Odívání

Odpovědět
Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » stř led 21, 2009 3:15 pm

Myslel jsem to v rámci historie jelikož jsem jako svobodník usazen v Západních čechách tak bobři žijí okolo.

Dnes by byl s bobry asi problém, ale kun mi bylo nabízeno již několik dokonce stažených, ale bojím se, že vydělání by mě stálo tolik jako kožka ve středověku.
A co se týče Ruska, vždycky jsem se učil, že nejvzácnější byl sobol a vyhledávaný rosomák, protože je těžké ho chytit.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Jitka z Dobeve
Příspěvky: 174
Registrován: pát zář 19, 2008 1:26 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Jitka z Dobeve » stř led 21, 2009 3:59 pm

Bobr žil v historii na celém území Čech (možná až na výjimky). Ono jde spíš o to, že lesní hospodářství spadalo pod krále přes jeho nejvyššího lovčího. Další věc je ta, že právě ona drahost bobra by v podstatě vyloučila to, že ho budeš nosit legálně. No a nelegálně ho můžeš mít tak na svém dvorci v truhle (abys zbytečně nepřišel do problémů) :lol: . Takže jestli nacházíš uspokojení ve vlastnictví nelegálně získaného bobra a navíc máš rád lehkou příchuť nebezpečí, nic ti nebrání :lol: :lol: 8)

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » stř led 21, 2009 7:20 pm

Díky, měl jsem dojem, že se s bobří kožešinou obchodovalo, čili že pokud by mě ten lovčí nechtil s čerstvým bobrem tak bych tvrdil, že jsem ho koupil. Kolem roku 1308 v pohraničí král a jeho úředníci zase až takovou moc neměli. Na čem myslíš že jsem zbohatl.

A perlička pro znalce - podle neověřených pramenů považovali ve středověku bobra za rybu, asi že žil ve vodě,jeho maso se dokonce mohlo jíst o půstu. Na druhou stranu o racích si mysleli že jsou jedovatí - viz pověst k městskému znaku Rakovníka.

Pokud to vyhodnotíte jako že to sem nepatří tak tento příspěvěk smažte.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » stř led 21, 2009 9:11 pm

Tak po konzultaci s Lenkou také doporučuje chlupy dovnitř.
Ale šití rukávníku řadí až do 17. - 18. stol. nemá někdo prosím doklady o dřívějším využití?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Lenka
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 12, 2009 10:59 pm
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Lenka » stř led 21, 2009 9:31 pm

Zikmund Winter z dokladů v archivech pražských 1373 - 1410 uvádí tyto kožešiny - beránčí, kuní, popelice, bělizny, vlčiny, liščiny, hranostaj, sobol, levhart. Neznamená to, že se používaly jen tyto, většina jich tu asi chybí. Třeba zrovna bobr, který se uvádí už v 10. století, kdy byla Praha údajně největším tržištěm s kožešinama ve střední Evropě.
Později se k těmto kožešinám přidávají - ve velké míře kožešiny králičí, řidčeji kozlečí, zaječí, křeččí, obžerova, novohradky, lasice, veverky.
Králíci sem byli ve 13. stol. dovezeni jako postní jídlo, takže asi pár let trvalo, než se začli používat na kožešinu. Pak ale nejspíš velmi rychle získávaly na oblibě. Podle mně, ale bylo letos na turnaji překrálíkováno, často i zcela novodobými plemeny. Králíka bych použila především na podšívky a všední oděvy. Na reprezentativní oděvy bych použila nějakou luxusnější kožešinu.
Co se týká kožešiny beránčí, byla asi celkově nejpoužívanější a dostupná všem. Za nejdražší byl považován takzvaný šerling - ovce do první sřiže (asi 7 měsíců), za nejlevnější spratek - z jehňat předčasně uhynulých. Ostatní bylo cenově někde mezi.
Co se týká plstěných klobouků, myslím, že se na ně králičí srst nepoužívala, protože nejlepší plst je boří a zaječí, králičina ji nahradila až když nám těchto zvířat pochybělo.

Lenka
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 12, 2009 10:59 pm
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Lenka » stř led 21, 2009 10:16 pm

richardrg píše:Ale šití rukávníku řadí až do 17. - 18. stol. nemá někdo prosím doklady o dřívějším využití?
To by mně taky zajímalo. Je to někde ve "Sbírce hitorických památek řemesla kožešnického", ale nemůžu to najít. Jsou to hlavně zápisy z cechů a uvádí se tam, že se právě v této době začaly u kožešníků štucky vyskytovat. To ale nevylučuje, že by se v menší míře mohly šít už dříve.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Maršálek » čtv led 22, 2009 12:07 am

Lenka píše: Králíka bych použila především na podšívky a všední oděvy. Na reprezentativní oděvy bych použila nějakou luxusnější kožešinu.
uvažoval jsem o podšití surcottu králíkem, který by byl obarvený a upravený jako imitace jiné lepší kožešiny, co ty na to? a na koho se obrátit, zvládla by jsi to?

také bychom měli zájem o tvůj článek o kožešinách, který jsi publikovala na LH. pokud dáš souhlas, rád bych ho umístil i na naše stránky.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » čtv led 22, 2009 6:39 am

Jen ze zájmu jsem prošel aukro a udivilo mě, že se dá koupit kožich ze psa, z rysa, z medvěda, jsem trochu skeptický na jejich kvalitu, ale co takové kožešiny?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Maršálek » čtv led 22, 2009 8:23 am

richardrg píše:Jen ze zájmu jsem prošel aukro a udivilo mě, že se dá koupit kožich ze psa, z rysa, z medvěda, jsem trochu skeptický na jejich kvalitu, ale co takové kožešiny?
ano, jenom je otázka reálné kvality
ACTA, NON VERBA

Lenka
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 12, 2009 10:59 pm
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Lenka » čtv led 22, 2009 8:52 am

Maršálek: Jakou imitaci by sis představoval? Já jsem si teď nechala obarvit a potisknout králíky na kožich pro zákaznici na levharta.
Článek sem klidně dej, ale je to jen asi čvrtina kožešinových zvířat. Další bych měla dopsat na jaře.

Richardg: Oni na aukru občas trochu kecají, nebo spíš nepoznají z čeho ten kožich je. Většinou jsou to imitace.Ale pravé kožichy tady jsou, občas opravuju kožich z veverky, rysa, bobra. Kromě toho medvěda, ten se na kožichy nepoužívá a pokud lidi tvrdí, že ho mají, je to stříhaný beran, obarvený na hnědo. Problém je, že ten kožich může mít klidně přes 50 let a může se rozpadat před očima. Na nějaké lemy se z toho ale vždycky něco vybere (záda většinou bývají dobré).

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Maršálek » čtv led 22, 2009 9:05 am

Lenka píše:Maršálek: Jakou imitaci by sis představoval? Já jsem si teď nechala obarvit a potisknout králíky na kožich pro zákaznici na levharta.
Článek sem klidně dej, ale je to jen asi čvrtina kožešinových zvířat. Další bych měla dopsat na jaře.
za svolení ke člnánku děkuji.
uvažoval jsem o imitavi kuny, nebo popelek, ale nevím jestli je to realizovatelné :wink:
ACTA, NON VERBA

Lenka
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 12, 2009 10:59 pm
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Lenka » čtv led 22, 2009 9:22 am

Kuna z z králíka nepůjde, pokud ano bylo by to tak drahé, že tě to vyjde jak ty kuny. Ta popelka by snad šla (šedý králík a dotisk rezavých chloupků na bocích). Co mně napadá nejednodužší, je hranostaj, stačí vyrobit a správně rozmístit ocásky na bílou králičinu.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Maršálek » čtv led 22, 2009 9:29 am

Lenka píše:Kuna z z králíka nepůjde, pokud ano bylo by to tak drahé, že tě to vyjde jak ty kuny. Ta popelka by snad šla (šedý králík a dotisk rezavých chloupků na bocích). Co mně napadá nejednodužší, je hranostaj, stačí vyrobit a správně rozmístit ocásky na bílou králičinu.
popelky by mně lákaly víc :wink:
ACTA, NON VERBA

Lenka
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 12, 2009 10:59 pm
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Lenka » čtv led 22, 2009 10:22 pm

Tak jsem našla informace k těm rukávníkům. Autor se odkazuje na Wintera a píše se tu tohle:
"Rukávníky (muffe) objevují se teprve koncem XVI. věku, původ jejich sahá až do polovice zmíněného věku, kdy v Itálii poprve se objevily. Počátkem XVII. století bylo jich v Čechách velmi málo."

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » ned led 25, 2009 9:33 am

Rád bych se vrátil k tomu gardekorpsu, tady je to co jsem vytvořil, kapuce je oddělena, aby jsem zvýraznil výšivku
http://picasaweb.google.cz/richardrosenb/Gardecorps#
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti