pokec

Odpovědět
Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: pokec

Příspěvek od Maršálek » pát lis 20, 2009 10:17 am

krásná romantika pro zasněné večery na divadelních prknech, aneb jak by se nám líbilo, aby byli naši slavní předci oblečení :wink:
je to romantismus a historismus, nikoli historická studie vývoje módy. pokud to budeš brát takhle, pak to asi není špatná kniha :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: pokec

Příspěvek od richardrg » úte lis 24, 2009 11:27 am

A opět jsem nezahálel. Do časopisu Živá historie jsem poslal reakci na článek - samozřejmě kritickou, jak jinak. A dostal jsem i odpověď, zatím jsem na ni nijak nereagoval, i když se mi moc nelíbí, schválně jestli uhodnete proč :D
Zde dole můj dopis a odpověď nahoře.

Dobrý den,

děkuji za vaši připomínku. Lence Peremské ji nepředám, protože zmíněné obrázky padají na mou hlavu, ona psala text. Přiznávám, že ty obzvláště ty vysoké boty nejsou úplně "košér" a takové chyby by se neměly stávat. Sám se jako historik středověkem zabývám, ale jedním dechem přiznávám, že v takovém případě skutečně neznám každý detail a nepoznám na první pohled dobrou repliku bot od špatné... a bohužel zde v populárním časopise ani nemáme dostatečné časové kapacity každý obrázek do detailu ověřovat, byť se o to snažíme... tak zkrátka občas něco uteče. Musíme totiž kromě autentičnosti brát ohled i na tiskovou a obrazovou kvalitu každého obrázku a věřte, že se k různým historickým tématům často opravdu špatně hledají.
Na druhou stranu ti amatérští badatelé, o nichž píšete... přiznám se, že bych byl opatrný, protože věřím, že se třeba vyznají v nějaké konkrétní věci, která je zajímají (např. třeba obuv nebo oděvy z určité oblasti) a o nich by mohly historika dlouze poučit, ale zase nemusí vidět celou věc v kontextu a jejich záběr bývá úzký (neříkám, že u všech a že bych je apriorně odmítal!, ale budu opatrný).
Na druhou stranu úplně nesouhlasím co píšete o "historických šermířích", protože mám mezi nimi dost známých (nevím, jestli tedy rozlišujete ty v uvozovkách a bez nich) a opravdu si nemyslím, že vnímání středověku z hlediska běžného diváka závisí na řemeslném způsobu zpracování bot... to je detail, s kterým si mohou vyhrát nadšenci, ale běžný divák (čtenář) ho vůbec nevnímá a neocení! Z tohoto hlediska si myslím, že třeba ty nízké středověké boty, které jsme otiskli, jsou poměrně v pořádku a není to žádná tragédie... neděláme historickou dokumentaci, ani návod pro autentickou výrobu bot, ale stručný ilustrační přehled pro populární časopis.
Každopádně vám ale děkuji za odkaz na Livinghistory.cz, kde se mohou občas najít zajímavé materiály.

Přeji vám hezký den a doufám, že zůstanete naším čtenářem.

Jindřich Kačer
šéfredaktor časopisu Živá historie
vydavatelství Extrapublishing, s.r.o.
tel. 776 651 850

From: Richard Rosenberg [mailto:4RG@seznam.cz]
To: zivahistorie@epublishing.cz
Sent: Sun, 22 Nov 2009 17:23:05 +0100
Subject: Reakce na článek

Dobrý den,
rád bych připomínkoval Váš článek z prosincového čísla Živé historie, na straně 23, Boty nejen do roboty, který pčipravila Mgr. Lenka Perenská.
Konkrétně jde o obrázky bot u článku s podtitulkem Středověk se špičkami. Horní je snůška romantických představ a pravděpodob ně byl převzal z nějakého historicky nevěrohodného materiálu, ani dolní boty neodpovídají dobovým nálezům a to hlavně způsobem řemeslného zpracování.
Autorka bere spíše v potaz to, co za středověkou obuv považují filmaři nebo "historičtí šermíři" Odkaz na internetový obchod drakkaria tomu odpovídá, zde je zajímavá poutze sekce livinghistory.
Pokud chtěla použít skutečné boty typu poulaines, česky někdy označované jako čapí nosy, o kterých se zmińuje v článku, měla by příště věnovat mnohem více studiu historických pramenů.
Děkuji, že ji tuto připomínku předáte, protože již zmínění "historičtí šermíři" a filmaři napáchali mnoho zlého ve vnímání středověku z hlediska běžného diváka.
Dále bych měl jeden námět, zkuste oslovit amatérské badatele, kteří se poctivě zabývají historií a jejich znalosti jsou často hlubší než u historiků. Mnoho z nich pracuje na serveru Livinghistory.cz, který jistě znáte.
Přeji Vám mnoho úspěchů v práci

Richard Rosenberg
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: pokec

Příspěvek od Vladan z Řepice » úte lis 24, 2009 1:54 pm

Hmmmm, asi bych takový to přístup k věci nečekal. Jestliže se časopis věnuje oživlé historii, neměly by tam být smyšlené a nepřesné rekonstrukce, protože je to na první pohled odlišitelná věc....

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: pokec

Příspěvek od Jiří z Holohlav » úte lis 24, 2009 8:02 pm

I Ty jeden,neříkej ,že jsi nevěděl ,že je náčelník historik.......

A Ty mu předhodíš to nejošemetnější téma - kde je hranice mezi historií a maškarádou...

Odpověď je profesionálně politická :mrgreen:
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: pokec

Příspěvek od Maršálek » stř lis 25, 2009 7:57 am

o jaké číslo Živé historie se jedná? rád se na článek podívám
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: pokec

Příspěvek od richardrg » stř lis 25, 2009 8:18 am

O botách se stejně nic nového nedozvíš :D
Je to na začátku mého dopisu, prosincové číslo, to poslední, je ještě na stánkách.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: pokec

Příspěvek od Maršálek » čtv lis 26, 2009 8:46 am

tak jsem četl - zmíněný článek o obuvy mi přijde zcela plochý a nic neříkající. nevím co bylo cílem, snad narychlo zaplnit chybějící stranu, ale k tomuto časopisu nepatří, má-li si Živá historie udržet nějakou úroveň
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: pokec

Příspěvek od Maršálek » čtv lis 26, 2009 8:52 am

pro zajímavost - ozval se nám kameraman, který pro ČT točil první turnaj v Jaroměři s tím, že turnaj zařadil mezi 52 zcela nevšedních evropských slavnostních událostí v běhu roku.

Dobrý den.
Právě mi vyšla kniha "Slavnosti a rituály", kde jsem samozřejmě nezapomněl na Vaše slavnosti královny Rejčky. Pokud máte pocit, že by to Vaše přátele mohlo zajímat, budu rád, když e-mail s informací přepošlete. Víc informací o knize je
na
http://www.ingema.net/slavnosti-ritualy .

Přeji hezký večer či den, záleží kdy si budete můj e-mail číst.
Lumír Pecold



P.S. zmíněný kamerový záznam z prvního turnaje je majetkem ČT a zatím se nám ho nepodařilo získat, další snahy vidím skepticky. navíc zmíněný ročník považuji za překonaný :wink:
ACTA, NON VERBA

Anna
Příspěvky: 24
Registrován: ned dub 05, 2009 7:15 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: pokec

Příspěvek od Anna » čtv lis 26, 2009 9:05 am

Prosbička na zdejší frankofily. Věděli byste, co přesně znamená slovo le machicoulis? Kontext bohužel k dispozici nemám. Včera se mě na to ptal jeden člověk a ani moje hlava ani můj slovník si s tím rady neví :? Údajně by se mělo jednat o nějakou část věže nebo opevnění hradu.
A æ o æ ø i æ å, æ a!

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: pokec

Příspěvek od Pohrobek » čtv lis 26, 2009 9:43 am

Anna píše:Prosbička na zdejší frankofily. Věděli byste, co přesně znamená slovo le machicoulis? Kontext bohužel k dispozici nemám. Včera se mě na to ptal jeden člověk a ani moje hlava ani můj slovník si s tím rady neví :? Údajně by se mělo jednat o nějakou část věže nebo opevnění hradu.
Nevím jak to popsat, Les machicoulis jsou pilířky které podpírají římsu či přístěnek.....
http://www.medievalwarfare.info/12catha ... coulis.gif

http://www.mes-ballades.com/02/image-02 ... coulis.jpg
http://www.chateauchessy.com/images/gal ... coulis.JPG
http://nicolas.verstraete.online.fr/aouste/stremi1.jpg

Tak doufám že ti to bude stačit jako vysvětlení....
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
maser
Příspěvky: 27
Registrován: stř črc 30, 2008 10:32 pm
Bydliště: Jindřichův Hradec/Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: pokec

Příspěvek od maser » čtv lis 26, 2009 9:46 am

Pohrobek píše:Nevím jak to popsat, Les machicoulis jsou pilířky které podpírají římsu či přístěnek.....
http://www.medievalwarfare.info/12catha ... coulis.gif

http://www.mes-ballades.com/02/image-02 ... coulis.jpg
http://www.chateauchessy.com/images/gal ... coulis.JPG
http://nicolas.verstraete.online.fr/aouste/stremi1.jpg

Tak doufám že ti to bude stačit jako vysvětlení....

Podle toho co psal Pohrobek by to měly být krakorce

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: pokec

Příspěvek od Pohrobek » čtv lis 26, 2009 10:06 am

Jj to je ono, nemohl jsem si vzpomenout jak se to jmenuje
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Anna
Příspěvky: 24
Registrován: ned dub 05, 2009 7:15 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: pokec

Příspěvek od Anna » čtv lis 26, 2009 3:22 pm

Díky mockrát, stačí bohatě :)
A æ o æ ø i æ å, æ a!

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: pokec

Příspěvek od Pohrobek » čtv lis 26, 2009 4:29 pm

Není zač krásná Paní..... ;-)
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: pokec

Příspěvek od Kain » pon lis 30, 2009 8:31 am

Naposledy upravil(a) Kain dne pon lis 30, 2009 8:55 am, celkem upraveno 2 x.
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 66 hostů