Pohledem nováčka Rancora

trener
Příspěvky: 143
Registrován: stř bře 24, 2010 10:30 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od trener » stř zář 30, 2015 8:31 pm

Aby nedošlo k nedorozumění: Panská bitva na úbytě nezašla, viz foto (nekompletní sestava, chybím například já :lol: ) http://dobrenskadruzina.rajce.idnes.cz/ ... 150542.jpg
Má poznámka byla v tom smyslu, že se nekonala ta Panská bitva, která měla být datována na Eliščinu dobu (pro malou účast).

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Kain » čtv říj 01, 2015 7:42 pm

Dvůr se nemusí měnit, ale ten odliv lidí reálně hrozí. Je i v RS, protože lidé stárnou, víc pracují, mají rodiny, ale není to tak viditelné, jako v Rejčce. Maršálku, ono moc nehrozí, že lidé budou ke dvoru tahat manýry jiných dob, ale že k jiným dobám odejdou. Podle mého to nelze ignorovat a dušovat se, že zdravé jádro zůstane...
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Miroslav
Příspěvky: 27
Registrován: ned zář 20, 2015 9:20 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Miroslav » pát říj 02, 2015 2:09 am

    S uctivostí vás všechny zdravím,
    neboť je toto můj úplně první příspěvek zde, musím nejprve nesmírně poděkovat za vaši práci.

    To, že se holá louka promění v dějiště královského turnaje, že něco vznikne na místě, kde by bez vaší práce nic nebylo. Někdo to snad může brát za samozřejmé, ale já jsem byl mezi vámi prvně a ohromili jste mne. Bude-li zájem, rád bych vám do budoucna pomohl.
    Chtěl bych také poděkovat pánu ze Špernaku a jeho věrným, jak mne jako hosta přijali a pánu z Ústí, že jsem se na tomto turnaji mohl připojit k jeho družině a bít se pro jeho jméno.

    Nesmírně děkuji vám všem :)

    Rád bych tedy nyní připojil několik vlastních postřehů k těm Rancorovým, neboť oba dva jsme mezi vámi nováčky a též jsme se mezi vás část času připravovali společně.
    Je tak pro mne nyní a naposledy šance přijít s pohledem někoho úplně z venčí. Neberte ho prosím ve zlém. Hradecký dvůr je váš projekt a pro vaši zábavu.

    U šermu jsem tři roky, z toho, že se chci podívat k vám, vím tak 2 roky. Zabralo mi dost času vůbec zjistit jak, přes koho (a přes koho ne), poznat na ostatních akcích některé pány a pak dát dohromady ještě i výzbroj a materiální zázemí, abych sám mohl vejít a nemusel se za to, co mám až příliš moc stydět.
    Nyní zařizuji sběr informací pro mého pána, který by se na Hradecký dvůr rád podíval a pro družinu kolem něj. Není to málo práce. Pročítání fór, debaty o konkrétních věcech s těmi, co se této dataci věnují delší čas, vlastní hledání a pak ověřování funkčnosti v praxi. Bohužel, ač jsem se snažil, i tak jsem za ty tři roky dal možná 20 tisíc korun jen do věcí, které bych s dnešními znalostmi už nepořizoval.
    Sám to chci našim lidem usnadnit, prokopat cestu a předpokládám, že toto udělalo již mnoho z vás pro někoho dalšího. Proto mne napadá, že kdyby tak existovaly souhrnné a podrobné stránky pro období dvoru (něco, jako má Curia Vítkov), byla by ta cesta pro nové lidi mnohem snazší. Neudělali by cestou tolik chyb, které se mohou postupně stát překážkami na cestě k cíli a v neposlední řadě by měl dvůr mnohem lepší propagaci.

    Dvůr mne pak svou kurtoazií a náladou kratochvil pro pobavení dam naprosto nadchl. Přijde mi jen škoda, že stejně, jako se dbá na to, aby na stole neležela žádná PETka, nedbá se na to, aby se obrazně řečeno PETky nevyskytovaly v mluvené řeči. Tj. člověk si mohl zahrát svou malou roli a ponořit se do ní a nebyl přitom vytrháván třeba hlasitou debatou o uprchlících, o spalovacích motorech a současné americké politice.

    Nakonec možnost, čím bych mohl sám přispět, pokud vše vyjde a bude zájem, rád se zhostím organizace turnaje v soule, ne nějž jsem měl i letos s sebou míč, jen to nedopadlo. V listopadu budeme v Černé také plánovat další sezónu a pokud padne rozhodnutí zkusit se k vám v dalším roce podívat již s celou družinou, bude těch nabídek na kratochvíle jistě více :)

    Závěrem ještě jednou -
    Velice děkuji

    Uživatelský avatar
    Lazar
    Příspěvky: 40
    Registrován: pon kvě 06, 2013 4:57 am
    [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

    Re: Pohledem nováčka Rancora

    Příspěvek od Lazar » pát říj 02, 2015 7:45 am

    Jako všechno v reenactmentu je to i tady ve stylu "Co si uděláš to máš".

    Mluví se tady o jiných obdobích a já jsem přišel od České klasiky, tedy husitů (které jsem neopusitl), ale na námitku jak málo akcí je pro 1. pol. 14. století a kolik jich je třeba pro 1. pol. 15. století bych to rád položil takto:

    Na 1. pol. 15 století jsou tu v zásadě 2 výraznější uskupení - Pražský Svaz a Plzeňský landfrýd. Kolik akcí na dané období znáte ve kterém nemá prsty jedno z těchto uskupení? Já se přiznám že mám problém na nějaké přijít, pominu-li vyloženě městské slavnosti typu Husinec (a i tam...).

    K tomu dodám že početně se dohromady sejdeme tak kolem 100ks, tedy polovina Rejčkové turnajové účasti. Z toho ještě třeba udělat patřičný zlomek toho kolik lidí je ochotno něco organizovat, to bývá tak 1/10 maximálně.

    Pak je asi nejlepší otázkou se zeptat proč početně dvojnásobný projekt udělá za rok 3x -4x méně akcí - a dává-li to vlastně průchod stížnostem na kohokoliv jiného než sám na sebe.

    Tím nechci udělat klasický kotrmelec "můžete si za to sami", ale spíš burcovat k tomu zkusit něco nového vymyslet, a prostě to udělat dostatečně originální a inovativní aby to lidem stálo za to někam vyrazit.


    Jedině že by Rejčka byla druhotný projekt skoro pro všechny. Pak bych chápal že není žádná vůle dělat cokoliv pro projekt který mám "jen na odpočinek" (tam tak trochu spadám já). Ale seriozně, ruku na srdce a třeba i v jiném vlákně. Pánové, dámy, zbrojní i nezbrojní - co vám chybí? Co by jste chtěli v rámci období zažít a nezažíváte? Vědět jaká je poptávka rozhodně pomůže aby se toho někdo chopil a zkusil tu díru vyplnit, udělat 1. po. 14. století pro nováčka zajímavější.

    Uživatelský avatar
    Miroslav
    Příspěvky: 27
    Registrován: ned zář 20, 2015 9:20 pm
    [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

    Re: Pohledem nováčka Rancora

    Příspěvek od Miroslav » pát říj 02, 2015 9:37 am

    K akcím
    Na jaře ještě před Libušínem jsem měl to potěšení zúčastnit se secvičné u pana Viléma Bavora ze Strakonic. Odehrávala se na vysočině ve stínu malé dřevěné tvrze. Tímto bych mu chtěl poděkovat za úžasnou akci, nejen po stránce bojové, ale i po stránce přátelského kolektivu. To, že v noci na stany napadl sníh jen dotvořilo její malebnost.

    Otázka, kterou bych rád položil je, jestli by se nedala podobná akce (nebo tato, pokud by o to pan Bavor stál) pojmout pro celý dvůr. Jako příprava na sezonu a dá-li počet, byla by z toho i malá bitva. :twisted:

    Uživatelský avatar
    Spakona
    Příspěvky: 1213
    Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
    [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

    Re: Pohledem nováčka Rancora

    Příspěvek od Spakona » pát říj 02, 2015 9:44 am

    Lazare - myslím, že jsi to vystihl přesně.

    Ono Rejčka je opravdu pro většinu lidí druhotným obdobím.

    Stačí, abych se podívala doma :) Rotyka primárně vždy dělala spíš 15.tku (dodnes Fanda i na Libuchu chodí s nimi, přeci jen je jejich velitel - se Dvorem šel do šiku jen jeden rok - to když byl Prvním rytířem) a dělají 30.tku. Ke Dvoru jsem Fandu přivedla já a on se pokusil přivést pár dalších lidí od nich - ale dílem to nedopadlo proto, že stárnou, založili rodinu, staví barák, a tak dále, a nemají prostě finance na to si pořizovat vybavení na další období. Spíš se zbavují i toho, co už doma mají a přestávají jezdit úplně.
    Fanda sám navíc ještě jezdil jako husar sedmiletku a napoleony.
    A když se rozhlédnu kolem - platí to samé - primárním obdobím je pro podstatnou část lidí RS, pro menší část lidí 15tka a pro pár lidí karlovci.
    Sem tam narazí člověk na třicítkáře.
    Těch, kteří by měli jen rejčku je pár. A protože si v sezoně chtějí zabouchat - tak jezdí algotiky, kam se jezdí vyblbnout s vědomím, že si to jedou po svém.
    Tím se dostáváme ovšem k tomu, proč se nám letos urodilo tolik opravdu špatného vybavení jako je pozink a spol. Protože kde jinde člověk může nabrat nové lidi než na akci, kde se prezentuje. Chci věřit tomu, že ti, kteří letos přišli tak jak přišli, příští rok - pokud přijedou - budou už vypadat lépe.

    Takže z toho prostě vyplývá, že ti, kteří musí šetřit a přestávají mít čas, odejdou a zůstanou max jen u svého období.
    A pak jsou ti, co si budou chtít zajezdit na té motorce víc než jen 2-3x za rok, ale nespokojí se s keckařskýma akcema a utečou k jinému období.

    A jsme tam kde jsme.
    A já se znovu ptám - proč, když už se akce čistě pro naše období udělá, přijede jen zlomek lidí i z těch, pro které je to období dominantní nebo dokonce jediné?

    Každopádně - Míro, abys nemyslel že tě nevidím - já za všechny děkuji tobě. A nejvíc za to nadšení a ochotu. A co se týká informací - neboj se ptát. Ono navíc - i míra poznání se mění a co platilo před deseti lety dnes už platit nemusí.
    Naposledy upravil(a) Spakona dne pát říj 02, 2015 8:24 pm, celkem upraveno 1 x.
    Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
    Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
    Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

    trener
    Příspěvky: 143
    Registrován: stř bře 24, 2010 10:30 pm
    [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

    Re: Pohledem nováčka Rancora

    Příspěvek od trener » pát říj 02, 2015 10:01 am

    Na druhou je turnaj záležitostí, která urozeným dámám umožňuje (alespoň podle mého názoru) nejvyšší míru vyžití na středověké akci.

    Uživatelský avatar
    Lazar
    Příspěvky: 40
    Registrován: pon kvě 06, 2013 4:57 am
    [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

    Re: Pohledem nováčka Rancora

    Příspěvek od Lazar » pát říj 02, 2015 10:25 am

    Skutečně, Trenére? Já se přiznám že kdybych byl dáma (nic nechci slyšet) tak bych se na Turnaji asi dost nudil. I proto mi třeba přijde důležité hraní rolí které dává možnost se zapojit do potenciálně zábavné hry dvorské politiky. Protože víme kdo je hlavou rodu a kdo je krkem který hlavou otáčí ;-)

    Uživatelský avatar
    Hecht z Rosic
    Příspěvky: 203
    Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
    Bydliště: Brno
    [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

    Re: Pohledem nováčka Rancora

    Příspěvek od Hecht z Rosic » pát říj 02, 2015 10:32 am

    Lazar píše:Skutečně, Trenére? Já se přiznám že kdybych byl dáma (nic nechci slyšet) tak bych se na Turnaji asi dost nudil.
    Nevím. Asi bude dobře, když se k tomu vyjádří nějaká dáma. Ale ze své zkušenosti mohu napsat, že programu pro dámy dříve bývalo výrazně více (soudy lásky, kroužky, tanec, kdysi i nějaké klání v dámských disciplínách...) a postupně se od něj upustilo především proto, že na něj prostě neměly čas. Prostor o přestávkách je omezený a dámy si také potřebují odpočinout, občerstvit, pohovořit, upravit se, přepudrovat a tak.
    Čímž nijak nezpochybňuji důležitost zapojení se do potenciálně zábavné hry dvorské politiky. :wink:
    ...liep âne leit mac niht gesîn.
    swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
    ...wenne wilt du wider her zuo mir?
    ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

    Uživatelský avatar
    Spakona
    Příspěvky: 1213
    Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
    [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

    Re: Pohledem nováčka Rancora

    Příspěvek od Spakona » pát říj 02, 2015 11:45 am

    Ó politikaření a piklení - to by nám šlo :D a myslím, že nám i jde :D

    Pravda je, že o přestávkách bývaly tanečky a kroužky a soudy a podobně, jenže obecně nebyl ten program tak nahuštěný jako dnes, kdy má navíc většina dam již potomstvo ke kterému odbíhá - a opět zaplať bohům za Terčinu školku - stejně ty maminy provádějí kontrolu. A když ne dětí, tak kuchyně, svého zevnějšku, svého chotě, svých poddaných :)

    A opět platí - jak si to kdo na turnaji udělá - tak to má. I na té tribuně se dá zažít legrace. Nesedíme tam separé, že.
    I když i já vzpomínám na dobu, kdy někteří pánové - čistě jen tak pro tu zábavu - posílali inkognito psaníčka, veršíčky či jiné pozornosti, které byly určené vždy jen konkrétní dámě. A někdy i několika a to pak byla teprve legrace, když jsem se dohadovaly od kterého pána to asi je. A tak si říkám - kde že ty časy jsou? Kdy která z paní a dívek dostala nějakou takovou maličkost od někoho jiného než od svého vlastního partnera? A vlastně mě tak napadá - kolik z nás může říct, že by dostala nějaký dar jen tak od toho svého...
    Je to smutné, pánové, ale jde to s vámi z kopce.
    Opět jsme totiž mimmochodem u toho, že vy očekáváte, že budete obdarováváni, ale od vás k nám nejde kolikrát ani pozdrav.
    Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
    Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
    Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

    Mutina
    Příspěvky: 35
    Registrován: ned zář 28, 2008 2:28 pm
    Bydliště: Brno
    [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

    Re: Pohledem nováčka Rancora

    Příspěvek od Mutina » pát říj 02, 2015 2:03 pm

    Spakona píše:.......
    Opět jsme totiž mimmochodem u toho, že vy očekáváte, že budete obdarováváni, ale od vás k nám nejde kolikrát ani pozdrav.
    A ty se divíš, když je jako první rytíř, jako náš vzor pro to, jak si vy dámy rytíře představujete, zvolen - vybrán (již po druhé) šlechtic, který má problém pozdravit jakoukoli dámu? To si pak člověk řekne: Takhle si to tedy dámy představují? K tomuto ideálu rytířství, dvornosti a chování se mám přibližovat? Dobře, když nezdraví on, nebudu teda taky, třeba pak budou dámy spokojenější...
    Pokud vám to vadí, zasaďte se o to, aby byl zvolen ten, kdo vaše ideály naplňuje více a jehož obraz na všechny strany je hodný úcty.

    trener
    Příspěvky: 143
    Registrován: stř bře 24, 2010 10:30 pm
    [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

    Re: Pohledem nováčka Rancora

    Příspěvek od trener » pát říj 02, 2015 2:13 pm

    Skutečně, Trenére? Já se přiznám že kdybych byl dáma (nic nechci slyšet) tak bych se na Turnaji asi dost nudil. I proto mi třeba přijde důležité hraní rolí které dává možnost se zapojit do potenciálně zábavné hry dvorské politiky. Protože víme kdo je hlavou rodu a kdo je krkem který hlavou otáčí

    Nevím, dáma nejsem, žádnou nemám a žádné nic k nohám neskládám (když musím všechny stuhy vracet, nemám co :lol: ). Jen to srovnávám s běžnými bitvami, či městskými slavnostmi...

    Uživatelský avatar
    Paní Markéta
    Příspěvky: 287
    Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
    Bydliště: Praha
    [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

    Re: Pohledem nováčka Rancora

    Příspěvek od Paní Markéta » pát říj 02, 2015 3:04 pm

    trener píše:Na druhou je turnaj záležitostí, která urozeným dámám umožňuje (alespoň podle mého názoru) nejvyšší míru vyžití na středověké akci.
    Přesně s tímto argumentem jsem si před lety Dvůr vybrala jako projekt vhodný pro mě, co bych dělala na bitvách, když se nechci kydlit a vaření nesnáším? To, že jsem časem seznala, že asi nejsem dostatečná dáma na to, aby mě dámské kratochvíle bavily, neberu jako chybu projektu, ale otázku vlastních preferencí. Je fakt, že v situaci, kdy máte v bojích "svého " muže, který slíbil bojovat pro vaše oči a složit trofeje k vašim nohám, získává tato kratochvíle na zábavnosti. Což se mě ovšem většinou netýká. ..

    Uživatelský avatar
    Spakona
    Příspěvky: 1213
    Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
    [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

    Re: Pohledem nováčka Rancora

    Příspěvek od Spakona » pát říj 02, 2015 3:11 pm

    A, prosím, Mutino, můžeš mě zdvořile informovat, o kterém rytíři že to mluvíš?

    Mluvíš o tom, který zdraví zvořile a uctivě, který jako jeden, letos ze dvou pánů!!!, věnoval paním a dívkám na tribunách každé po kytici květů, který má každý rok nové a nové klenoty, kterými nás ohromuje, který pokorně přijímá dary a osobně pak po skončení turnaje chodí děkovat svým družiníkům, které navíc vyplácí, mluvíme o rytíři, který nejudatnějším bojovníkům posílá poháry vína?
    A konečně - mluvíme o člověku, který tam týden maká jako šroub a vlastnoručně s Maršálkem chodí po louce a sbírá střepy, hovna a vložky po předešlém, dozajista báječném, festivalu, pomáhá od pondělka hlídat osobně tábor, a bez otázek a diskusí, pokud je to v jeho silách pomáhá s čím je potřeba?

    Vážně mi chceš tvrdit, že mluvíme o tom samém člověku?

    Ale ano - já chápu, že to popisuju věci, které vy, jako chlapi, kteří navíc přijedou až když je vše hotové, nemůžete vidět.
    Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
    Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
    Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

    trener
    Příspěvky: 143
    Registrován: stř bře 24, 2010 10:30 pm
    [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

    Re: Pohledem nováčka Rancora

    Příspěvek od trener » pát říj 02, 2015 3:31 pm

    Ehm Mutino a Spakono, nechcete své poslední příspěvky přesunout do sz a společně s mým odsud smazat?

    Odpovědět
    [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

    Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů