Turnaj - praktické připomínky

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Hecht z Rosic » úte zář 17, 2013 5:37 pm

Armin píše:Hechte nedá mi to, abych se nezeptal, jak tedy má vypadat ta dobová mentalita kterou se snažíme zrekonstruovat? Snažíme se přenést do reality ideály vytesané do kamene nebo si „hrajeme“ na lidi se všemi jejich vlastnostmi včetně těch záporných?

Budu-li konkrétně hovořit o Hynkovi Kurušinoviz Lichtenburka, pak „pokusíme-li se o charakteristiku tohoto zakladatele krušinovské větve, měl by se objevit obraz hrabivého, impulzivního a drsného feudála, který však nepobral příliš inteligence a důvtipu“ (viz. Jan Urban, Lichtenburkové, vzestupy a pády jednoho panského rodu, str. 205)…
Dobrá, zašel jsem asi příliš daleko, nechal jsem se strhnout emotivní diskusí a poturnajovou únavou. Omlouvám se.
Nicméně abych se pokusil svůj názor uvést na přiměřenější míru: Jak píše Markéta, jsem romantik, možná i přílišný. Ale nedomnívám se, že by tehdy mezi pány byli jen samí navonění panáčci s rukama plnýma květin a ústy plnými veršíků. Na druhou stranu, věřím, že i ty "černé ovce" tehdy měly nějakou úroveň. Jak tu už padlo, u Dvora byli a jsou pánové, kteří své postavy pojali dosti drsně. Ale je zřejmé, že tak činí v rámci role, a dodržují přitom určitou míru a formu. Takové uznávám a respektuji. Oproti tomu, Tvé pojetí se mi zdá být zbytečně současné a civilní. Ovšem přiznávám, že představy o minulosti máme každý jiné a svým historickým předlohám do hlavy nevidíme. Takže vše výše napsané je jen můj názor, a pokud jej nikdo jiný nesdílí (a z příspěvků ostatních to vypadá, že ne), tak jej samozřejmě můžeš zcela ignorovat a já se Ti ještě jednou omlouvám.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Posadowski » úte zář 17, 2013 5:50 pm

Díky za diskusi.
Já jsem byl tím, komu se nejvíc nelíbila hrubý a zjednodušující soud na FB, proto jsem potěšen, že se tu víceméně držíme diskuse věcné, o kterou jsem žádal. Doufám, že z toho vyplynou závěry.
Pokud se mne týče, nikdy jsem nikoho neodmítl s radou a pomocí stran oděvů, jiným věcem nerozumím. A neodmítnu nikoho ani dál, ostatně zveřejňování kompletní dokumentace ke svým věcem, včetně konstrukčních podrobností, aby se lidi mohli podívat co a jak je takovým příspěvkem.
Nebudu to dál rozpitvávat. Jediná věc - podle mne jsou dlouhé cípy kápě špatně. Po lopatky a dost. Viděl jsem jich tam několik a několik jich taky bylo zakoupeno na místě na tržišti, vyrobených tou samou dodavatelkou látek. Jedna šťastná (a jen chvíli, než mne potkala) nositelka byla i ode mne a bylo jí nařízeno nosit ten cíp schovaný pod pláštěm nebo pod oděvem.
Takže tak. A jsem si jist, že za rok to zas bude lepší...

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Posadowski » úte zář 17, 2013 6:28 pm

A snad ještě jedna poznámka - k Turnaji patří, ač se to nezdá, práce pro ostatní - nakládání, stavění, bourání a odvoz a úklid tribun. Taky uklizení bordelu po sobě, zahrnutí ohnišť.
Protože Spernackovci byli letos pryč, všechen materiál dovezli k nám domů, všechen složili a uklidili jen 3 lidé -Amát, Francois, Honza (a já). S nakládáním taky nepomáhaly velké davy lidí, byť ještě asi další 4 pomohli (Mamute, Tebe si vybavuju, jména ostatních ne ikdyž tam byli).
Na tábořišti po mnohých zůstal pěkný bordel, petky a nezahrnutá asi 3 ohniště. Za úklid a zahrnutí díky Vlaďce, Francois a družiníku Dobrušky (a samozřejmě Maršálkovi). To jen na okraj, nechť se každý zamyslí, co po sobě nechal na místě...

Armin
Příspěvky: 85
Registrován: stř zář 14, 2011 10:26 am

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Armin » úte zář 17, 2013 6:34 pm

Hechte v prvé řadě, není nutné se za cokoliv omlouvat. Naše názory se mohou diametrálně lišit, každopádně já si ten tvůj vždy rád vyslechnu a i když třeba nebudu souhlasit, rozhodně se nebudu cítit nijak dotčen.

Představy o minulosti asi budeme mít každý trochu jiný, každý budeme vycházet z jiných předpokladů a proto se i naše pojetí bude značně lišit. Svou postavu jsem zvolil právě i s ohledem na její povahové rysy, neboť si skutečně neumím představit, že bych měl představovat někoho jako je tvá postava či Posadow (což není myšleno jako nějaká výtka či snad shazování Vašich postav, každý máme k něčemu předpoklady a já si nemyslím, že by některé pojetí bylo lepší než jiné).

Pokud však jde o tvou výtku směřující k přílišně současnému pojetí, pak s tebou plně souhlasím. Jsem si plně vědom svých nedostatků v hraní rolí a ani při největší snaze se zatím nedokážu dostat ani na desetinu toho, co bych osobně považoval za výsledný uspokojivý stav. Nemohu ti samozřejmě slíbit, že tento výsledný stav bude odpovídat tvým představám (a sem si spíše jistý že nebude), ale budu se minimálně snažit o odbourání některých přílišných modernismů.

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Paní Markéta » úte zář 17, 2013 6:50 pm

Děkuji za odpověď. Potvrzuje to, co jsem si myslela, a nejen já. Lazebna si na akci šila kostýmy včetně kápí. Měli na to měsíc. Jak se pak cítí člověk, který vynaložil spoustu úsilí, když zjistí, že si mohl vzít tu kápi, co už doma má? Zklamaně. Dvůr se navenek prezentuje jako exkluzivní akce, v jejímž čele jsou lidé, kteří mají vysokou odbornou úroveň, člověk získá dojem, že jsou tu všichni motivovaní, důslední a na úrovni, co se hmotných věcí týče. Zpětně - asi poněkud naivní představa, zvlášť při tak vysokém počtu lidí.

Opat - Tvůj návrh řešení považuji za ideální. Jestli se na tu funkci najde někdo, kdo bude mít vědomosti, autoritu a nebude mít takový problém vytýkat něco cizím lidem, na rozdíl ode mne, (ve všech bodech), bude to výhra.


Lazar - trefné - nízký počet služebnictva na jednotlivé šlechtice vnímám jako velký problém, největší zkušenosti mám hlavně z vlastního domu, kde se to šlechtici jen hemží. Mnohé nové domy tento trend obrací, snad to povytáhne i ostatní.

Jsem ráda, že se většina neurazila a nebrala to osobně, ale jen jako podnět.

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Opat » úte zář 17, 2013 6:56 pm

Paní Markéta píše: Pokud se Kaina nebo Opata označení "chlap" coby osoby charakteristické mužným přístupem k věci, dotklo, omlouvám se jim.
Za mne vůbec, v pohodě. Myslel jsem, že je to od Kunáška vtip a nahrávka na tu repliku z Ohněm a mečem.
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Hecht z Rosic » úte zář 17, 2013 7:02 pm

Armin: OK, toto beru a za takový přístup máš můj respekt. Nechť je škála postav u Dvora co nejpestřejší, výslednému dojmu to jen prospěje a naše hra tak bude zase o kus bližší realitě. Samozřejmě ale není potřeba, aby "výsledný stav odpovídal mým představám" - moje představy jsou jen moje, mohu je dát najevo, ale nikdo není povinen se jimi řídit. Čímž se obloukem dostávám na začátek svého vstupu do této debaty: nakonec jsme každý sám svým arbitrem, nemůžeme čekat, že se toho někdo ujme za nás. V hraní rolí ani v kvalitě vybavení.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od richardrg » úte zář 17, 2013 7:15 pm

Kousek výše psal Posadowski o uklízení. Chtěl bych proto přidat několik podnětů ohledně kuchyní.
Přijel jsem ve čtvrtek odpoledne a na místě už nějaké vybavené kuchyně stály. Sice ne podle pořádku zavedeného v minulých letech, ale musím říci že semi tento "organizovaný bordel" jak to někdo trefně popsal líbil asi více než vyrovnání kuchyní kolem jednoho dlouhého příkopu. Asi to také více odpovídá středověké mentalitě. Děkujji, že kuchyně se příliš nerozplizly a plocha byla dle mého přiměřená.

Již jsem to naznačoval, ale nějak to zapadlo, líbilo by se mi, pokud by byla povinnost označit kuchyně praporkem, nebo alespoň barvami příslušného šlechtice, mnoho věcí by se pak dalo okamžitě řešit. Zejména vykopané a nezahrnuté příkopy na vaření a pod. Na vytvoření , pokud se na něm dohodneme je dost času,a pokud by se toto přidalo k pravidlům nikoho to příliš nezatíží.

Dále ke dřevu, i když jsem s maršálkem dopředu projednával, že se pokusím kontrolovat distribuci dřeva, v praxi se to ukázalo jako nemožné. Hlavně díky tomu, že jsem přijel v době, kdy už asi polovina kuchyní stála a měla připravené dřevo, z větší části byly rozebrány i polena určená údajně na konec na sobotu. Déšť komplikoval vaření všem a podařilo se jakž takž udržet dřevo pod plachtou, ta je pak bohužel vidět na fotkách. To že bylo v sobotu přivezeno další dřevo, které pak v podstatě zůstalo a muselo být s vynaložením velkého úsilí odveženo je částečně i moje vina. V okamžiku, kdy se na to Maršálek ptal jsme se domnívali, že se bude ještě poměrně dost vařit, ale pak začalo pršet a většina domů kuchyňské přípravy dost zkrátila. Nevím, jak to vychází finančně, ale pro příště bych se spíše přimlouval za ty řezané špalky, mají lepší výhřevnost a je s nimi lepší manipulace.

Další je voda, tentokrát bylo dost mokro všude, tak to nebylo tolik vidět, ale osobně mi vadí, když si jde několik desítek lidí umýt misku, do zbytků jídla natočí vodu, pak s tím zamíchají, vylijí to v okolí cisterny a pak si opět natočí vodu na vypláchnutí. Je to asi trochu náročnější, ale podle mého by každá kuchyně pro své strávníky mohla připravit mísu na mytí, případně i s teplou vodou. Je to ale práce a nádobí navíc, tak nevím, zda by to prošlo.
Naposledy upravil(a) richardrg dne úte zář 17, 2013 8:13 pm, celkem upraveno 1 x.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Jiří z Holohlav » úte zář 17, 2013 8:05 pm

Oj,takový krásný Turnaj to byl. Tolik nových pěkný stanů,tak krásné rozložení v terénu. Kuchyňský areál nestísněný.Královnin okrsek zářil lampami.
Snad bychom příště mohli trochu stlačit přístřešky - nedělali bychom pak blažené óó na právě servírovanou buchtu ve chvíli kdy byli v téměř nedoslyšné dáli jmenováni noví dvorští úředníci :-) a jejich průvod bez světel - vynoříl se ze tmy jako Bludný Holanďan,až jsem se lekl co se děje.
Nu ,pěkně se vydařila dělba práce, Armín s Richardem zahájili,Hřebík pokračoval, Maršálek s Posadowem spolu s výbornými heroldy a sudími dali hlavní program a čepicí završil pan František. Jo byl jsem opravdu spokojen. Jen snad ta pauza 40 min byla pro propocené bojovníky možná příliš dlouhá.
Nesdílím názor,že se Turnaj nevyvíjí co se výbavy jednotlivců týká. Snad by mohl trochu rychleji - je to ale jako rejdovat tanker , navic s vysokou fluktuací posádky. Zase asi 30 nových bojovníků, to je těžká situace.
Určitě by tomu pomohl nějaký jednoduchý manuál - třeba typu "ospray". Jedna věc je být ochoten si věci pořídit správně a druhá vyšťourat z těch hromad materiálu co vlastně. Osobně z toho mívám bolení hlavy.
Pak je tu i otázka vzorů některá jména jsou s Turnajem zcela srostlá a jejich nositel ,ať se objeví,kde se objeví je brán jako vzor.
Jo,kdysi jsem byl na špici,ale dnes už mě mnozí přeskočili,ale to stigma vzoru zůstává - teď až tak neřeším svoji postavu u Dvora ,kde jsem se schoval do pohodlné role - ale třeba 15.st ,kde to cítím silně. I tohle by snad mohl řešit manuál , ne jednotlivci,ale průběžně aktualizovaný manuál by byl tou korouhví v proměnách poznání.
No , neměl jsem brejle a tak jsem lecos neviděl a na něco se raděj nedíval,abych o tom nemusel přemýšlet.
No,ještě ,že si svoji židličku mohu nést sám ,protože i Ježíš nesl svůj kříž ....
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Lazar
Příspěvky: 40
Registrován: pon kvě 06, 2013 4:57 am

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Lazar » úte zář 17, 2013 11:09 pm

Ale pane Jiří, je přeci veliký rozdíl když si židličku pán 'musí' nést a když jen 'může' protože se chce přiblížit oběti Páně - když to není volba pak v tom není pokora, jen pouhá znouzectnost.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Maršálek » stř zář 18, 2013 7:45 am

průběžné shrnutí k vašim poznámkám
- Označit kuchyně – ano
- Zakrýt dřevo klasickým přístřeškem namísto igelitu – ano, ale musí ho někdo dodat (do té doby musí soudní kuchaři sundat plachtu s dřeva, když neprší)
- Napříště štípané namísto krajinek – ano, to lze
- Mytí násodbí – dávali jsme na to, stejně jako loni, 3 erární lavóry s houbičkami a mycími prostředky. Letos se to nepoužívalo, nebo minimálně, ale možná to bylo tím, že cisterna byla posunutím kuchyní dále?
- Přístřešky v jídelně – bohužel není reálně jiná možnost, než je stavět tak, jak pořijíždíte. Jinak jsou tam díry jak po zlodějích. Nicméně, ač policajt, mám jistý nápad, nad kterým se tak za měsíc zamyslím, ještě neuzrál.
- Smutné procesí Bludných Holanďanů – no to byla nbaše blbost, nikoli chyba těch, kdo se bavili pod svou střechou. V představách o některých ceremoniích stále plaveme a tak nyní intenzivně konzultujeme s odborníky. Už víme, že udělat je blbě nás bolí na egu :wink: Až se to naučíme, nacvičíme si to a pak se vám teprve pochlubíme svými oslnivými hereckými a režisérskými výkony :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Hecht z Rosic » stř zář 18, 2013 8:03 am

Maršálek píše:Smutné procesí Bludných Holanďanů – no to byla nbaše blbost, nikoli chyba těch, kdo se bavili pod svou střechou. V představách o některých ceremoniích stále plaveme a tak nyní intenzivně konzultujeme s odborníky. Už víme, že udělat je blbě nás bolí na egu :wink: Až se to naučíme, nacvičíme si to a pak se vám teprve pochlubíme svými oslnivými hereckými a režisérskými výkony :wink:
Toto padá převážně na moji hlavu... Primární poučení spočívá v tom, že i takovéto relativně jednoduché akce je lépe plánovat dopředu, a ne během pěti minut od okamžitého nápadu. :wink:
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Opat » stř zář 18, 2013 8:06 am

Maršálek píše: Smutné procesí Bludných Holanďanů – no to byla nbaše blbost, nikoli chyba těch, kdo se bavili pod svou střechou. V představách o některých ceremoniích stále plaveme a tak nyní intenzivně konzultujeme s odborníky. Už víme, že udělat je blbě nás bolí na egu :wink: Až se to naučíme, nacvičíme si to a pak se vám teprve pochlubíme svými oslnivými hereckými a režisérskými výkony :wink:
Popravdě, tohle byl pro mě osobně největší fail letošního turnaje... Ponaučení, příště žádné hurá akce a vše prodiskutovat se zbylými účastníky. Minimálně já a Tomáš jsme vůbec nevěděli, že se něco chystá a co má být smyslem. A jen z logiky věci, i ten Ku-Klux-Klan věděl, že pochody ve tmě bez světle postrádají efekt :mrgreen:
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1202
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Spakona » stř zář 18, 2013 8:12 am

měli sme jeden přístřešek navíc - původně byl určený na kuchyni, kterou Vilém zvládl pokrýt z vlastních zdrojů - ale upřímně řečeno nikoho z nás nenapadlo dát ho na dřevo :D
tak pro příště :) mysleme na to a před turnajem v čas orgové křičte, že je ho potřeba :D
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Maršálek » stř zář 18, 2013 8:23 am

A to je právě to, že nepadá, pane Hechte. Tvůj nápad to nebyl a jeho autor to nepromyslel. Ono to i na dobře osvětleném májovém sněmu působí toporně a rozpačitě, když to probíhá jako prkenná němohra...

Pokud se chceme předvést v roli úředníků při nějaké slavnosti tak, aby bylo podle atributů a gest jasně a čitelně patrné, kdo je kdo a jaká je jeho úloha u dvora, pak to nejprve musíme spolehlivě vědět u všech a musíme znát nejenom jeho úlohu reálnou, ale i tu ceremoniální, naplněnou symbolickými gesty. To znamená se s tím seznámit do hloubky, materiály k tomu jsou :wink:
Já se přiznám, že znám jenom svou roli, která je nenáročná – předstupuji s obnaženým mečem v ruce před královnu, abych se jí pak při audiencích postavil po pravé ruce jako ochránce a rádce (garda stojí o krok vzad, vlevo a vpravo za jejími zády). Při ceremoniálních výjezdech jí pomáhám nasedat a sesedat a ceremoniálně jí při tom mimo jiné držím třmen – symbol toho, že úřad maršálka je spojený s knížecím pojetím podkoního a správce stájí, z něhož se logicky navázalo na velitele jízdní družiny a později na vojenského velitele obecně. Mé místo a má úloha jsou mi tedy při ceremoniích známé :wink:

Konkrétní symbolické úlohy a gesta jsou např. v říšském korunovačním řádu, kde je vladař při hostině obsluhován a poprvé slouží lidu jako vládce. Tam se mohou zájemci dočíst, co se od nich čeká. Jakou formou a jak dlouho obsluhuje vladaře stolník a číšník si tam snadno nastuduje Posadow. Je ovšem otázka, zda je tam něco k purkrabímu, kancléři, notáři a dalším…

Holt se stále učíme a pokud budeme chtít něco dobře realizovat, musíme si to dobře připravit - jako všichni :wink:


P.S. reakce ke starším příspěvkům – tak navoněný panáček s kytičkami říkáš, pane Hechte? Nu počkej, vytáhnu si tě do kolbiště na taneček :wink:
ACTA, NON VERBA

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů