Závoje

Uživatelský avatar
Bestian
Příspěvky: 130
Registrován: pon lis 02, 2009 7:48 pm
Bydliště: ČB
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Závoje

Příspěvek od Bestian » úte led 03, 2012 9:11 pm

Ronšperk píše:Já spíš cítím znázornění okolního světa v dané době. Ani jeden symbol není nic co bys musel složitě kopírovat. I malé dítě bez znalosti složité symboliky a předchozích historických znaků si svůj obrázek zdobí čtyřlístky, křížky v kruhu. křížky prostými, stejně jako hvězdami. Jsou to nejjednodušší tvary, které tě napadnou a i bez předchozích souvislostí. Nikoli pro svou historičnost jsou tak časté, ale pro svou primitivnost, pro kterou se opakují po staletí.

Říkejme tomu kulturní paměť :)
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Uživatelský avatar
Bestian
Příspěvky: 130
Registrován: pon lis 02, 2009 7:48 pm
Bydliště: ČB
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Závoje

Příspěvek od Bestian » úte led 03, 2012 9:18 pm

Jiří z Holohlav píše: Na stěně betlémské jeskyně je vytesán kříž ....v kruhu.Jak je mu ten Madonnin čtyřlístek podobný.....
Kdesi tam... u Stromu Poznání .....cítím původ těch symbolů.

Máš k tomu nějakou obrazovou dokumentaci prosím? Nerejpu, prostě mě to zajímá, zajímám se o symboliku a o tomhle jsem nevěděl.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Závoje

Příspěvek od Maršálek » stř led 04, 2012 8:33 am

Kříž v kruhu je mimo jiné označením, že jde o vysvěcenou kapli, kostel, atd. :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Bestian
Příspěvky: 130
Registrován: pon lis 02, 2009 7:48 pm
Bydliště: ČB
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Závoje

Příspěvek od Bestian » stř led 04, 2012 1:33 pm

To je ale poměrně mladší interpretace tohoto symbolu, mě to zajímá z trochu jiného nestředověkého pohledu. Proto mě zajímají nějaké obrázky, či textový materiál ze kdy by tento kříž měl pocházet. Pokud něco bližšíhé víte, uvítám jakékoliv informace

Omlouvám se za OFFTOPIC
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů