Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Paní Markéta » pon pro 28, 2009 9:06 am

Anna píše:Mám jen provizorní obrázek. Bohužel toho na něm moc k vidění není. 26 čtyřdírkových karetek, tři odstíny hnědého hedvábí a zlatá. Naživo vypadá líp :)
mně se moc líbí i takhle :)
asi se karetkování naučím :wink:

Anna
Příspěvky: 24
Registrován: ned dub 05, 2009 7:15 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Anna » pon pro 28, 2009 9:07 am

Paní Markéta píše: Lady Camoys - "výšivka je provedena ze zlaté kovové nitě kroucenou šňůrkou a zlatou nití. "
Což nevím, jestli je stejná technika, a kdo z panstva z Posadowa to zdobil a mohl by tedy zodpovědět Tvůj dotaz na praktické zkušenosti :)
Můj dotaz se týkal vyšívání pravým zlatým dracounem :wink: Lady Camoys dobře znám (a nepokrytě závidím, jak paní i pán z Posadowa dávno dobře vědí :wink:)
A æ o æ ø i æ å, æ a!

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Paní Markéta » pon pro 28, 2009 9:38 am

Anna píše:
Paní Markéta píše: Lady Camoys - "výšivka je provedena ze zlaté kovové nitě kroucenou šňůrkou a zlatou nití. "
Což nevím, jestli je stejná technika, a kdo z panstva z Posadowa to zdobil a mohl by tedy zodpovědět Tvůj dotaz na praktické zkušenosti :)
Můj dotaz se týkal vyšívání pravým zlatým dracounem :wink: Lady Camoys dobře znám (a nepokrytě závidím, jak paní i pán z Posadowa dávno dobře vědí :wink:)

no já se právě trochu ztrácím v terminologii :) zlatá nit pro mě rovná se dracoun...
i když bude asi ze zlata "kočičího". Vím, žes měla nespočet příležitostí obdivovat tu práci zblízka :)

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Spakona » pon pro 28, 2009 12:24 pm

ta karetka je...... nemám slov.... prostě JE :)))
já si neporadila s šesti a normální vlněnou přízí takže jen zatlačuji slzu a utírám slinu :)
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Anna
Příspěvky: 24
Registrován: ned dub 05, 2009 7:15 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Anna » pon pro 28, 2009 1:26 pm

Kuju :)
A æ o æ ø i æ å, æ a!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Maršálek » pon pro 28, 2009 1:30 pm

Paní Markéta píše: no já se právě trochu ztrácím v terminologii :) zlatá nit pro mě rovná se dracoun...
domnívám se, že terminologie tady bude stejně nejednotná jako v případě odívání :wink:
ACTA, NON VERBA

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od bratr Bohuslav » pon pro 28, 2009 1:36 pm

Paní Markéta píše:
Anna píše:Ta první je kladená a Lady Camoys je zdobená našívanou kroucenou nití, pokud vím. Majitelé kdyžtak opraví.
Ano, Krea to má kladenou nití, jen nevím, jestli dracounem, pojmenovává to jako "zlatou nit" což dracoun být může a nemusí?
Lady Camoys - "výšivka je provedena ze zlaté kovové nitě kroucenou šňůrkou a zlatou nití. "
Což nevím, jestli je stejná technika, a kdo z panstva z Posadowa to zdobil a mohl by tedy zodpovědět Tvůj dotaz na praktické zkušenosti :)
Co jsem zhruba slyšel na různých přednáškách, tak obecně zlatá nit = zlatý drátek obtočený kolem koženého nebo textilního základu(kožené střívko,hedvábí, lněná či bavlněná nit), nebo to může být přímo jen střívko potažené zlatem.
Ten dracoun bude asi synonymum, ale příjde mi že se používá až v pozdější době a především k technice, kdy se obtáčí základní nit zlatý drátkem, či i plíškem(tenkým a úzským), i ta technika obtáčení zlatého plíšku zase vyvíjela. Co jsem viděl z 15. století ,tak třeba zlato se předohýbalo do spirály, ale třeba do tvaru trúhelníka a pak až teprve se navíjelo na základní nit.Takže to už nebylo jen do spirály, ale to zlato jakoby víc vystupovalo mimo samotnou základní nit.

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Posadowski » pon pro 28, 2009 5:12 pm

bratr Bohuslav píše:...Ten dracoun bude asi synonymum...
Podle mě se skutečně dneska slovo dracoun používá pro zlatou nit (k vyšívání). Takhle obecně.
Co se týče naší doby tak jsem narazil na zlatou nit vyrobenou několika způsoby, což zřejmě výrazně ovlivňovalo i její vlastnosti a tedy i užití. Něco jiného je vhodné k vyšívání, něco jiného k zatkání do látky.
Co tedy? první typ je duše + kovový proužek - duše je buď lněná, nebo i živočišná (ovčí střívko či jiná blána). Kovový proužek je buď obtáčen kolem duše do spirálky, nebo prostě jen s tou duší nějak spletený.
druhý typ je kožený řemínek, který je zlacený - pokrytý nějakým tmelem a zlatým či stříbrným práškem. To se používalo i k zatkávání do látky. Třetí typ, co jsem viděl, tak byl samotný kovový pásek použitý k vyšívání, respektive jako součást výšivky. Pak to duši ani nepotřebovalo.

K dnešnímu dracounu - to zdaleka nemusí být kočičí zlato. Tady u nás byl podnik Stuha Dobruška a tam skutečně vyráběli stužky se zlatými vzory a zlaté nitě a to tak, že ve stroji byl upnutý špalík zlata (velmi nízkokarátového, tedy značně levného) a velmi rychle se točící diamantová hlava z něj vykrajovala vlasové pásky, které se odvíjely a hned navíjely na nějakou (asi polyesterovou) duši. Takže to klidně může být i zlaté, případně dnes to může být plastový pásek, kde do toho plastu se při výrobě přidává práškový kov podobně jako když se vyrábí magnetofonový pásek.

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Paní Markéta » úte pro 29, 2009 6:39 am

Výborně, díky za informace :)
Mám dracoun duše+kovový proužek, už jsme se tu dohodli, že rozhodně se s ním dá zdobit technikou kladené nitě, šňůrkou z něj zhotovené asi taky a dá se s ním vyšívat? Tedy "klasickou" technikou, kdy se "nit" vodí skrz látku? Zkoušel to někdo? :)
Když si to představím, přijde mi, že se ten namotaný kovový proužek musí při průchodu látkou posunovat, jedině snad otvory předpichovat větší.
Samotný pásek zmiňovaný panem z Posadowa mi na to přijde mnohem vhodnější.
Pane z Posadowa, ten páseček se dá někde sehnat?

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Posadowski » úte pro 29, 2009 7:24 am

No on ten dnešní pásek, co se obtáčí kolem nitě by byl na samotné použití asi příliš jemný, tu duši mít musí. Co se týče toho vyšívání, těch nití je několik druhů a záleží, kterou si vybereš. Ale jsou to přece jen nitě, takže jsou určené k šití, respektive normálnímu vyšívání. Není to problém. Trochu problém je, když se chtějí natáhnout do stroje. I to jsem zkoušel, vyšíval jsem s tím strojně kdysi nějaké takové pruhy a to jde jen některou, některý typ se hodně roztřepuje. Ale ručně problém není.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Maršálek » úte pro 29, 2009 9:56 am

to zlacení tenoučkého koženého řemínku je výrobně velmi snadné (reaguji, protože mi Posadowského popis přišel jako složitý :wink: )
Vzhledem k současnému trendu galvanického pokovování není problém koupit tenounké zlacené drátky na zatkávání za přijatelné ceny (mají je např. specializované prodejny s korálky). totéž se samozřejmě týká i postříbřených, ty ale časem černají.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Paní Markéta » pon led 04, 2010 8:03 am

Dvorští asi znají, ale kdyby tu zas někdo lovil informace jako já, tak článek o vyšívacích stezích na Slovanech http://www.slovane.cz/view.php?nazevcla ... 2008120004

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host