Odívání

Odpovědět
Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Posadowski » ned led 25, 2009 7:14 pm

richardrg píše:Rád bych se vrátil k tomu gardekorpsu, tady je to co jsem vytvořil, kapuce je oddělena, aby jsem zvýraznil výšivku
http://picasaweb.google.cz/richardrosenb/Gardecorps#
Pěěěkneeee!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Maršálek » pon led 26, 2009 7:25 am

Richard: pěkné výšivky, vypadá to moc dobře
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » pon úno 23, 2009 11:03 am

Prosím o posouzení následujícího obrázku z Latinského zlomku Dalimilovy kroniky, signatura XII.E.17 - 2v, tam je dokonce třikrát nakreslena postava, co má na sobě červený vrchní oděv se žlutým lemem, který mi ze všeho nejvíce připomíná pruh látky s otvorem pro hlavu uprostřed a visící volně přes ramena, něco podobného je i na XII.E.17 -1v, nahoře uprostřed šedé ale širší a delší.
Zajímalo by mě co to může být a jestli je to i na nějakých dalších iluminacích rád bych to ušil svým dětem.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » pon úno 23, 2009 9:28 pm

Protože mi to překryly jiné příspěvky dám si to znovu
Prosím o posouzení následujícího obrázku z Latinského zlomku Dalimilovy kroniky, signatura XII.E.17 - 2v, tam je dokonce třikrát nakreslena postava, co má na sobě červený vrchní oděv se žlutým lemem, který mi ze všeho nejvíce připomíná pruh látky s otvorem pro hlavu uprostřed a visící volně přes ramena, něco podobného je i na XII.E.17 -1v, nahoře uprostřed šedé ale širší a delší.
Zajímalo by mě co to může být a jestli je to i na nějakých dalších iluminacích rád bych to ušil svým dětem.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Maršálek » úte úno 24, 2009 8:16 am

richardrg píše:Protože mi to překryly jiné příspěvky dám si to znovu
Prosím o posouzení následujícího obrázku z Latinského zlomku Dalimilovy kroniky, signatura XII.E.17 - 2v, tam je dokonce třikrát nakreslena postava, co má na sobě červený vrchní oděv se žlutým lemem, který mi ze všeho nejvíce připomíná pruh látky s otvorem pro hlavu uprostřed a visící volně přes ramena, něco podobného je i na XII.E.17 -1v, nahoře uprostřed šedé ale širší a delší.
Zajímalo by mě co to může být a jestli je to i na nějakých dalších iluminacích rád bych to ušil svým dětem.
Podle mně je to karnáč (tabart), iluminace jsou hodně zjednodušené, takže některé detaily jsou nic neříkající :wink: Zjevně má jednoduchý "pončový" střih.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » úte úno 24, 2009 8:47 am

Dobrá, tomu bych rozumněl, chci to navléci na děti, myslíš že by bylo možné to na boku zašít?
Myslím jen kousek aby jim to nesjíždělo do stran.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Posadowski » úte úno 24, 2009 9:01 am

richardrg píše:Dobrá, tomu bych rozumněl, chci to navléci na děti, myslíš že by bylo možné to na boku zašít?
Myslím jen kousek aby jim to nesjíždělo do stran.
No jednak je zlomek Dalimila Itálie a jednak až 30-40. léta. A navíc vyobrazení oděvů tam není myslím úplně dokonalé pro interpretaci. Ale budiž. Já bych to dětem nedělal.
Když to sešiješ, byť jen trochu, vznikne co? No průramky a tedy v podstatě bezrukávový surcot, pro naši dobu mnohem typičtější. Když už tedy něco hodně jednoduchého, klidně bych udělal obdélník, ale sešil ho odspodu až nad boky a dostal tak surcot. Můžeš do něj ještě na boku hodit klín a nebo se s tím nepatlat a místo obdélníka to udělat lichoběžníkové (tedy dvě Ačka) na látce je složíš proti sobě takže ztráty velké nebudou a máš to. Tenhle "pláštík" (nebo zjednodušený karnáč jak uvedl Maršálek) bych nedělal.

Uživatelský avatar
Ziemomysl
Příspěvky: 105
Registrován: pon srp 25, 2008 4:11 pm
Bydliště: Brno/UH-Jarošov/Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Ziemomysl » úte úno 24, 2009 4:22 pm

Andrého dotaz přesunut do samostatné diskuse v slaonu krásy zde:

http://www.hradeckydvur.net/board/viewt ... ?f=12&t=83

Dotaz Martiny Magdaleny von Spernak přesunut zde:

http://www.hradeckydvur.net/board/viewt ... ?f=12&t=84
Tak napsal Jarwiks alias Ziemomysl;-)

Uživatelský avatar
Dášenka
Příspěvky: 132
Registrován: sob srp 02, 2008 1:13 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Dášenka » čtv úno 26, 2009 2:54 pm

Po praktickém pokusu se "svrchníkem" se stran rukávníků přikláním k tomu, že se objevují až s módou výrazně úzkých rukávů u všech vrztev oblečení. Jinak není problém si ruce schovat do "svrchníku" http://vendolove.rajce.idnes.cz/Helfenb ... CN0473.JPG...
(nicméně mám doma připraven rukávník na podšití brokátem, jen se do toho pustím, až někdo najde spolehlivý důkaz, že byly. do té doby si ušiju pěkný gardekorps se širším rukávem ;-) )
Markéta z Rožmberka, sezením na Horažďovicích

Uživatelský avatar
Ziemomysl
Příspěvky: 105
Registrován: pon srp 25, 2008 4:11 pm
Bydliště: Brno/UH-Jarošov/Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Ziemomysl » pon bře 02, 2009 11:26 am

Zamyšlení se Pana z Posadowa nad tkanicema a karetkama z linku o Janu Vracovovi.
Posadowski píše:Víte, ono jde taky o materiál a provedení. Je karetka a karetka. To, co si představují RSkáři pod pojmem karetka (4cm široká tkanice pletená na 8 karetkách ukrutně tlustou vlnou) není karetka pro 14. století (a obávám se ani na venkov). Moje paní má jako součást účesu vyrobenu jednobarevnou karetkovanou pásku podle nálezu z městského prstředí Londýna (podle typu účesu to datuji tak na 40-60. léta 14. st, podle nálezové vrstvy je datování hrubší).
Ta tkanice je široká 1,3cm a je tkaná na 24 karetkách (4dírkových, krajní 2dírkové tedy celkem 92nití na 1,3cm !!) to je skoro plátýnko, když jsem si to nechal rekonstruovat, muselo se to upravit na 22 karetek a 1,7cm, protože tak tenké nitě mi neobstarali.
To je karetka pro 14. století. 92 nití, na tom by šly už vytkat i složté vzory, kytičky, dokonce texty. Ano, karetky jsou pro 14. století dohledatelné a doložitelné, ale není to všechno.
Přátelé, těch technik je spousta a je to stejné jako s výšivkami, ty výšivky taky nemohou být jednoduché a tlustou nití, pokud to mají být honosné výšivky.
Ale je tu další zdobení, které spousta lidí nepoužívá. Co brokátové lemy? Co pruhy nebo kostky z jiné látky? Co našité kroucené tkanice nebo tkanice normálně tkané?
Všichni jste opustili "ty hnusné plastové strojově tkané lemovky" Ale viděli jste někdy takovou středověkou "lemovku"? Jak je tkaná emailovaným drátkem obtáčeným kolem lněné duše? Jak je to "hnusně plastové"?
Viděli jste řady třpytivých bezantů, dublety, zlacené či stříbřené lístečky papíru, perlové kytky a takové věci?
Já to udělat podle těch popisů a přijít v tom na Turnaj, tak mě vynesete v zubech a prohlásíte za "plastového šílence"
Upli jste se na jednobarevné vlněné látky a karetky a vzorové tkaniny a jiné zdobící techniky zcela pomíjíte. Na začátku 14. století to ale tak nevypadalo. Tam byla (minimálně pruhy) zdobená i podšívka...
To ale na iluminacích nenajdete.Čtěte, poslouchejte, studujte. Koukat na obrázky je málo.
Tak napsal Jarwiks alias Ziemomysl;-)

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Posadowski » pon bře 02, 2009 6:31 pm

Posadowski píše:...Konečně, co je karetka?...
Omlouvám se, že s tím ještě otravuji. Ale přece jen, tady máte to, o čem jsem mluvil Birka, brocade with silk and silver tablet weaving Doporučuji to dokoukat do konce, uvidíte karetku. Myslím, že tahle by měšťana na začátku 14. století příliš neurazila. (Catany, díky za tip!)

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Maršálek » sob čer 20, 2009 9:21 pm

Ziemomysl píše:Jen ještě jsem teď uviděl u Kunasska na pc:
Obrázek
Myslím, že velmi vhodné pro inspiraci naší šlechtya snad i Maršálka :wink:
Mám tušení že to má Kunassek fotku z Historiavivens.

výrazně skromnější, ale nedalo mi to se nepochlubit :wink:
Přílohy
IMG_0048.JPG
IMG_0048.JPG (161.33 KiB) Zobrazeno 11807 x
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » ned čer 21, 2009 5:49 am

Jenom jestli těch perliček není moc...I když s někám jsem diskutoval o tom, že říční perly byly relativně dostupné.

Spíš mě zaujal u pasu ten váček, z nějaké nedávné diskuse vyplynulo, že jeho používání není úplně doložené. Osobně jsem ho také zasunul do tašvice, ale kdyby měl někdo nějaké zdroje tak nepohrdnu.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Maršálek » ned čer 21, 2009 1:11 pm

richardrg píše:Jenom jestli těch perliček není moc...I když s někám jsem diskutoval o tom, že říční perly byly relativně dostupné.

Spíš mě zaujal u pasu ten váček, z nějaké nedávné diskuse vyplynulo, že jeho používání není úplně doložené. Osobně jsem ho také zasunul do tašvice, ale kdyby měl někdo nějaké zdroje tak nepohrdnu.
Perel tam rozhodně není moc, na celém oděvu jich je jenom 5 kop :wink: Perly se sem dovážely z vícero zemí a např. na svatováclavské koruně, kterou dal zhotovit Karel IV. jsou ty největší z Indie (konkrétní objednávka) - nepohrdnul jsem tedy stejným zdrojem ve skromnější velikosti :wink: Aby to nebylo tak fádní, je to doplněné a stříbrné a zlacené bezanty :wink: Mimochodem výborným informačním zdrojem ke zdobení oděvů jsou především oděvní účty (jhejich citace např. Šmahel - Cesta karla IV. do Francie, Houstnová, atd.)

K váčkům - není žádný důvod pochybovat o jejich užívání a nošení. Ostatně je to nejjednodušší tašvice a já ji tak využívám, když nepotřebuji větší :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Maršálek » pon říj 05, 2009 12:22 pm

Madona s dítětem, Villeneuve-les-Avignon, hospic, poč. 14. st., materiál slonovina, zbytky původní polychromie (barevného pojednání plastiky) jsou zakonzervovány - omlouvám se za nepříliš kvalitní fotku, mám mizerný skener, zkusím to nafotit a dát ji sem znovu, ale nebude to hned :wink:

Dal jsem sem tuhle plasiku proto, že patří k tématu odívání obecně a přináší spoustu pěkných inspirací (např. dítě :wink:). Kromě barevného závoje a výrazné podšívky pláště ukazuje i pěkný diadém, ozdobné lemy, sponu výstřihu, opasek, vzorování látky, stužku pláště, atd.
Přílohy
Madona s dítětem, Villeneuve-les-Avignon, hospic, poč. 14. st..jpg
Madona s dítětem, Villeneuve-les-Avignon, hospic, poč. 14. st..jpg (535.07 KiB) Zobrazeno 11747 x
ACTA, NON VERBA

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti