Odívání

Odpovědět
Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Posadowski » pon říj 05, 2009 4:25 pm

Maršálek píše:Madona s dítětem, Villeneuve-les-Avignon, hospic, poč. 14. st., materiál slonovina, zbytky původní polychromie...

Na jednom kabátci jsem si kdysi vyšil zlatou nití strom s poupaty z perel. Asymetricky na jedné straně. A váhal. Na nejnovější vlněný oděv mi choť vyrobila - na jednu jeho polovinu - vinný keř jako symbol, její osobní znak. Asymetricky, na polovinu oděvu Vyrůstá od spodního lemu a dosahuje k rameni. Váhal jsem.
Už neváhám. Ta socha je fakt úžasná.

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od bratr Bohuslav » pát říj 09, 2009 9:33 am

stejně bych se spíše zaobíral ozdobami oděvů, které je symetrické.To můj konzervativní postoj, pro to dělat věci spíše typické, než si neustále vymýšlet nějaké fajnšmekřiny.

Nějaké karnáče http://koho.rajce.idnes.cz/karnac/

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Markéta z Rosic » pát úno 05, 2010 5:45 pm

Chystám se možná šít surcotte z tohoto brokátu:
Obrázek

a chci se poradit jestli to můžu stříhat oběma směry - tj. to co mi zbyde na krají po vystřižení předního a zadního dílu, otočit a použít na boční klíny. Ten vzor sice není úplně symetrický, ale zdá se mi že by to nemuselo působit rušivě. Co říkáte?
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » pát úno 05, 2010 6:26 pm

Prosím zde je můj názor.
Já bych stříhal tak aby byl zachován vzor.
Důvod, jedná se o drahou látku, se kterou se velmi šetřilo, proto každý ocení, když máš na to nechat tam prostřihy, protože chceš aby ti vyšel vzor.
Nemám po ruce literaturu, Possadow by to věděl asi z hlavy, ale mám dojem, že jeden z plášťů ?Rudolf Habsburský? nalezených na Pražském Hradě byl stříhaný z několika desítek kusů, právě proto aby vyšel vzor.

A vzhledem k tvé další garderobě bych volil jen to nejlepší.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Dášenka
Příspěvky: 132
Registrován: sob srp 02, 2008 1:13 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Dášenka » pát úno 05, 2010 7:44 pm

Také jsem o něm přemýšlela, ale je na mě moc světlý a nic by se mi k němu nehodilo ;)
Jinak bych určitě byla pro zachování směru, sice bude spousta zbytků, ale věřím, že pro ně najdeš využití (já má takovou menší hromádku od toho svého fialového).

PS: co pro potřeby Dvora zavést takové pravidlo, že by každý někde zveřejnil z čeho plánuje šít (hlavně co se týká Sartoru), aby se pak nestalo, že budeme na turnaji pobíhat jak bratři v triku :lol:
Markéta z Rožmberka, sezením na Horažďovicích

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Posadowski » pát úno 05, 2010 10:23 pm

richardrg píše: byl stříhaný z několika desítek kusů, právě proto aby vyšel vzor.
Přesně naopak - řada oděvů je střižena tak, že naprosto nerespektuje směr vzoru právě proto, aby se využilo maximum látky.
Rudolf Habsburský má podle Abbeg na jedné polovině lvy hlavou nahoru, kdežto na druhé straně hlavou dolů. Ale tahle interpretace oděvu je nesmyslná, takže Rudolfa nechme spát, dokud to někdo nespraví. Celkem dobrým dokladem je oděv Anny Svídnické, kde na základní látce (tělo šatů) je vzor směrem shora dolů, kdežto na klínech je bokem (zprava doleva). Takže se předpokládá, že se nerespektuje vzor látky a stříhá se to tak, aby se využilo maximum bez ohledu na směr vzoru.
(Ikdyž ony pohřební oděvy jsou trochu něco jiného, Ladislav Pohrobek má dokonce pohřební dalmatiku střiženou ze dvou různých původně civilních oděvů, které byly rozebrány a sešity v dalmatiku)

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Markéta z Rosic » sob úno 06, 2010 3:53 pm

Posadowski píše:Přesně naopak - řada oděvů je střižena tak, že naprosto nerespektuje směr vzoru právě proto, aby se využilo maximum látky.
Díky, přesně tohle jsem potřebovala slyšet, přece jen tolik tisíc na tu látku nemám ;-)
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Markéta z Rosic » sob úno 06, 2010 3:54 pm

Dášenka píše:PS: co pro potřeby Dvora zavést takové pravidlo, že by každý někde zveřejnil z čeho plánuje šít (hlavně co se týká Sartoru), aby se pak nestalo, že budeme na turnaji pobíhat jak bratři v triku :lol:
Souhlas, taky bych nerada aby někdo měl stejný šaty. Čert vem jednobarevný látky, ty se odliší zdobením, střihem atd., ale u těch brokátů je to obvzlášť vidět!
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » sob úno 06, 2010 3:57 pm

Tak jsem zase za vola, jak já to dělám :lol:
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Maršálek » pon úno 08, 2010 8:45 am

richardrg píše:Tak jsem zase za vola, jak já to dělám :lol:
oba se tak musíme občas projevit, abychom si podrželi práci a nemuseli pro přílišnou inteligenci odejít od sboru :lol: prostě se přetvařujeme, že jsme na tom inteligenčně hůře :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Maršálek » pon úno 08, 2010 8:47 am

Markéta z Rosic píše:
Dášenka píše:PS: co pro potřeby Dvora zavést takové pravidlo, že by každý někde zveřejnil z čeho plánuje šít (hlavně co se týká Sartoru), aby se pak nestalo, že budeme na turnaji pobíhat jak bratři v triku :lol:
Souhlas, taky bych nerada aby někdo měl stejný šaty. Čert vem jednobarevný látky, ty se odliší zdobením, střihem atd., ale u těch brokátů je to obvzlášť vidět!
také jsem pro - že bychom založili vlákno: Sartor - nákupy látek ?
pokud ano, pak prosím vlákno založ a hned přihoď svou látku :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Spakona » pon úno 08, 2010 9:42 am

taky si myslím že to je dobrý nápad...
a nejen Sartor - prostě Brokát ze kterého mám (budu mít) šat
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Maršálek » pon úno 08, 2010 12:19 pm

Spakona píše:taky si myslím že to je dobrý nápad...
a nejen Sartor - prostě Brokát ze kterého mám (budu mít) šat
To už mi zbytečné přijde. Šance, že bychom si hromadně nakoupili stejný brokát mimo Sartor (ketý je zatím asi nejzajímavějším společným dodavatelem) je dle mého zanedbatelná. To abych fotil plnou skříň štůčků - bez legrace. Přitom tam střízlivým odhadem budou ležet ještě pár let, než do nich střihnu (už teď je na některých archivní vrstva prachu :lol: ).
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Spakona » pon úno 08, 2010 1:10 pm

no to jsou ty lepší lidi :)
jenže ono to současně funguje jako chlubírna :D
tak aby se mohli chlubit i jiní :D
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Markéta z Rosic » pon úno 08, 2010 2:21 pm

Maršálek píše: To abych fotil plnou skříň štůčků - bez legrace. Přitom tam střízlivým odhadem budou ležet ještě pár let, než do nich střihnu (už teď je na některých archivní vrstva prachu :lol: ).
No ale jestli na ně nemáš místo a potřebuješ uvolnit prostor, tak já ti s tím pomůžu ..... :lol:
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů