Jídlo a pití

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Andre » pát črc 30, 2010 9:45 am

Magdaléna píše:podělme se spolu o dobré středověké recepty, nebo jim blížící se krmě,o tipy a triky ,jak nejlépe uchovávat jídlo apod.
Tahle evangelia jsem šířil už někdy před 4-5 lety... bohužel bezúspěšně:

Masnář z Taillevent (Viandier de Taillevent, šéfkuchař na dvoře Karla V. Moudrého, 1364 až 1380),přepis původního rukopisu:
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k62367s.image.f1

Hospodář Pařížský (Menagier de Paris, konec 14. století). Text je v plném znění, reeditovaný baronem Jérôme Pichon v roce 1846:
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k83110x.r=.langFR

O existenci kvalitnějších zdrojů nemám ponětí a dost bych se divil, kdyby vůbec existovaly. Kdysi jsem některé ty recepty překládal do češtiny, ale je to už tak dávno, že to bohužel asi nedohledám.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od richardrg » pát črc 30, 2010 12:45 pm

Nějaké nápady a možnosti: z internetu,
Food and drink in medieval Poland: Rediscovering a cuisine of the past.
Maria Dembinska (1999) (5 MO 123 pages)

L’Europe se met à table.
Liliane Plouvier (2000) ( 956 KO 124 pages)

vlastním ve verzi CD:
česká kuchyně za dob nedostatku - vztahuje se k 18. stol. !, ale suroviny jsou použitelné
staročeské umění kuchařské

a v papírové verzi:
Przy slovianskim stole Malgorzata Krasna-Koryciňska - v polštině, zabývá se hlavně zdroji z ranného středověku, ale suroviny opět použitelné

Kuchyně a stůl našich předků, Zikmund Winter, nejedná se o recepty, spíše pojednání o surovinách a vaření k 16. stol., hodně odkazuje na Talhofera

Hodovní stůl a dvorská společnost, Josef Hrdlička, ještě jsem to nepřelouskal, většinou moderní interpretace stejných zdrojů jako předešlé
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Andre » pát črc 30, 2010 1:53 pm

Jen podotýkám, že to, co jsem postnul v minulém příspěvku,jsou přepisy originálních rukopisů ze 14.století uchovaných v Biblioteque Nationale de France.
Věrnější pramen by mohl existovat pouze tehdy, když by někdo vykopal nějakého hybernovaného středověkého kuchaře z ledovce...
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od bratr Bohuslav » stř srp 25, 2010 12:06 pm


Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jídlo a pití

Příspěvek od Jiří z Holohlav » stř zář 14, 2011 10:46 am

Urodily se mi dřínky /Cornus florida/ nemáte někdo starý recept na zpracování? Jinak udělám asi obyčejný jam.
Gott mit uns!

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů