Kain

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kain

Příspěvek od Spakona » pát črc 20, 2012 12:17 pm

zrovna nedávno sme s Fandou měli diskusi na téma nový stan který bude výhledově potřeba a řešili sme materiál
Fanoušek uvažoval o lnu, který sem se mu snažila z výše uvedených praktických důvodů vymluvit, s poukazem na fakt, že pokud by byl takhle hrubej, jak se dnes lněné stany prezentují, byl by navíc pravděpodobně z kopřiv, byla by to nejspíš jenom plachta a patřila by nějakému nuzákovi.
Že, i kdyby lněný stan, by byl určitě z kvalitní bělené a možná i barvené tkaniny - pokud by se jednalo o šlechtice.
Tak mě těší, že mám o další argumentaci navíc :D
můžu říkat - říkal to Maršálek :D
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Armin
Příspěvky: 85
Registrován: stř zář 14, 2011 10:26 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kain

Příspěvek od Armin » pát črc 20, 2012 12:36 pm

Bavlněná stanovka z tebe šlechtice neudělá :D Respektive možná ano, ale spíš pouze v takovéto podobě http://www.greydragon.org/pavilions/Spain/index.html

Pokud jde o to, jak hrubá má či nemá stanovka být, není to spíš o tom, že moderní formy impregnace nám umožňují dělat stany z poměrně tenkých látek při zachování plné funkčnosti? Celkem by mne zajímalo, zda se už někdo seriozně zabýval tím, z čeho by při zachování dobových postupů vlastně takový stan měl/mohl být udělán, aby byl dostatečně odolný proti vodě..

Když se podíváš na detilní fotky stanu v Basileji (který je sice až ze sedmnáctého století, ale typově v podstatě plně odpovídá tomu, o čem se tady bavíme a je to jeden z mála dochovaných vzorků, které máme k disposici), tak ta látka minimálně stejně hrubá, jako len ze kterých se dnes šijí stany. A rozhodně to žádná pastouška pro drny není ;)

No a pokud jde o barvu stanu, pak prakticky všechny lněné stany, které jsem měl možnost v cizině vidět, byly po několika užívání krásně vybělené... S ohledem na intenzitu jejich užívání dnešními vlastníky je docela možné, že dva tři měsíce intenzivního užívání udělají stejnou práci.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Maršálek » pát črc 20, 2012 1:25 pm

Ad bělené a nebělené lněné plátno na stan. Bavíme se o rozvinutých řemeslech, ne o šití kůží kostěnou jehlou v jeskyni. Pokud tedy budou řemeslníci šít stan na zakázku (i formou hromadné zakázky), budou si objednávat cíleně nebělený len u tkalců? O kolik to sníží celkové náklady na takový stan, o 10 kostěných knoflíků na jeho zapnutí? Textilní výroba naší doby je na špičkové úrovni a bělení je jedním ze základních procesů, provázejících výrobu.

Ad tvary stanů - obejvují se v ikonografii v poměrně široké škále a rozhodně nelze říct, že by byly ve většině případů jejich střechy v ostrých úhlech. To je ale třeba brát s rezervou, protože práce s obrazovými prameny má svá pravidla (např. není zjevné, jaký materiál je vyobrazený).

Ad basilejský stan - aniž nijak snižuji význam tohoto zachovalého stanu, můžeme skutečně říci toto je relevantní reprezentativní vzorek? Víme, jak vypadal nový? Známe historii jeho zadání? Tím upozorňuji na fakt, že se jím nikdo z nás kromě náhledu na vystavené fotky a komentář pořadatele výstavy dále nezabýval, že? Tak buďme solidní

Jak už jsem psal jinde, my máme pro naši hru stany jako nezbytnost, oni je obvykle pořizovali, když je opravdu potřebovali, protože měli nemálo jiných možností, jak si zajistit ubytování při cestování. Jejich zakázka konkrétního stanu pak odpovídala mnoha faktorům - konkrétní účel a samozřejmě i cena. Tomu účelu pak zase odpovídal tvar, velikost, případné zdobení, vnitřní vybavení, atd. my k této hře přistupujeme přesně obráceně - zvolíme si postavu a podle ní odhadujeme typ a velikost stanu, který si pak dál krášlíme, protože v něm na akcích bydlíme... Naše stany jsou tedy v tomto pojetí přiznaným romantizmem. To, že drtivá většina z nich je jenom bílá ikonografickým pramenům nijak neodporuje.

Pokud se tomu bude někdo opravdu intenzivně věnovat a zpracuje na to studii, uvítám to jistě nejenom já. Pokud si ale vystačíme s tímhle tlacháním, pak budu vycházet nejenom z ikonografie a pár mně známých kusů, ale především ze svých znalostí dobového textilního řemesla. Svůj názor jsem vyjádřil a nikomu ho nevnucuji :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Bestian
Příspěvky: 130
Registrován: pon lis 02, 2009 7:48 pm
Bydliště: ČB
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kain

Příspěvek od Bestian » pát črc 20, 2012 6:35 pm

Takže jsi defacto vše zapochybil a každej si může mít stan jakej chce....
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Kain » pát črc 20, 2012 7:51 pm

Tak postupně:
1) světlo ve stanu zřejmě není limitující ani žádoucí. Světlo je venku.
2) stejně jak říkal Bestian - je třeba rzlišovat případnou vniřní dekorativní látku a stan samotný.

Zde:
Přílohy
stan 5.jpg
stan 5.jpg (170.72 KiB) Zobrazeno 9778 x
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Kain » pát črc 20, 2012 7:53 pm

Co dál:

3) stan na fotce je mokrý, v noci pršelo. Když vyschne, vypadá takto - a to je nový a jeho "bělení" pokračuje...
Přílohy
stan 6.jpg
stan 6.jpg (110.82 KiB) Zobrazeno 9778 x
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Kain » pát črc 20, 2012 7:55 pm

Dále:
4) stany zřejmě byly z materiálu různého stupně bělosti (šedosti, žlutosti). Z vyobrazení je patrné, že to rozlišují i autoři pozdější a i v rámci jediného vyobrazení:
Přílohy
stan 3.jpg
stan 3.jpg (67.24 KiB) Zobrazeno 9778 x
stan 2.jpg
stan 2.jpg (148 KiB) Zobrazeno 9778 x
stan 1.jpg
stan 1.jpg (133.85 KiB) Zobrazeno 9778 x
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Kain » pát črc 20, 2012 7:56 pm

na prvním a na druhém obrázku si povšimněte šedého stanu v pozadí. je opravdu šedý, není to ani černá, ani modrá ani jiná...

na posledním zase zdobnější stany bělejší dole a stany o poznání nažloutlejší a nezdobené uprostřed, opět pozdější...
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Kain » pát črc 20, 2012 8:06 pm

A nakonec - to je sice možné, že se stany dělaly z kde čeho, ale většina lidí na akci má prostě stan z technické nízkogramážové impregnované bavlny, ne z kopřiv, lnu, vlny, hedvábí a kombinací, a to proto, že to je laciné a dostupné. A čím méně urozený, tím tenčí a bavlněnější ta balvna je. Takže pokud se mi obrázky nepodařilo prokázat, že můj stan je OK a tedy je můj stan z příliš prostého lnu, tak jsou stany všech neurozených z příliš honosné dovozové bavlny:) Takže já svůj stan klidně prodám a koupím si nový, bavlněný, očividně jich bude na prodej spousta a za pakatel, ale jak se všichni ti neurození vejdou do mého stanu, to teda fakt netuším :mrgreen: (takový vtip na odlehčení, samozřejmě, nic neprodám:))

A pro zajímavost, bavlněný stan jsem na turnaji neměl nikdy, od roku cca 2006 jezdím se lněným stanem (tím velkým áčkem) - pochybuji, že si toho všiml někdo, komu jsem to neřekl. Už mi říkali, že je malý, že je špinavý, ale nikdo si asi zatím nevšiml, z čeho vlastně je :) Podle mě se spousta diskutujících dostává na dost tenký led - řeší se tady dobové materiály oblečení, ruční šití, čistota materiálů, ale když dojde na stany, jakoby šla vsechna pravidla stranou.

Tedy pro zajímavost - kdo od projektu má stan z jiného materiálu, než z bavlny, jak vypadá a jaké s ním má zkušenosti? (Udělal jsem si malý průzkum a myslím si, že ty stany jsou dva).
Kdo má doklad o dovozu bavlny v takovém množství, že by z něj šlo ušít 60 stanů na turnaj nebo bitvu? Má to vůbec někdo? Nebo jsou to jen dnešní úvahy, projektované do minulosti? Jak řekl Maršálek, není na to žádná studie, takže z čeho se vlastně usuzuje?
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kain

Příspěvek od Spakona » sob črc 21, 2012 2:22 pm

když už tak hezky řešíme stany - mohl by Maršálek zajistit dostatek slámy a sena, aby měli kde nocovat naši drni??? :D

http://www.st-max.org/images/woodcuts/a ... -hut-2.gif
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Posadowski » ned črc 22, 2012 1:38 pm

Spakona píše:když už tak hezky řešíme stany - mohl by Maršálek zajistit dostatek slámy a sena, aby měli kde nocovat naši drni??? :D
No spíš než na Maršálka je to dotaz na mne. Odpovídám mohl. Ale.
Ano, jako všechno to má jedno podstatné ale. Slámu na Turnaj seženeme celkem snadno a celkem lacino. Dokonce bychom ji zřejmě sehnali i balíkovanou a tolik, že bychom z ní dokázali postavit hrad pro "boj o hrad" nebo "hrad lásky". Problém ovšem nastává v neděli dopoledne.
V neděli v poledne musí být louka čistá, tedy slámyprostá a to zatím nevíme jak zajistit. Takže sláma nebude, neboť není, jak ji uklidit a zlikvidovat.

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od richardrg » ned črc 22, 2012 4:10 pm

Já a moje chůva máme lněný stan a jsou prostě režné, ale jsou celkem nové, ještě asi vyšisují.

Jenže jak se píše jinde, na naše poměry je asi i to áčko příliš honosné....
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Dášenka
Příspěvky: 132
Registrován: sob srp 02, 2008 1:13 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kain

Příspěvek od Dášenka » ned črc 22, 2012 9:25 pm

Dobová strava nás opět utvrdila v tom, proč máme tak málo nálezů stanů: všechny putují kdesi ve stratosféře :D

(to opravdu na odlehčení)

Problém dnešního stanování na akcích vidím především v tom, že člověk musí mít jak to spaní přivézt, jak ho co nejjednodušeji postavit, jak sbalit, usušit, skladovat - většinu úkonů pak prování limitně malé množství lidí (obvykle 2). A hlavně, v pondělí by rád šel do práce zdravý a nepromáčený. (ostatně tomuhle je podřízeno veškeré vybavení)

A ke slámě, ano, největší problém s ní je její likvidace. Po jedné panské jsme ji likvidovali celou následující sobotu a to jí bylo jenom jedno kolo a nemusela být totálně všechna pryč...
Markéta z Rožmberka, sezením na Horažďovicích

Uživatelský avatar
Bestian
Příspěvky: 130
Registrován: pon lis 02, 2009 7:48 pm
Bydliště: ČB
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kain

Příspěvek od Bestian » ned črc 22, 2012 9:41 pm

Na akci jsme měli vždy velkej balík slámy, v neděli se páli. Hotovo bylo asi za 2 hodiny. Problem není se slámou, ale s popelem. Pokud je poblíž řeka/křoví/rákos, je po problému.

Raději bych taky viděl drny spát někde na slámě a né si válet šunky na kožešinkách, né-li lehátkách.

Na druhou stranu chápu, že se s tim nechce nikomu dělat a je to práce zatrest, každej je rád, že sbalí, nasedne do auta a odjede.

Slama je dobrá především na chladnější akce...

Prosím správce o přesunutí offtopic příspěvků na patřičné místo, nerad bych páně Kainovi zaséral vlákno :)
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kain

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon črc 23, 2012 11:02 am

Nenech se zviklat Kaine,postav stan na zahradu ,občas ho lehce pokrop a do turnaje máš vyběleno.

Opravdu uměli u nás počátkem 14.st utkat tak velké a pevné plochy bavlny ,aby to sneslo vichry i lijáky ?

Jo vnitřní stan z drahých látek ,to už je jiná .... nedávno se tu řešilo do jaké míry se a v jaké podobě se ta bavlna do Evropy vůbec dostávala a teď už je běžná stanovka ?
Gott mit uns!

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů