jezdecká výbava

Odpovědět [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

jezdecká výbava

Příspěvek od Maršálek » čtv lis 14, 2013 2:16 pm

Bílá Cerkev, Kyjevská Rus - většina exponátů je ze zániku města v pol. 13. st.
Přílohy
DSCF4388.JPG
DSCF4388.JPG (157.93 KiB) Zobrazeno 9886 x
DSCF4387.JPG
DSCF4387.JPG (150.17 KiB) Zobrazeno 9886 x
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Přibík
Příspěvky: 67
Registrován: úte zář 15, 2009 10:12 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: jezdecká výbava

Příspěvek od Přibík » čtv lis 28, 2013 5:54 pm

V edici London founds vysla kniha Medieval horse and his equipment. Posadow ji urcite má :wink:


a když se dostanete k nálezům ostruh z Českých zemí tak zjistíte, že většina těch ostruh co prodává Wothan jsou typologicky špatně pro začátek 14.století.
Mno a kdyz uz jsme u tech ostruh ja osobne jsem patral kde vsude jsem mohl, ptal se archeologu a vice erudovaných lidi po pravých zlatých rytirskych ostruhách a jak jsem čekal nikdo neslyčel o nalezu nebo originálu. Mate je někdo podložené? Vím akorát o pokovených ale o čistě zlatých nee
Přibyslav II. z Pořešína purkrabí hradu Krumlov a bratr Vernera I. z Pořešína r. 1320

Manžel Zdislavy z Rožmberka

www.poresin.info

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: jezdecká výbava

Příspěvek od Maršálek » pát lis 29, 2013 1:21 pm

Protože vždy posuzujeme problematiku komplexně, nevycházíme toliko z archeologických nálezů, ale i z nepřímých pramenů ikonografie, písemných pramenů, atd. To jenom aby to nevyznělo tak, že budeme vycházet jenom a jedině z archeologie - ta nám po zkompletování ostatních relevantních pramenů tvoří část do složení celého obrazu. Ze stejných důvodů ji samozřejmě nepomíjíme :wink:

Takže kdo si dá práci a projde všechny relevantní prameny domácí i blízké sousední provenience a udělá na to článek, bude vítán. Bez toho se ovšem vyhněme kategorickému prohlášení, že kolečkové ostruhy jsou u nás na počátek 14. st. do datace 1330 apriori špatně :wink:

Ke zlatým ostruhám – přiznávám, že já sám jsem se tím nikdy nezabýval natolik, abych je konkrétně hledal. Spokojil jsem se s velký množstvím písemných pramenů, které máme souběžně z celé Evropy a celé éry středověku. Tím nijak nevylučuji možnost pozlacovat (stříbro, bronz, atd.), protože to byla běžná praxe. Ale za sebe bych ani šmahem nevyloučil čistě zlaté. Ono to můžeme srovnat s jinými atributy – zlaté rytířské pásy, zlaté prsteny, pečetní typáře, atd. Víme, že jenom v naší době jich u nás byly stovky kusů a za období vrcholného a pozdního středověku jich u nás musely být tisíce. Proč je nemáme? To jsme byli tak výjimečně chudou zemí? Nebo jsme tenhle trend odmítli? Nebo je to dáno především tím, že se drahé kovy logicky recyklovaly, stejně jako dnes (a například v případě typářů po smrti majitele z právních důvodů zcela záměrně) a ten zlomek, co se nám v celé Evropě dochoval pochází především z chrámových pokladů a náhodných nálezů zakopaných pokladů? Pokud bychom totiž pracovali jenom s tím dochovaným zlomkem, mohli bychom stejně tak směle prohlásit, že ve středověku se lidé nejvíce oblékali v Čechách – oproti ostatním zemím, máme v depotu Pražského hradu stejné množství oděvů, jako zbytek Evropy dohromady :lol:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jezdecká výbava

Příspěvek od richardrg » sob lis 30, 2013 5:17 am

Asi by to byla spíše otáza pro zlatníka, ale čisé zlato je velice měkké a hodně se otírá, čistě technicky použít nejde, muselo by být ve slitině, ostatně jako dnes, tak aby nebylo křehké a bylo tvrdší
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: jezdecká výbava

Příspěvek od Maršálek » pon pro 02, 2013 10:56 am

Pozlacených železných a bronzových jsem pár viděl :wink: Pokud jde o různé slitiny, nebyly jim neznámé a třeba v rámci výroby opaskového kování je jich celá škála. Nicméně jak píše Richard, v případě zájmu se opravdu obraťme na zlatníka - máme např. Michalu, která dělala královnin diadém :wink:

Také jsem neodolal a prošel si pár domácích manuskriptů z první poloviny 14. st. abych nakoukl zda již kolečkové ostruhy a tam, kde to detaily umožňovaly, jsou k vidění obě varianty - starší s bodcem i kolečkové. Ale na rovinu přiznávám, že to bylo na pár minut. Žádné shromažďování pramenů a jejich systematické třídění, takže to nemá žádnou hodnotu.
Pro zajímavost - V pasionálu Abatyše Kunhuty je jezdec nemá pro jistotu vůbec, stejně jako na freskovém cyklu svatojiřské legendy. V Sedlencině to po restaurování také není patrné.
Královniny rukopisy jsem zatím neprošel a v pozdějších manuskriptech ze 40.tých let (např. Velislavova bible) jsou již běžně kolečkové. Spíše mě překvapilo, že na freskové i deskové malbě u nás i jinde jsou starší typy ostruh bez kolečka ještě běžně k vidění i před koncem 14. st. …

Já se do toho pouštět nebudu, mám stále pohledávky v oblasti zbrojí, které mám rozepsané již pár let :cry:
Pokud by se do toho někdo pustil, rád se podělím o prameny, tohle je zajímavé téma, Přibíku děkuji :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: jezdecká výbava

Příspěvek od Ronšperk » pát pro 20, 2013 12:38 pm

Já jsem si tu práci dal a ostruhy jsem si prostudoval, když jsem si chtěl nechat zhotovit své.
Nejde ani tak o kolečka či bodce. Na naši dobu už kolečka drtivě vedou. Jde o způsob uchycení řemení, typ jeho provleku, uhnutí ostruhy a délka trnu i počet trnů hvězdy. Sám musím říci, že v podstatě nikdo v četně mě, protože nemám hotové specifické uchycení řemení a kováři se nepovedlo zachovat linii ohybu ostruhy, nemá ostruhy které by vzhledem odpovídaly tomu základnímu nálezovému fondu na naší dobu z oblasti Čech a Říše.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: jezdecká výbava

Příspěvek od Maršálek » pon pro 23, 2013 8:51 am

podklady sem, tohle je už konkrétní a určitě nebudu sám, komu to udělá radost :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Bestian
Příspěvky: 130
Registrován: pon lis 02, 2009 7:48 pm
Bydliště: ČB
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: jezdecká výbava

Příspěvek od Bestian » stř pro 25, 2013 11:27 am

Jak říká Dobrohost, kolečka jsou již dominantou a o ně nejde. Spíše celkovýtvar.

Bronzové ostruhy jsou překvapivě velmi vzácné. Zlacené bylo často přímo železo, ne bronz. Bronz dnes snadno pozlatíme elektro-chemicky.

Nedávný detektorářský nález na který jsem narazil na jednom foru. Nemam čas teď přeukládat obrázek, takže přímo velkej obrázek.

Obrázek
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: jezdecká výbava

Příspěvek od Maršálek » stř pro 25, 2013 1:26 pm

Vzácnost nálezů bronzu obecně je logicky zdůvodnitelná recyklací, stejně jako dnes. Tady bych nehledal záhady :wink:

Pokud jde o zlacení, plátkovým a práškovým zlatem jde pozlatit prakticky všechno, viz. pozlacovači v cechu malířů - Praha kolem 1360.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: jezdecká výbava

Příspěvek od Ronšperk » čtv led 02, 2014 12:15 pm

Pokusím se to dát do ucelené podoby. Původně jsem to kdysi plánoval jako téma na Májový sněm, ale dosud jsem to prostě nedotáhl.
Tu recyklaci bronzu uznávám, ale mnoho nálezů je prostě z cest či příkopů. Jsou to prostě ztracené ostruhy a ani mezi nimi není jediný kus bronz.
Já za sebe mohu říci že jsem jeden čas bronzové ostruhy nosil a mají jeden nešvar. Snadno se ohnou. Ani ne tak při normální chůzi, ale právě při tom trdlování kolem koně. Tudle za něco chytneš, tudle tě ten prevít sundá. Musí být prostě mnohem silnější na materiálu aby si zachovaly potřebnou pevnost. Nemluvě o tom, že krček kolečka musí být litý spolu s ostruhou. Zatím co železné jsou nýtované a hmotově mnohem subtilnější, některé až přehnaně tenké na pohled, řekl bych.
Honor Supra Witam!

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů