Kunassek

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Odpovědět
kunassek
Příspěvky: 51
Registrován: pon zář 13, 2010 9:49 pm

Kunassek

Příspěvek od kunassek » stř dub 25, 2012 5:42 pm

Tak konečně sem začnu dávat věci i já, ale jelikož zatím se věci vyrábí, nebo nejsou nafocené, tak alespoň předložím životopis:
Kunaš Budwys /Budwois/, Kunaš z Vrbí řečený Kunášek
/fiktivní postava/
Kunaš pochází z měšťanského rodu. Pro jeho menší vzrůst se mu obecně přezdívá Kunášek. Narodil se v Budějovicích na jihu Čech, kde se jeho rodina zabývala obchodem, již v mládí podnikl se svým strýcem několik obchodních cest do Francie. Roku 1296 získává budějovickou rychtu od Václava II. kutnohorský mincmistr Klaric, proti kterému je rodina v opozici. Příležitostí znovu získat pozici byla roztržka při soudním jednání, po které zůstal mrtvý a několik zraněných, přičemž několik měšťanů požádalo panovníka, aby jeho komoří obnovil pořádek. Panovníkův úředník se však zastal rychtáře a Kunaš z obavy před perzekucí chvatně opouští město. Pobývá v Brně, v Praze v Novém městě (Civitas Nova sub Castro Pragensia) a následně v Hradci nad Labem. Nadále se věnuje obchodu, především se suknem. Pobyt na Novém městě, tedy v těsné blízkosti Pražského hradu, mu umožnil kontakt jednak s městským právem magdeburským, ale také přes své zákazníky – zemské úředníky, s právem zemským. Do téže doby můžeme datovat i počátky jeho dobrých vztahů s rovněž nedalekými Johanity od Panny Marie pod řetězem.
Neznámo přesně kdy se setkává s Ivainem de Merphins a s ohledem na jazykové znalosti jak německého, tak ale i francouzského jazyka se stává jeho průvodcem a pomocníkem. Spolu s ním se dostává i na dvůr Elišky Rejčky. Jeho měšťanský původ ho neřadí mezi přední osoby dvora, nezastává žádný významný úřad, přesto je u dvora uznáván. Jeho obchody s látkami pomáhají krýt finanční operace – půjčování na úrok – kterými si zavazuje řadu příslušníků šlechty napojených na dvůr. Jeho pozici navíc posilují vědomosti v oblasti právní problematiky.
Jako pro člena městského patriciátu disponujícího určitým majetkem a kontakty je pro Kunáška cílem vstoupit do aristokratických vrstev. V souladu s tím a za podpory svého ochránce uzavírá sňatek se Svatavou, patřící do rodu z Michalovic. Zároveň získává do držby dvorec Vrbí, jehož lokalita není dnes přesně známa. V souvislosti s tím postupně opouští od přídomku „Budwys“ (odkazující na jeho původ z Budějovic) a přidává si predikát „z Vrbí“, kterým se ostatně honosí i na pečeti, jež svým charakterem odpovídá pečetím rytířským. Je na ní v gotickém štítě zobrazen rodinný znak – trojice klíčů černé barvy na bílém poli.
Jeho další snahy směřují k posílení jeho pozice u dvora. Jde mu o získání některého z dvorských úřadů, či nějakých výnosných správních úřadů ve věnných městech a posílení pozemkové držby. Jakkoliv boj přímo nevyhledává, je mu uvyklý díky nebezpečím na středověkých cestách. Stejně tak i jeho doprovod. Přesto se však domnívá, že mnohem více škody lze napáchat dobře načasovanou poslední splátkou.

trener
Příspěvky: 135
Registrován: stř bře 24, 2010 10:30 pm

Re: Kunassek

Příspěvek od trener » pát dub 27, 2012 7:29 pm

Podle poslední věty bych soudil, že Dvoru nastanou Zajímavé časy! :lol:

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kunassek

Příspěvek od Kain » sob dub 28, 2012 7:13 pm

A vy se ptáte, proč mám tak rád obchodníky a k čemu se v čechách hodí kontakty na anglické výrobce vlny a florenťany soukeníky :) :)
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

kunassek
Příspěvky: 51
Registrován: pon zář 13, 2010 9:49 pm

Re: Kunassek

Příspěvek od kunassek » ned srp 05, 2012 8:15 am

tak konečně posílám nějaké fotky :D pásek s kováním a nůž - replika střenky se sokolníkem z nálezu z Vsokého Mýta (podrobněji bude na stránkách až dodám Ivanovi podklady)
Přílohy
DSC01510.JPG
DSC01510.JPG (144.28 KiB) Zobrazeno 2538 x

kunassek
Příspěvky: 51
Registrován: pon zář 13, 2010 9:49 pm

Re: Kunassek

Příspěvek od kunassek » ned srp 05, 2012 8:47 am

Ještě jednou nůž v detailu. Jinak materiál střenky je losí paroh a výrobce je Bobr (Skjaldborg). Vyrobil komplet vše - tedy nůž, střenku i pochvu, jen s výjimkou lucetky za kterou děkuji Spakoně.
Střenka jak řečeno podle nálezu z Vysokého Mýta (na staveništi nové pošty), čepel rekonstrukce na základě nálezů z Hradišťka u Davle
Přílohy
DSC01518.JPG
DSC01518.JPG (144.5 KiB) Zobrazeno 2535 x
DSC01517.JPG
DSC01517.JPG (151.69 KiB) Zobrazeno 2535 x

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti