Inspirace k vybavení

Odpovědět
Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Maršálek » čtv pro 29, 2011 1:24 pm

Své pověsti se asi nezbavím :lol:
ACTA, NON VERBA

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Hawkwind » čtv pro 29, 2011 1:47 pm

Aha, myslíš medvídka :P :lol: :lol:


Obrázek

Jinak teda tady je ta samá fotka, která ukazuje líp tu lyru ( druhá zleva) a to tělo je vyřezaný z tisu a ten oblouk nahoře je ze švestky. Ty dvoje fidle - jedny podle Cantigas jsou z višně a je to báječné tvrdé a husté dřevo - ted´jsem rozboural ještě velikou třešen (ale normální měkčí třešen´) na citolu podle cantigas - je větší kytaroidní nástroj, ale ne tak "moderní" jako ta cistra kterou mám skoro hotovou. (Třetí zleva.)


J.

Uživatelský avatar
Thracus
Příspěvky: 146
Registrován: pát bře 26, 2010 10:02 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Thracus » čtv pro 29, 2011 6:29 pm

Englishi ta cistra bude mít jaký rozsah při jaký výšce mezury? A laděná je na šest strun v kytaře?
Statečnost přikazuje nikdy nerušit dané slovo. Zato moudrost přikazuje nikdy to slovo nedávat.

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Hawkwind » čtv pro 29, 2011 6:58 pm

Lazení jako moderní Irské bouzouki a stejný struny. Mensura má +- 600 - což je pro většinu skutečnejch cister moc, tak dlouhý struny na tohle lazení oni neuměli dělat.

Ivo
Příspěvky: 12
Registrován: sob pro 19, 2009 2:47 pm
Bydliště: Pučloch
Kontaktovat uživatele:

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Ivo » čtv led 05, 2012 7:44 am

Hawkwind píše:Obrázek

J.

Nádherná práce, jen materiál vol rozumněji. Například rezonanční deka fiduly, kobzy a cistry. Doporučil bych opravdu pečlivě vybraný rezonanční smrk v příčném řezu (středové prkno ). Není až tak velký problém jej dnes sehnat. A v místě krku nikdy nepoužívat cokoli, co nemá rovná léta. Ale jinak klobouk dolů!!!

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Hawkwind » čtv led 05, 2012 5:39 pm

No vidíš a třeba zrovna ta rezonanční deska na cistře je slepená z materiálu přímo z Lub a dostal a lepil jsem ho asi u nejlepšího gambaře v evropě na dílně. (Protože říkal, že kytaru si už stavět nebude) - takže je to pečlivě vybraný rezonanční smrk - jak říkáš.
Co se týče fiduly, je ze zbytků dřeva zpod ponku - ale upřimně ta posedlost materiálem je spíš moderní. Jsou housle ze zlatého období které mají takhle na fládr řezané vršky, nebo suky v horní desce (což by dneska houslař neudělal) - a evidentně to nebyl problém. Oni prostě sdělali všechno.
O kantelích nemá smysl mluvit (jestli je to čemu říkáš kobza) - mám spoustu originálních finských na fotkách a jsou to báječné ukázky lidové tvořivosti - 120 hřebík jako nosič strun, prasklé tělo opravené pixlou od pečenáčů a podobně.
(Ale slibuju, že tak to ke dvoru nosit nebudu. :mrgreen: )

Ty něco takovýho sám děláš?

J.

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Hawkwind » čtv led 05, 2012 7:25 pm

Ptám se, protože jsem založil na Brodci sekci "hudební nástroje a rád bych aby tam lidi postovali svoje pokusy a technické rady pokud mají.

J.

Ivo
Příspěvky: 12
Registrován: sob pro 19, 2009 2:47 pm
Bydliště: Pučloch
Kontaktovat uživatele:

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Ivo » pát led 06, 2012 8:32 am

No vidíš jak jsem si naletěl :D , moc to jako rezonanční smrk na fotce nevypadá, ale to bude spíš rozlišením. Nedávno jsem si prohlížel pár přířezů kytarových rezonančních desek, které byly na prodej a odešel jsem s prázdnou. Po nějaké době kousek od nás v krámě, kde prodávaj podlahovky a palubky jsem narazil na naprosto perfektní smrk, který tu předchozí nabídku strčil do kapsy. Kvůli prvnímu jsem absolvoval dlouhou cestu a přitom to měl pod nosem, jen jsem se už několikrát na vlastní oči přesvědčil, že ne vždy nabízejí odborníci opravdu kvalitní materiál. U svého příbuzného (výrobce rezonančních desek pro Petrof) jsem například před časem měl možnost vybrat dřevo na trumšajt a nebylo nic moc z čeho vybírat. (Nechci být nevděčný, nakonec jsem jej z toho vyrobil.) Oproti tomu jsem na šumavě u tchána narazil na nádhernou laťku 20x20xmm (palivo do kotle), ze které jsem zklížil svou dosud nejlepší rez. desku na chrottu.
S názvy nástrojů si myslím nemá cenu moc dělat hlavu, jsou poplatné místu, času a národům. Zrovna třeba ta kobza je jedna z nejlepších ukázek. Když zabrousíš do různých národů a věků, vejde se tam ledacos. Za mého mládí se učilo že je to tuším předchůdce citery a cimbálu. Když jsem vyrobil onen výše zmíněný třístrunný nástroj z laťky na zátop, tak první název, který by mu seděl - pošetky, ale hrajíc si na gotiku, hledaje dále, našel jsem grafiku - učební pomůcku z tuším 17.st. - vývoj nástroje zvaného chrotta. Podle obrázků se do tohohle názvu klidně vejde cokoli od kobzy, přes šajtholt, dulcimer, lyru, Tebou zmíněné kantele, až snad po fidulu. Hezky nám v tom tenkrát zamíchal ten kdo to nakreslil. Je prostě zajímavé srovnat si prameny a pak člověk zjistí, že názvy jsou jen slova.
Neživím se výrobou nástrojů, jen je to už spoustu let mým koníčkem, spolu s historií. Nejsem odborník, spíš tak trochu barbar. Vyrábím nástroje vlastně většinou jen pro sebe, je to krásné objevování nových věcí a úžasný pocit, když ten původně kus dřeva na otop, oživne a zpívá. Rád se zúčastním diskuze, ale ještě radši si zahraju.
Přílohy
3nástroje.jpg
Je pravdou, že když se kouknu na tyhle fotky, taky na nich kresba dřeva moc nevyniká.
3nástroje.jpg (89.17 KiB) Zobrazeno 12069 x

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Hawkwind » pát led 06, 2012 7:25 pm

Ha, už jsem Tě identifikoval - jsi z tý kapely z Frýdlantu :)
No co se týče toho smrku a takový - zrovna řeším nějakej od šindeláře a zase - loutnař říká "nelam si s tím tolik hlavu na větší nástroje, třeba cello, rozteč let na smrku klidně i 0,5 cm) , já ti něco řeknu - podle mě je tak 90% provedení a zbytek je ten materiál.
Třeba na tuhle lyru jsem dal dřevo z palety - ale jinak sháním podobně jako ty.

Obrázek

J.

Ivo
Příspěvky: 12
Registrován: sob pro 19, 2009 2:47 pm
Bydliště: Pučloch
Kontaktovat uživatele:

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Ivo » ned led 08, 2012 5:22 pm

Hezká práce !!! Jak to hraje? Já mám smůlu, že musím ustoupit od střevových strun a dobových kolíčků, aby to bylo pro dnešního posluchače poslouchatelné a laditelné. Zkoušel jsem to, ale byl to očistec. Ke dřevu - v poslední době, když už si dělám tyhle nástroje jen pro radost, tak je to vždycky až poté co je materiál stoprocentní a musím říct, že výsledky jsou úplně jinde, než v době , kdy jsem jen ,,sáhl pod ponk" . Vídám takové dřevo, 5 mm mám například na cistře, jíž jsem koupil coby levný studijní nástroj, hraje ale dodneška se stydím za práci toho germána, který to dával dokupy a tvrdím, že češi jsou pečlivější. :? Tak to mě mrzí, po delší době přichází v každém řemesle takzvaná profesionální slepota. Když si vzpomenu na mé začátky kdysi na dílně, asi bych za to coby učeň dostal pár facek. Jo to se mi to kecá, když se tím nemusím živit!!! Dělám tady ramena a čeká mě výroba gotické niněry - třeba zrovna na ní dostanu popapule. :D ...kdo ví...
Přílohy
chrotta-cistra.jpg
kontrast - chrotta - cistra
chrotta-cistra.jpg (12.94 KiB) Zobrazeno 12033 x

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Hawkwind » pon led 09, 2012 7:27 pm

Hraje to báječně. Právě že mě přijde, že je to spíš o tom jak než z čeho je to udělaný. Upřimě, všechno co jsem vyvedl zvoní jako zvon. Spíš mám problémy sehnat struny a udělat kolíčky - to co říkáš o těch původních strunách je známá nemoc všech těchhle nástrojů.....

J.

Ivo
Příspěvky: 12
Registrován: sob pro 19, 2009 2:47 pm
Bydliště: Pučloch
Kontaktovat uživatele:

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Ivo » úte led 10, 2012 8:26 am

Nevím odkud jsi, ale já sehnal repliku barokních strun (což je to nejstarší na trhu) celkem bez problému v hudebninách u Praze u Karlova mostu. Jsou vstřícní i telefonicky, nebo netem. Spíš byl problém je zaplatit, nevzpomínám si přesně, ale něco do 1500,- . Ale byly opravdu střevové, hrály velmi dobře, jen pro mé hraní nevhodné. Holt já musím ke ,,kováři" :D Pokud bys měl zájem, někde snad mám kontakt.

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Hawkwind » úte led 10, 2012 5:53 pm

No ono to je třeba na tu lyru (cca 8 století) stejně mimo :D

Asi bysme se měli přesunout někam jinam.

J.

Ivo
Příspěvky: 12
Registrován: sob pro 19, 2009 2:47 pm
Bydliště: Pučloch
Kontaktovat uživatele:

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Ivo » čtv led 12, 2012 6:24 am

Není to mimo, jsou opravdu ze střev a jsou vyráběny stejnou technologií, pokud je použiješ bez zakončení a místo něj uděláš uzlík, není nic špatně. Jen při placení budeš mít ve tváři škleb :mrgreen:

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Inspirace k vybavení

Příspěvek od Hawkwind » čtv led 12, 2012 6:08 pm

Nemaj ty silnější náhodou oplet? Na lyru spíš žíněný a ty keltský reference jsou plný "stříbrostrunných" harf. Ale jinak 1500,- za struny na nástroj s cenou kolem 5000,- je trochu monstrozita. (I když na svých moderních houslích jsem to udělal).
Hele, kdyžtak pojd´na ten brodec. At´tu nezasíráme obrázkové vlákno.
J.

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů