Růženec

Odpovědět [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Uživatelský avatar
Dášenka
Příspěvky: 132
Registrován: sob srp 02, 2008 1:13 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Růženec

Příspěvek od Dášenka » pon led 19, 2009 9:53 am

Nevím, zda neotvírám téma již vyřešené a uzavřené.
Chtěla bych pro Markétu z Rožumberka vyrobit perlový růženec...

Hledala jsem informace, první, jež jsem našla byla v "A handbook of highmedieval mens dress 1200 - 1330" od D. J. Rushwortha, tam se praví, že růženec se skládá z 20ti menších korálků a tří velkých. Malé jsou děleny na dekády a obkolpeny velkými, na obou koncích růžence je střapec. Takovýto růženec jsem i někde viděla zobrazený, lež nemohu si vzpomenout kde.

Co se týče končin nám bližších, setkala jsem se s těmito stránkami, kde se na dekády dělí 150 menších korálků (pokud jsem správně pochopila, toto číslo je odvozeno od počtu žalmů), nebo bylo toto dělení na tři části po 50ti žalmech/korálcích.
http://www.apud-angeron.de/html/frameset.html položka "Accessories 3"
http://home.arcor.de/mercator-1290/Inde ... oster.html

Z toho mi vychází, že je potřeba navléknout celkem 150 menších korálků a 16 větších a oba konce opatřit střapcem. Nechci se však do tohoto úkolu pouštět dříve, než budu mít tyto infomace potvrzeny.

Dále bych měla dotaz k samotnému použití růžence.
V současnosti se praktikuje růženec povětšinou takto:
http://www.maria.cz/Modlitba/Jak-se-modlit-ruzenec
což je ovšem pro růženec rovný a bez kříže nepoužitelné. Takže pouze "projet" šňůrku tak, že každý menší korálek značí zdrávas a větší pak otčenáš?
Markéta z Rožmberka, sezením na Horažďovicích

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Růženec

Příspěvek od Maršálek » pon led 19, 2009 12:48 pm

Ostudo :lol: , ty nečteš :lol: V průběhu středověku nebyla podoba růžence pevně daná a to se týkalo i počtu kuliček a případného zakončení křížkem, střapcem, nebo jeho pojetím jako nekonečné šňůry.

Máme jich pár tady http://www.hradeckydvur.net/obsah.php?kategory=38&id=98

Všechny zobrazené jsem dělal a materiál ještě mám :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Dášenka
Příspěvky: 132
Registrován: sob srp 02, 2008 1:13 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Růženec

Příspěvek od Dášenka » pon led 19, 2009 5:04 pm

Ahá!
Já to hledala pod Vírou ;-) No co nadělám...
Takže to může být dekádová šňůrka... Zkoušela jsem ten "anglický" typ a je to poněkud krátké. Mám na to kulaté perly, menší bílé a větší krásně růžové... Přemýšlím, jestli se pustit do těch 150ti žalmů nebo to udělat kratší. Spíš něco kratšího, jen aby to nevypadalo "šupácky".
Markéta z Rožmberka, sezením na Horažďovicích

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Růženec

Příspěvek od Maršálek » pon led 19, 2009 10:17 pm

no nám úplně nejblíže časově i lokálně je ten "javorský" typ
Obrázek
Růženec je zhotovený podle předlohy náhrobku princezny Anežky České a jejího chotě javorského vévody Jindřicha I., Polsko, cca 1335-1340.
- skládá se ze dvanácti velkých a sedmdesátidvou malých kuliček, řazených po šesti. Růženec je složený ze skleněných kuliček, navlečených na hedvábné tkanici a je zakončený bavlněným střapcem.

Ale jako jemnější se mi líbí ten z la Rochelle
Obrázek
Větší růženec je zhotoven podle předlohy náhrobku dámy z La Rochelle, Francie, cca 1380.
- skládá se z šesti velkých a šedesáti malých kuliček, řazených po deseti.
ACTA, NON VERBA

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti