Nože

Uživatelský avatar
Bestian
Příspěvky: 130
Registrován: pon lis 02, 2009 7:48 pm
Bydliště: ČB
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Bestian » pát led 27, 2012 2:07 am

Hawkwind píše:většina těch nožejčků je opravdu maličká s vyjímkou pár které se dají identifikovat jako řekněmě "řeznický" nůže nebo tak. Na druhou stranu jsou i půvabné iluminace s noži celkem běžné kuchynské či pracovní velikosti.

Hm.
Souhlasím, většina nalezených čepelí jsou spíše čepelky.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Nože

Příspěvek od Maršálek » pát led 27, 2012 8:26 am

To je jasné, ve středověku byli lidé menší (říkali mi to na jednom hradu) :lol:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Klimberk
Příspěvky: 83
Registrován: čtv srp 07, 2008 1:09 pm
Bydliště: Nový Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Nože

Příspěvek od Klimberk » pát led 27, 2012 11:05 am

No ,zase podivná dedukce. Nevím jestli naši předci byli nějaci blbci. Ukroj si z bochníku kulatého chleba malým nožem a pak to vyzkoušej velkým!

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Hawkwind » pát led 27, 2012 11:36 am

"Pokud vyloučíme nemožné, pak to zbývající, byt´sebefantastičtější musí být pravda."
Já netvrdím, čím si řezali chleba, ale třeba v "knives and scabbards" nebo i v jinejch zdrojích je většina těch nožíků opravdu menší než jsme zvyklí dneska, spíš asi jako moderní nůž na zeleninu. Velkej kuchynák prakticky nenajdeš - i když se na iluminacích vyskytujou. Spíš bych si myslel, že se používali do úplného odbroušení a zbytek materiálu se znova použil, koneckonců oni nezahazovali ty věci jako mi.

J.

Uživatelský avatar
Dášenka
Příspěvky: 132
Registrován: sob srp 02, 2008 1:13 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Dášenka » pát led 27, 2012 11:54 am

Ono taky ty menší se snáze ztrácejí...
Mundl žíkal, že z Čech jsou poměrně pěkné nálezy nožů právě z míst, kam se vyhazovaly odpadky z kuchyní, ale tam jsou právě taky ty "nožíky na zeleninu" většinou. Protože při vyhazování odřezků a šlupek si toho většího všimneš a odneseš ho ssebou zpátky ;)
Bohužel k tomu není žádná studie, pokud je mi známo :(
Markéta z Rožmberka, sezením na Horažďovicích

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Nože

Příspěvek od Maršálek » pát led 27, 2012 1:24 pm

:wink: A jsme tam zase - máme z pramenů doložené malé i velké nože různých tvarů (zjevně i s ohledem na primární účel). Z archeologických nálezů máme hromady malých, minimum naopak tvoří ty velké, které bychom očekávali častěji. Pro posuzování je třeba zohlednit i takové faktory, jako je účel nože a běžnou praxi recyklace použitelného materiálu po závažném poškození nože.

Prostě nic není černobílé a nejčastější nám známé výstupy archeologie nemusí být jediné, ve smyslu závazné. Stále je to o komplexním studiu všech pramenů, které danou věc postihují :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Ronšperk » pon led 30, 2012 1:04 pm

Za svůj život jsem nakoupil a ztratil už asi šest nožíků na loupání brambor a podobných nesmyslů, ale ve vytrýně mám stále starý tupý lovečák děda mé paní. To jen pro potvrzení teorie "Ztráty" :wink:
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Bestian
Příspěvky: 130
Registrován: pon lis 02, 2009 7:48 pm
Bydliště: ČB
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Bestian » pon led 30, 2012 2:04 pm

Hold by to chtělo najít krajíc chleba a zkoumat, čim byl asi uříznut :D
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Nože

Příspěvek od Maršálek » pon led 30, 2012 4:30 pm

Bestian píše:Hold by to chtělo najít krajíc chleba a zkoumat, čim byl asi uříznut :D
Jasně - experiment :lol:
ACTA, NON VERBA

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Hawkwind » pát úno 10, 2012 5:34 pm

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Zrovna jsem si dodělal tenhle, ale ten je zase moc ranej. Ach jo :mrgreen: Nožů není nikdy dost.

J.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Nože

Příspěvek od Maršálek » pon úno 13, 2012 7:41 am

ty pacholku, ještě že je raňácký...
ACTA, NON VERBA

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Hawkwind » pon úno 13, 2012 8:32 pm

Praktické zkušenosti - pokud potřebujete něco ze zimostrázu a nemáte ho, udělejte to z hlohu. Vypadá na pohled velice podobně i když je trochu měkčí. To se týče i zimostrázových rukojetí. :)

J.

Michal A
Příspěvky: 5
Registrován: úte kvě 15, 2012 9:02 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Michal A » pon kvě 21, 2012 8:27 pm

Zdravím. Já se tedy necítím zrovna mluvit, co se lh týče, nicméně nože jsou můj koníček a láska... Takže- S trnem by sem si hlavu nelámal... Nemusí se nic vrtat, stačí totiž, když hodíte do výhně trn, který poté zasunete do dřeva a on si ve dřevě vypálí díru při té teplotě jako horký nůž do másla, samozřejmě se musí počítat s úbytkem materíálu a tusíž je hloupost to dělat ve vytvarované rukojěti, tusíž se rukojeť dotvaruje až po. A určitě znali x "lepidel" když už to takhle hloupě nazvu, které to udrželi... Stejně jako když dělali štíty... Kalení se provádělo na tzv "hamon" tudíž né celá čepel nýbrž jenom od ostří pár cm nahoru... Tedy ve většině co jsem se tak dočetl.. A celkově se dohadovat o tvarech a možnostech je myslím zcestné.. Jelikož nálezů může býti miliony ale nicméně nikdo z nás tam nebyl a neviděl co, jak, kde, proč... Já měl donedávna nůž opletený drátkem podobně jako to bylo u měčů (daroal jsem ho otci Martyšovi) a necítil bych se na to jako někdo jiný nic namítat... Když už to bylo na meči, proč né na noži... :D Nicméně-nejsem kovář a vše co jsem tu napsal sou mé názory a myšlenky ke kterým jsem dospěl čtením, koukáním, diskuzemi :) tudíž, kdybich psal slušně řečeno "kraviny" budu rád za každou opravu, či navrácení k zemi :lol: :lol:

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Hawkwind » úte kvě 22, 2012 7:37 am

stačí totiž, když hodíte do výhně trn
To já právě vidím jako problém protože než propálíš tu díru, tak si zkurvíš temperování na té čepeli. Ale kdybych já byl nožíř a dělal spoustu podobnejch nožů, tak bych měl udělaný extra propalovací želízko stejného tvaru a nejmladší učeník by jenom propaloval ve špalíčkách díry.
tusíž je hloupost to dělat ve vytvarované rukojěti, tusíž se rukojeť dotvaruje až po
ve knives and scabbards jsou i soustružené rukojeti a to samé známe už z vikingského prostředí. To se po nasazení udělat nedá. Asi se dělalo obojí.
A určitě znali x "lepidel" když už to takhle hloupě nazvu, které to udrželi
To je ovšem dobrý námět na výzkum kterým se nikdo nezabývá. Znali samozřejmě spoustu lepidel, ale málo těch které mají určité vlastnosti na zalévání řapů od nožů - jako například nejsou hydroskopická, tvrdnou v silné vrstvě, nehnijou, spojí ocel a dřevo atd. Z toho hlediska jsou zajímavé třeba dehty, nebo roztavená síra, kalafuny nebo pryskyřice atd....
Kalení se provádělo na tzv "hamon" tudíž né celá čepel nýbrž jenom od ostří pár cm nahoru
Pár cm nahoru od ostří na dobovém noži je měkké železo - tyhle kudly mají povětšinou navařená ostří. I pokud by to byla shear steel (nauhličená v bloku) tak je "hamon" způsoben nízkou prokalitelností silnější vrstvy spíš než záměrem a priori to tak dělat. Moderní oceli u kterých se to nechá dosáhnout jsou něco jako 19050 nebo něco takového, žádná legura, málo uhlíku. Na tenčím ostří k martenzitické přeměně dojde, na silnějším hřbetu prostě ne.
A celkově se dohadovat o tvarech a možnostech je myslím zcestné.. Jelikož nálezů může býti miliony ale nicméně nikdo z nás tam nebyl a neviděl co, jak, kde, proč
Takže si můžem vlastně dělat co chceme ne, třeba zbroje ala Mad Max ne - kdo by co mohl namítat, vždyt tam nikdo nebyl? Já si myslím, že pokud existjí nálezy, tak není nic jednoduššího než alespon´tvarově kopírovat, teprve tam kde nejsou k dispozici přichází na řadu podložená spekulace.
Když už to bylo na meči, proč né na noži
To je dobrá otázka - jakej nůž už by to musel bejt aby měl stejnou montáž jako meč. Oni ty drátky tam nedávají moc smysl - od nože jako takového chci především práci - a na to jsou drátky prostě blbý. Já jsem se v tomhle tématu samozřejmě taky na lecos ptal - a pořídil si knížky.

IMHO je velký nešvar například "brute de forge" takovej ten pomlácenej finiš na čepelích. Oni to ty poutový kováři rádi dělaj, ale ten nůž by byl vyhlazenej a čepel minimálně oškrábaná šábrem pokud by nebyla komplet vybroušená na brusu, prostě proto, že to líp řeže a nezasírá se to. Dubové rukojeti - když víme, že dub se prakticky vůbec nepoužíval a cechy ho zakazovaly "protože se štípe po létech". Že se třeba (nevím jak u nás) zakazovalo barvení rukojetí aby se nezakrývali kazy na dřevu. Že naprosté minimum nožů mělo přední kování a když už, tak ne 6 mm mosaz- to oni prostě nedělali. Atd....

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nože

Příspěvek od Hecht z Rosic » úte kvě 22, 2012 7:45 am

Hm, Hawkwind mě předběhl. No co už, když to mám napsané, odešlu to.
Fra Michal Lazarus píše:tudíž, kdybich psal slušně řečeno "kraviny" budu rád za každou opravu, či navrácení k zemi :lol: :lol:
Řekl sis o to: píšeš kraviny a zasloužíš si opravu a navrácení k zemi. :twisted:
Stran otvoru pro trn - samozřejmě že se dá vypálit hrubá díra a volný prostor vyplnit tmelem. Jenže já jsem výše psal:
...vytvořit v rukojeti úzký a hluboký otvor pro řap nebylo až tak jednoduché. Tedy, pokud ten otvor měl být čistý a přesný, u nože, který by vypadal k světu.
Ono totiž u nožířiny snad více než kde jinde platilo a dodnes platí, že je diametrální rozdíl v náročnosti výroby "čehosi jako nůž, co bude řezat a nemusí to nijak extra vypadat" a "řemeslně dobře odvedeného a čistě zpracovaného nože se všemi náležitostmi". Což se samozřejmě odrazí na ceně a následně na cílové skupině uživatelů/zákazníků.
O kalení na hamon v evropském prostředí nic nevím (ale přiznávám, nevím všechno). Pro neznalé, hamon je ostrá dělicí linie mezi kalenou a nekalenou částí čepele japonských mečů, na dobře vyleštěném kovu jasně viditelná. Oproti tomu některé evropské čepele byly kalené parciálně, jiné ne, často měly jen ocelové ostří navařené na železné čepeli, která ani zakalit nešla. Ale i pokud se dělalo to parciální kalení, dělalo se úplně jinak než kalení na hamon.

Aby bylo zřejmé, že neplácám naprázdno - nožířině se už nevěnuji, nemám bohužel dílnu. Ale kdysi jsem se nožů nadělal docela dost, byl jsem členem Asociace nožířů Bohemia Cultellatores a za řemeslnou kvalitou svých výrobků jsem si mohl stát.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host