Holení

Uživatelský avatar
Markvart
Příspěvky: 8
Registrován: úte črc 28, 2009 4:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Holení

Příspěvek od Markvart » ned led 10, 2010 12:33 pm

Jednou jsem četl rozhovor s nějakým umělcem a ten říkal, že nejlepší nápady má na záchodě. Tohle mě napadlo v koupelně při holení.
Víme o nějakém způsobu, jak se muži holili v první polovině 14. století? Přiznám se, že mě ta myšlenka bleskla hlavou už na minulém turnaji a letos to budu řešit znovu...
Úspěch je završením a chválou díla.

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Holení

Příspěvek od richardrg » ned led 10, 2010 12:48 pm

Používali břitvu, bohužel nevím, kde k tomu proběhla diskuse, ale vím, že tam brali v potaz Londýnské nálezy, alespoň doufám, že nekecám, a někdo byl dokonce ochotný ty břitvy i vyrábět.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
maser
Příspěvky: 27
Registrován: stř črc 30, 2008 10:32 pm
Bydliště: Jindřichův Hradec/Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Holení

Příspěvek od maser » ned led 10, 2010 1:16 pm

Břitvy se vyrábějí od střední doby bronzové s kontinuitou do dneška. Už tehdy byly jedno nebo dvojbřité. Spíš by mě zajímalo čím změkčovali vous?

Uživatelský avatar
Markvart
Příspěvky: 8
Registrován: úte črc 28, 2009 4:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Holení

Příspěvek od Markvart » ned led 10, 2010 2:15 pm

Díky. Masérova otázka je součástí té mé. Viděl bych jako velmi pravděpodobnou nějakou formu balzámu či tak něco.
Úspěch je završením a chválou díla.

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Holení

Příspěvek od richardrg » ned led 10, 2010 2:41 pm

Podle mě používali pouze teplou vodu a umím si představit jak lékarníci a různí prodejci nabízejí různé zaručené prostředky, ale to je jen spekulace.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Pepan
Příspěvky: 60
Registrován: pon led 26, 2009 6:39 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Holení

Příspěvek od Pepan » ned led 10, 2010 8:58 pm

Hehe, holení znám třeba kost.

V případě některých stačí tlesknout a ono to opadá.

Vyřešeno mají ti s delším pěstěným vousem, zastřihnou nůžkami na zbytek použijí rambonůž. Hehe

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Holení

Příspěvek od Maršálek » pon led 11, 2010 8:20 am

břitvy byly na LH ve vrcholné středověku - řemesla, tuším věci denní potřeby :wink:

ke změkčování se např. používaly napařované osušky, které se přikládaly i po jako dezinfekce :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Bestian
Příspěvky: 130
Registrován: pon lis 02, 2009 7:48 pm
Bydliště: ČB
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Holení

Příspěvek od Bestian » pon led 11, 2010 1:34 pm

A Maršálkem zmíněný postup bez jakékoliv pěny se dochoval až do minulého století. Aztékové se třeba holili odštěpky obsidianu.

Pro zajímavost http://www.quikshave.com/timeline.htm

Našel jsem jednou recept jak umíchat pěnu z tuku a ještě nějakých ingrediencí. Bohužel ho zatím nemou najít, pokusím se ho dohledat.

Jelikož mě tohle téma hodně zajímá, uvažuji i o experimentu s dostupnýma surovinama...
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Uživatelský avatar
Dášenka
Příspěvky: 132
Registrován: sob srp 02, 2008 1:13 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Holení

Příspěvek od Dášenka » pát led 15, 2010 2:59 pm

Janu z Vracova stále nějak nejde posílání a přihlášení a k danému tématu dodává toto:

"Podobným tématem se zaobírali angličani na: http://livinghistory.co.uk/forums/viewt ... 10&t=19803 a mají tam dohledané dovážení mýdla do anglie z francie, plus nějaké obrázky k použití břitvy.
Břitvy prodává třeba http://www.todsstuff.co.uk/foldingknife.php mám jí s mosaznou střenkou a je to paráda:) "

(já se tomu naštěstí věnovat nemusím)
Markéta z Rožmberka, sezením na Horažďovicích

Uživatelský avatar
Ziemomysl
Příspěvky: 105
Registrován: pon srp 25, 2008 4:11 pm
Bydliště: Brno/UH-Jarošov/Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Holení

Příspěvek od Ziemomysl » úte led 19, 2010 1:10 pm

Dášenka píše:Janu z Vracova stále nějak nejde posílání a přihlášení a k danému tématu dodává toto:

"Podobným tématem se zaobírali angličani na: http://livinghistory.co.uk/forums/viewt ... 10&t=19803 a mají tam dohledané dovážení mýdla do anglie z francie, plus nějaké obrázky k použití břitvy.
Břitvy prodává třeba http://www.todsstuff.co.uk/foldingknife.php mám jí s mosaznou střenkou a je to paráda:) "

(já se tomu naštěstí věnovat nemusím)
MIMO téma dlouhodobě, jen toto zkusím kontaktovat admina.
Tak napsal Jarwiks alias Ziemomysl;-)

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Holení

Příspěvek od bratr Bohuslav » úte led 19, 2010 11:36 pm

něco k holení, břitva byla tuze tupá, jako holená hlavsa, holičovi ať žehná náš Pán. http://ignatz.rajce.idnes.cz/Bitva_Zbor ... CN7235.JPG

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Holení

Příspěvek od Posadowski » pon led 25, 2010 12:15 pm

Já bych k tématu poznamenal, že Zíbrt v nějaké své stati zmiňuje odkazy na prameny týkající se řady kosmetických přípravků. On to směřoval spíš k líčení, ale to s tím souvisí. Pokusím se po tom podívat. Nicméně si z toho pamatuji, že ta stať končí povzdechem, že on shromáždil odkazy na spoustu receptů (zvlášť teda z 15st a později) a že by strašně rád našel nějakého odborníka, který by byl schopen to prověřit a posoudit, které z těch receptů měly nějaký reálný základ, smysl, prostě jestli něco z toho fungovalo.
Nemáte nějakého známého studujícího na farmačce nebo chemičárně? To by byla diplomka, navázat na Zíbrta po 120 letech a dodělat to...

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Holení

Příspěvek od Vladan z Řepice » úte led 26, 2010 7:15 am

Jedině, že by se Václav přestal věnovat organické chemii a krystalografii....

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Holení

Příspěvek od Jiří z Holohlav » čtv led 28, 2010 3:59 pm

Když jsem míval vousů jako azték,holil jsem se klidně i na sucho nebo s použitím obyčejného mýdla.

Posadow - máš ty receptury.Mí bývalí spolužáci jsou teď různí docenti a šéfové kateder a tak - třeba by se někdo chytil.

Ty teplé utěrky způsobí povylezení vousů - nevím,jestli i změkčení.

Ta exekuce na bratru Bohuslavovi silně vyvolávala dojem skalpování :mrgreen:
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Holení

Příspěvek od richardrg » čtv led 28, 2010 4:44 pm

No pokud jsou šéfové kateder tak je nejjednoduší aby to studentům zadali jako ročníkovou práci.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti