několik iluminací, kde je nepochybné, že je ten rukáv již od průramku řasený, nejtypičtější je vyobrazení z MS ROY III (tuším oxfordská knihovna, jsa v práci nemám v ruce), které je citováno v Maršálkově práci. Jedná se o královnu Guinevru hovořící s kameníkem. Má na sobě červený základní oděv s úzkým předloktím, které vyčnívá z modrého gardecorpsu s řaseným rukávem. (Hurááá, tenhle oděv právě dokončuji celý. Gardecorps mám a teď dodělávám ten vlněný červený oděv, teplé punčošky a zavití). Tady jsem to interpretoval tak, že rukávová hlavice je delší než průramek a je zkrácena asi 6 prostými sklady látky. Ty jsou sešité a vložené do průramku.
Je tu ale ještě druhá interpretace uvedená již kdysi v časopise Waffen und Kostumkunde (Kunášku, díky) a ta se týká interpretace právě toho dámského gardecorpsu z Manesse. Na všech iluminacích je kapuca, takže to vložení průramku bude vždycky jen interpretace, ale oni předpokládají, (a snažím se to zjednodušeně popsat) že ten rukáv vůbec není vložen v průramku, ale rukávová hlavice, taky řasená, je normálně ukončena jako samostatný díl a je našita nahoru zvrchu na náramenici, takže ten rukáv (jeho hlavice) vlastně celý průramek překrývá. Což zajišťuje, že je krytý, chráněný proti dešti, ten rukáv se zavírá blablabla. Hlavně to pak jakoby zvětšuje, zdůrazňuje ramena, což ta vyobrazení v Manessovi mají.
Já sám jsem to zatím nerealizoval, takže zkušeností posloužit nemohu. Ale vzhledem k tomu, že se svým gardecorpsem zase až tak spokojený nejsem a nejakou vlnu doma ve skříni mám, asi to brzo vyzkouším. Když jsem šil gardecorps své paní, zkusil jsem si sestehovaný rukáv jen tak zkusmo našpendlit na průramek zvrchu a můžu říct že na pohled to "úplně blbě" nevypadalo. Jestli to ale nebude činit nějaké problémy při nošení, nevím.
Jo a ještě poznámka pro všechny, pozor na samotný pojem gardecorps. V našem pojetí (stojícím na fundamentu Maršálkovy práce) tak označujeme v podstatě kabát chránící proti dešti s nějakými dlouhými prostřiženými rukávy a kapucí. Z literatury citující různé prameny to ale zdaleka není tak jasné a u oděvů vzhledově tohoto typu se míchají názvy gardecorps, (lat. gardecorsa, gardecorsum), ale taky dokonce cothardie (což my považujeme za úplně něco jiného), ale i herigaut (spíš Fr.), nebo mantilleum cappa, corset...
Takže kdybyste to někde na netu viděli pojmenované jinak, tak se nedivte. My jsme si to značně zjednodušili...

Tak co, zamotal jsem to? Takl si to užijte, chtěli jste to :lol:

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » úte led 20, 2009 11:45 am

Takže když na gardekorpsu nebude kapuca je to něco jiného? Např. suknice s prostřiženými rukávy? Já jen abych ji tam případně došil, i když bez ní mi to docela vyhovuje.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Posadowski » úte led 20, 2009 12:25 pm

richardrg píše:Takže když na gardekorpsu nebude kapuca je to něco jiného?
No asi jo, jenže nikdo neví co. Těch dokladů není dost a oni v tom sami neměli jasno.
Já to přirovnávám k tomuhle příkladu. Moje matka má ve skříni takové modré cosi. je to kabát, flaušák, tříčtvrťák, nebo paleto? Máš 4 názvy a jednu věc ve skříni.
Nojo, jenže moje babička měla taky paleto. A byl to vlastně takovej kožich. Aha? Jeden název a dvě úplně jiný věci.
A to jsme jen v češtině. Teď tu máš prameny latinské, francouzské, anglické používající střídavě názvy svoje, ale taky latinské případně latinské pofrancouzštěné. A chybí "Rossetská deska" Není rukopis, kde by byl obrázek odevu a pod ním název. Takže máš oděvní účet, kde píšou že v roce 1356 bylo pro krále zhotoveno: a teď je 6 názvů oděvů a 6 různých tkanin s metráží. Poznáš podle toho, co je to za oděvy? poznáš, který měl kapucu a který ne?
No, mantilleum cappa měl asi kapucu. Ale je to plášť s kapucou, kabát s kapucou, kapuca ke kabátu nebo plášťovitá kapuca kryjící ramena a hruď? Víš houby co to je.

Takže názvosloví bude vždycky jen a jen hypotetická záležitost. Proto jsme to s maršálkem tak zjednodušili a všem těmhle oděvům říkáme gardecorps, ikdyž se pod to schová řada variant majících tehdy možná své názvy a to asi dané i zeměpisně.

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Markéta z Rosic » úte led 20, 2009 12:32 pm

Tahle diskuze mě taky docela zajímá.
Chystám se šít si nový gardecorps a uvažuju o vlně potažené nahoře hedvábím.
Je tedy možné abych tam měla rukávy nenabírané v rameni? Široké, dlouhé, ale nenabírané. Docela se mi to víc líbí. Navíc si myslím že se svojí drobnou postavou potřebuju něco "lehkého", aby to nakonec nevypadalo tak že všichni nejdřív uvidí moje velké nabírané rukávy, pak dlouho nic a pak teprve mě :lol:
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host