Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Uživatelský avatar
Indyján
Příspěvky: 6
Registrován: pát dub 09, 2010 2:42 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Indyján » pát čer 11, 2010 5:53 am

Lenka píše:
bratr Bohuslav píše:Co jsem našel v prezentacích ze školy, tak bílá kůže se mohla dosáhnout po činění s kamencem (hlinito draselný síran) Jichaři - vytvoří se komplexní sloučeniny s hliníkem, taková useň prý není moc stálá a s vodou přechází zpět na holinu.
Takto se nejspíše vytvářeli jemné bílé usně na rukavičky, proto jsou možná i vyobrazované bílé.
A pokud bílá barva zašla, znovu se bělila křídou. Jenže byla poměrně drahá, protože kamenec se k nám ve středověku dovážel a pak tady byl ten problém s odolností proti vodě. Počátkem 19. století se u nás ale kamencem činilo i koňské řemení, jak to dělali, že se nevymýval?
V 19 století se již do kůže na postroje prokazatelně přidával chrom tzv. chromovice.
Je mi jedno co piju, hlavně když se motám. www.olomouckypluk.cz

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Maršálek » čtv lis 04, 2010 7:49 pm

trochu mimo téma, po usušení mi velmi zkřehly ovčí kožešiny a mají tendenci se trhat - čím vhodně promastit řemen, aby zvláčněly?
ACTA, NON VERBA

Lenka
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 12, 2009 10:59 pm
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Lenka » čtv lis 04, 2010 8:27 pm

Pokud by jenom ztvrdly a srazily se, pak znovu namočit a napnout. Pokud Pokud jsou jak papír a začínají se trhat tak jsou buď hodně staré, nebo špatně vyčiněné, nebo jsi je sušil při vyšší telotě než 40 stupňů. Staré kožešiny se dají trochu zvláčnit, když do nich za vlhka vetřeš mýdlo. Se špatně vyčiněnýma se nedá dělat nic než zašívat díry dokud se nerozpadnou celé.

Uživatelský avatar
Boreš
Příspěvky: 10
Registrován: pát srp 22, 2008 9:52 am
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Boreš » pát dub 01, 2011 5:13 pm

Mam technickou.
Sehnal jsem přes Armina bílou kůži na opásání k meči a nevim, jestli ho mam nechat čistej, nebo na něj něco vytlačit
eventuelně časem doplnit o ozdoby
poraďte prosím

Uživatelský avatar
Thracus
Příspěvky: 146
Registrován: pát bře 26, 2010 10:02 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Thracus » pát dub 01, 2011 5:48 pm

Boreš píše:Mam technickou.
Sehnal jsem přes Armina bílou kůži na opásání k meči a nevim, jestli ho mam nechat čistej, nebo na něj něco vytlačit
eventuelně časem doplnit o ozdoby
poraďte prosím
Já osobně bych ho barevně vyzdobil. Kdyby jsi chtěl a měl nějaký pěkný motiv rád se toho po potažení ujmu. Na kůži jsem zatím maloval jen jednou svatý obrázek na přilbu, ale něco luxusního by se mi teď líbilo.
Statečnost přikazuje nikdy nerušit dané slovo. Zato moudrost přikazuje nikdy to slovo nedávat.

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pát dub 01, 2011 6:13 pm

Čistou bílou jsme sháněli kvůli obřadu pasování. Na to nezdobit.
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Boreš
Příspěvky: 10
Registrován: pát srp 22, 2008 9:52 am
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Boreš » sob dub 02, 2011 2:20 pm

potahovat ani malovat nee, nemam pro to podklady, buď nějaký reliéf po celé délce, nebo čistej a ty přízdoby nevim nevim.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Maršálek » ned dub 03, 2011 5:15 pm

Jestli je to ten bílý mečový pás, který je součástí pochvy a nemá přezku, protože je uvazovací, pak dle mého nechat tak. Tyhle pásy z konce 13. a počátku 14. st. jsou dle mého bílé a nezdobené symbolicky. Já ho mám také prostý bílý, protože zdobené (tlačením, nebo kovovými doplňky) znám jenom ty s přezkou.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Přibík
Příspěvky: 67
Registrován: úte zář 15, 2009 10:12 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Přibík » pon lis 18, 2013 11:04 pm

Mrkněte a také si povšimněte zmínky o glazování keramiky...

http://www.youtube.com/watch?v=K5FXZS8w ... pp=desktop
Přibyslav II. z Pořešína purkrabí hradu Krumlov a bratr Vernera I. z Pořešína r. 1320

Manžel Zdislavy z Rožmberka

www.poresin.info

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Maršálek » úte lis 19, 2013 1:57 pm

Budu se opakovat, ale glazované věci z poloviny 14. st. jsou k vidění např. v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

Nebudu tu za sebe spekulovat o běžnosti, nebo výjimečnosti, prostě jenom upozorňuji že jsou nejenom na západě, ale i u nás. Tohle téma nechám odborníkům :wink: Vím, že i mezi nimi jsou poměrně zásadní názorové rozpory, stejně jako při hodnocení skla a dalších materiálů.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Spakona » úte lis 19, 2013 2:46 pm

jistě - ono je totiž třeba uvažovat v souvislostech - jak sem už dneska Příbovi řekla - i v souvislostech společenských vrstev.

Samozřejmě že nejvíc je dochováno těch věcí, které byly nejvíc rozšířené a nejvíc se používaly. To ale neznamená, že nic jiného by tu nebylo.
A to se netýká jen keramiky.
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Přibík
Příspěvky: 67
Registrován: úte zář 15, 2009 10:12 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Přibík » úte lis 19, 2013 3:01 pm

Mě spíš zaráží ten poměr celoglazované keramiky i u méně majetných družiníků
Přibyslav II. z Pořešína purkrabí hradu Krumlov a bratr Vernera I. z Pořešína r. 1320

Manžel Zdislavy z Rožmberka

www.poresin.info

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Maršálek » stř lis 20, 2013 2:22 pm

To je samozřejmě k diskuzi a nelépe se nám bude diskutovat, budeme -li mít více relevantních informací, např. ceny glazovaných a neglazovaných kusů.

Zajímavé by bylo opravdu solidní srovnání poměru glazované a neglazované keramiky, ale o takové studii nevím a po podobné zkušenosti se sklem bych opravdu počkal na respektovaného a v Evropě publikujícího odborníka.
Paní doktorka Sedláčková nám v rámci skla přinesla hromadu informací a současně i mezi odborníky zabila nemálo obecně zažitých a dlouhodobě prezentovaných představ.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Ronšperk » pon lis 25, 2013 12:30 pm

Vzhledem k tomu, že ke glazurované keramice potřebuji na výrobu dva výpaly automaticky bych ji posunul do cenově náročnějšího inventáře.
Oproti tomu je zajímavé sledovat dejme tomu skláře při práci. Rozdíl mezi sklenkou a a pohárem s nálepy představuje necelých deset minut.
U keramiky je ten rozdíl několik dní.
To jen taková úvaha pro zamyšlení.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Výrobky z kůže - tašvice, brašny, opasky, obuv, aspol.

Příspěvek od Maršálek » čtv lis 28, 2013 10:01 am

Takhle úvaha by byla relevantní, kdyby veškerou práci v dílně dělal mistr a cenu by určoval od svého času, který na tom stráví. Pokud ale práci rozdělí mezi tovaryše, učně a robce, aby se mohl věnovat lepším zakázkám, které vyžadují jeho pozornost, nebo konkrétním úkonům, které jsou na něm, dostáváme se jinam. O struktuře řemeslnických dílen máme slušnou představu a tak víme, že práce byla rozdělená podle náročnosti i podle toho, co byla skoro "pásová výroba".

Příklad z praxe pro lepší představu - já jsem pár měsíců pracoval v keramické dílně. V hierarchii jsem byl nejníže, takže jsem nejprve jenom chystal hlínu a uklízel, pak jsem vyskládával pec, následně jsem dělal odlévané věci do forem a to mnohdy velmi plasticky náročné, pak jsem dělal glazury a nakonec jsem zkusil kruh (a trapně prohrál). Bylo nás tam více a měli jsme práci rozdělenou, takže jsme za den ve čtyřech vyrobili hromady pěkných a poměrně náročných věcí. Jejich cena přitom nebyla nijak vysoká, právě naopak.
Pro srovnání - stejné to bylo v brnířské dílně, viz. Bóžův článek. A stejné to bylo v kamenických hutích (můj chleba), kde i na tom nejlepším - sochách pracovala postupně řada lidí a mistr se podílel jenom na těch nejdůležitějších a i tam jenom na jejich dokončovacích pracích - obvykle obličej a prsty, bylo-li tam konkrétní alegorické gesto.

V dílně vždy pracuje více lidí a na více zakázkách současně. Práci mají rozdělenou a jsou sehraní. Každý dělá jenom určitou část, takže chod dílny je efektivní a nezatížený zbytečnými náklady.
To posouvá naše úvahy a hodnocení výrobní náročnosti ve smyslu stráveného času (včetně nezbytných technologických pauz) jiným směrem :wink:
ACTA, NON VERBA

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů