svatí patroni Turnaj 2019

Odpovědět
Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1155
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am

svatí patroni Turnaj 2019

Příspěvek od Spakona » pon bře 04, 2019 10:40 am

Téma turnaje:

Jak již bylo krátce nastíněno, letošní turnaj se bude konat na počest světců, neboť světci jsou nám nejlepším příkladem, jak následovat kroky Ježíše Krista.

Pro tento turnaj (a třeba i nadále) nechť každý pán a každá paní zvolí jednoho svatého či jednu svatou sobě za patrona. Rozmyslete rovněž, proč chcete za patrona právě jej/ji. V kapli přímo na turnaji ať je tento světec symbolizován něčím malým: svým atributem, obrázkem či soškou (např. sv. Martin by mohl být zastoupen látkou symbolizující polovinu pláště, kterým Martin oděl žebráka).

Kdokoliv (z lidu urozeného i prostého) bude moct vzdát hold kterémukoliv patronovi, nebo jej žádat o přímluvu u Boha. Různé obětiny bude možno klást blízko reálie zastupující toho kterého světce. Světec, kterému bude projeveno úcty nejvíce , bude zvolen patronem turnaje.

Prosím, aby každý dal svou volbu veřejně ve známost (na FB události nebo zde v tomto vlákně). Není vyloučeno, že některý světec bude patronem několika pánů a dam. Tito se mohou dohodnout, zda do kaple přinesou zástupnou reálii společnou nebo tak učiní každý sám. Aby nedošlo k nedorozumění, udejte prosím svého patrona co nejpřesněji (např. sv. Františka nemáme jen jednoho). Listinu světců budu průběžně doplňovat.

Pokud ještě nevíte, který světec/která světice je Vašemu srdci nejbližší, v přemýšlení Vám mohou pomoci (nejen) následující legendy:

Jakub de Voragine: Legenda aurea. Nakladatelství Vyšehrad 2012. – překlad souboru legend z 2. pol. 13.století

http://www.catholica.cz/

http://www.abcsvatych.com/

Svatomír z Němčic a Adléta z Malovic
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: svatí patroni Turnaj 2019

Příspěvek od Opat » pon bře 04, 2019 10:53 am

Má volba je jasná, mým patronem nemůže být nikdo jiný (mám-li volit jednoho) než svatý Vavřinec. Svatý Vavřinec zaplatil krví za svou lásku k chudým, slabým a nemohoucím a za vlády římského císaře Valeriána byl umučen upečením na roštu. Ten je pak vedle palmové ratolesti Božího mučedníka jeho hlavním atributem. Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Opat dne pon bře 04, 2019 2:25 pm, celkem upraveno 2 x.
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1155
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am

Re: svatí patroni Turnaj 2019

Příspěvek od Spakona » pon bře 04, 2019 2:07 pm

Svatá Kordula
Byla mučednicí, která se narodila někdy ve 3. nebo 4. století a zemřela okolo roku 304 v Kolíně na Rýnem. Jako ve většině případů starších půldruhého tisíce let musíme vycházet spíše z legend, než z faktických historických dokladů. Jedna z legend vypráví o tom, že se svatá Voršila a její družky nechtěně a netušeně dostaly do rokou Hunů. Jedno z tradičních vyprávění hovoří o tom, že mučednickou smrt podstoupilo v Kolíně na jedenáct tisíc družek svaté Voršily. Kordula byla v kritickém okamžiku ukryta na lodi, zatímco ostatní křesťanky byly vyvražděny. Když pozorovala, s jakou odvahou jdou na smrt, opustila svůj úkryt a vyšla vrahům vstříc.
Při zobrazování Korduly malíři většinou nezapomínají na lodičku, na šíp, či korunu, na věnec mučednice.
800px-Köln_St.Kunibert561.JPG
800px-Köln_St.Kunibert561.JPG (39.28 KiB) Zobrazeno 54 x
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Richenza
Příspěvky: 110
Registrován: pon kvě 13, 2013 1:59 pm

Re: svatí patroni Turnaj 2019

Příspěvek od Richenza » pon bře 04, 2019 2:37 pm

Jelikož královna stejně miluje svůj polský i český domov, hlásí se ke dvěma patronkám. Tou první je ta, jejíž jméno si zvolila při své korunovaci, tedy sv. Alžběta. Jakkoliv královna velmi ctí matku Jana Křtitele, sama se hlásí především k druhé sv. Alžbětě, dceři uherského krále Ondřeje II. Neméně pak pro královnu znamená památka tety sv. Alžběty, sv. Hedviky, manželky vratislavského a opolského vévody Jindřicha I. život těchto dvou žen, naplněný zbožností, pokorou, láskou i péčí pro blaho lidu, je královně Alžbětě každodenním vzorem, stejně jako jí nelehké osudy sv. Hedviky a sv. Alžběty dávají sílu nést břímě, které na ni Hospodin skrze koruny vložil.
341px-Hedwig_von_Schlesien.jpg
341px-Hedwig_von_Schlesien.jpg (71.55 KiB) Zobrazeno 43 x
saint-elisabeth-dressing-poor-ic-386df.jpg
saint-elisabeth-dressing-poor-ic-386df.jpg (36.06 KiB) Zobrazeno 43 x
To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně Přemyslovny nejdou.

Uživatelský avatar
Vladimiros Hatalmas
Příspěvky: 34
Registrován: ned zář 14, 2008 5:32 pm
Bydliště: Brno

Re: svatí patroni Turnaj 2019

Příspěvek od Vladimiros Hatalmas » pon bře 04, 2019 7:44 pm

Já zvolil jako svého patrona jednoho z Apoštolů,a to sv.Jakuba,který je patronem poutníků,dělníků,horníků,lékárníků ale především je patronem válečníků,což byl hlavní důvod mé volby.Je zobrazován v poutnickém šatě ozdobeným lasturou nebo lasturami.V ruce často mívá poutnickou hůl (někdy meč).Ve starších pramenech je možno ho vidět i se svazkem či svitkem evangelia.Sv. Jakub je často označován také jako Maurobiječ,který se křižákum zjevil jak rytíř na bílém koni v bitvě u Clavia proti Maurům a nabádal je k boji za křesťanství.Za šíření křesťanského evangelia zaplatil krví a byl v Jeruzalémě popraven stětím.
225px-Dijon_fine_arts_museum_mg_1626.jpg
225px-Dijon_fine_arts_museum_mg_1626.jpg (43.45 KiB) Zobrazeno 37 x

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti