Nože

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Ronšperk » úte kvě 22, 2012 8:21 am

Fra Michal Lazarus píše:.. Jelikož nálezů může býti miliony ale nicméně nikdo z nás tam nebyl a neviděl co, jak, kde, proč... Já měl donedávna nůž opletený drátkem podobně jako to bylo u měčů (daroal jsem ho otci Martyšovi) a necítil bych se na to jako někdo jiný nic namítat... Když už to bylo na meči, proč né na noži...
I já jsem laickým pohledem postřehl určitý vývoj nožů na naši dobu. Mají svá specifika stejně jako dýky a meče. A lze je vysledovat, jak v nálezech, tak i v ikonografii. Sice jistě mnoho toho chybí, ale tohle je podložené alespoň něčím.
Honor Supra Witam!

Michal A
Příspěvky: 5
Registrován: úte kvě 15, 2012 9:02 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Michal A » úte kvě 22, 2012 5:05 pm

Sem potichu :lol: :lol: Co sem si tak povšiml, tak sem se zrovna nepředstavil v nejlepším světle :lol: :lol: Ale jsem za to rád :) Každý usměrnění vede k novým a novým znalostem :) Omlouvám se za ty kravinky... :) :) Díky za odpovědi.

Michal A
Příspěvky: 5
Registrován: úte kvě 15, 2012 9:02 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Michal A » úte kvě 22, 2012 5:09 pm

Ronšperk píše:
Fra Michal Lazarus píše:.. Jelikož nálezů může býti miliony ale nicméně nikdo z nás tam nebyl a neviděl co, jak, kde, proč... Já měl donedávna nůž opletený drátkem podobně jako to bylo u měčů (daroal jsem ho otci Martyšovi) a necítil bych se na to jako někdo jiný nic namítat... Když už to bylo na meči, proč né na noži...
I já jsem laickým pohledem postřehl určitý vývoj nožů na naši dobu. Mají svá specifika stejně jako dýky a meče. A lze je vysledovat, jak v nálezech, tak i v ikonografii. Sice jistě mnoho toho chybí, ale tohle je podložené alespoň něčím.

Specifika ano... Všechno jde svým vývojem a směrem... Zeptám se: (nemůžu si vzpomenout jak se ta kniha jmenovala) Viděl jsi či četl knihu o nálezech jiných zbraní?.. Mě se dostala do rukou jednou kniha, kde se procházelo a dohadovalo o nálezech atypických zbraní :) A myslím, že pasovala zrovna do období křížových výprav... Proto můj odvážný názor na tvary nožů... Byli tam vážne velice zajímavé kousky... Jen vědět jak se jmenovala.... :(

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Hawkwind » úte kvě 22, 2012 6:01 pm

Proto můj odvážný názor na tvary nožů... Byli tam vážne velice zajímavé kousky
On je moderní nožík na otvírání ústřic nebo nlž na sejra taky tvarově opravdu zajímavej kousek a za pár set let si určitě budou archeologové myslet buhví k čemu to nesloužilo. Já ti to vysvětlím na příkladu :
Představ si mimozemštana kterej najde polívkovou lžící. Neví k čemu to slouží, ani jak se používá. Začne jí zkoumat. Popíše nejprve tvar - 50 stran různých paraboloidů vyjádřených matematickýma funkcema. Pak si povšimne že je lesklá a zpracuje parametry pokřivení obrazu atd., uřízne vzorek a provede metalografickou analýzu v různých částech zakřivení.....

Je to ale furt lžíce rozumíš - na vojne jsem jí nosil ohlou v botě.

Hele knížka bez názvu, "atypické" atd - moje rada zní, radši si najdi něco co je naprosto typické a pokud už chceš mít spekulaci, tak v případě, že nejsou jiné zdroje, nebo že jí můžeš na něčem založit....
Asi bych být tebou opravdu začal s "Knives and scabbards" mám jí taky, nechá se koupit na abebooks z druhý ruky za pár šlupek.....

J.

Michal A
Příspěvky: 5
Registrován: úte kvě 15, 2012 9:02 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Michal A » úte kvě 22, 2012 6:22 pm

Já si jí obstarám :) Jinak nechci tu šířit žádný hádky ani dohady.. Já si jenom na toto téma velice rád povídám. Mylšenky, vědomosti a názory jiných mě zajímají a nečtu je jenom tak :) Vím, že mé příspěvky nejsou zrovna nic moc... a že melu vlastně a hlavně voloviny když už to tak povím.. Ale mlčet u mě znamená dozvědět se prd.. :wink: Jenom pro urychlení- nejde mi o to ze sebe dělat blbce (vím, že po posledních příspěvcích tak vypadám), i když se zeptám špatně a někdo mě opraví, dá mi to mnohem víc, než mé osbní dohady a názory...

(jinak eště jedna věc- omlouvám se za muj pravopis.. Čeština mi nikdy moc nešla.. :oops: )

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Ronšperk » úte kvě 22, 2012 9:56 pm

V poho.... :wink:
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Nože

Příspěvek od Maršálek » čtv lis 14, 2013 2:07 pm

pár fotek nálezů z Bílé Cerkve, dnes Ukrajina, dříve Kyjevská Rus, pol. 13. st.
Přílohy
DSCF4391.JPG
DSCF4391.JPG (152.48 KiB) Zobrazeno 6625 x
DSCF4390.JPG
DSCF4390.JPG (149.44 KiB) Zobrazeno 6625 x
ACTA, NON VERBA

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti