Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Paní Markéta » sob pro 19, 2009 6:35 am

Zdravím přítomné panstvo i kmánstvo a připojuji své uznání všem, kteří jsou ochotni dělit se o své vydřené vědomosti, znalosti a dovednosti.
Měla bych dotaz nejspíše cílený na zdejší zdobilky (v souvislosti s danou technikou mi první na mysl vytanula umná paní Jitka z Řepice)

Hledám informace a inspirace k vyšívání kladenou nití. Existuje něco takového na internetu?
Fotografie umu paní z Řepice a pár dalších už mám prohlédnuté.

Děkuji

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od richardrg » sob pro 19, 2009 9:42 am

Pomůže toto? Viděl jsem to a je to pěkná práce
http://krea.wz.cz/2_zeny/1_gotika/14_purse_nika.htm
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Paní Markéta » sob pro 19, 2009 10:16 am

richardrg píše:Pomůže toto? Viděl jsem to a je to pěkná práce
díky za rychlou odpověď, sem mě seznam taky zavedl :)
jedná se mi spíš o teorii,
- konkrétní popis techniky - obrázky nejsou nikdy v takovém rozlišení, aby se to z nich dalo s jistotou odpozorovat, předpokládám, že se klade horní silná nit po vzoru a přichytává se stehem (vedoucí okolo ní a zpátky do vstupního vpichu) tenkou nití, vedenou jinak spodem. Ale můžu se mýlit. (doufám, že to zní aspoň trochu srozumitelně :) ) takhle jsem to tréninkově zkusila a vypadá to jako na těch fotkách z dálky :)
- a pak jestli je známo, kdy a na čem se tato technika používala, barevnost, vzory, velikost vzorů...

Anna
Příspěvky: 24
Registrován: ned dub 05, 2009 7:15 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Anna » sob pro 19, 2009 12:13 pm

Paní Markéta píše: jedná se mi spíš o teorii,
- konkrétní popis techniky - obrázky nejsou nikdy v takovém rozlišení, aby se to z nich dalo s jistotou odpozorovat, předpokládám, že se klade horní silná nit po vzoru a přichytává se stehem (vedoucí okolo ní a zpátky do vstupního vpichu) tenkou nití, vedenou jinak spodem. Ale můžu se mýlit. (doufám, že to zní aspoň trochu srozumitelně :) ) takhle jsem to tréninkově zkusila a vypadá to jako na těch fotkách z dálky :)
Ono na té klasické kladené niti prakticky nic jiného není. Jen bych byla opatrná s tím vracením se do vstupního vpichu. Lepší je nevracet se zpět, ale o pár milimetrů vedle. Pokud totiž našíváš více vláken najednou (čemuž se třeba u jemného hedvábí nevyhneš), mělo by to jinak snahu nespolupracovat a stahovat se jakoby do "přesýpacích hodin". :wink: Jinak může být kladená nit bucharská, rumunská... ale těm bych se asi raději vyhnula.
Jinak kladená nit se hodí hlavně na pozadí a jiné celistvé plochy, doporučuji kombinovat s malbou jehlou.
A æ o æ ø i æ å, æ a!

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Paní Markéta » sob pro 19, 2009 12:51 pm

Anna píše:Jinak kladená nit se hodí hlavně na pozadí a jiné celistvé plochy, doporučuji kombinovat s malbou jehlou.
výborně, přišel praktik :wink:

a lemy?

Krea
Obrázek

Paní Jitka z Řepice
Obrázek

Dášenka
Obrázek

a další...

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od richardrg » sob pro 19, 2009 2:16 pm

Skoro bych se urazil, :D já si taky vyšívám, akorát dělám jen lemy, zhruba to co je nahoře na fotkách, ta kladená nit mi přijde nejlepší na použití do plochy. A velké plošné výšivky nemám, už takhle jsem byl osočen že se vyvišuji nad svůj stav. :D
Ale nedělejte to, když vás pán tak dobře platí.
Ale možná se tomu blíží toto
http://tschernhausen.rajce.idnes.cz/Fry ... C01162.JPG
http://tschernhausen.rajce.idnes.cz/Fry ... C01170.JPG
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Jitka z Dobeve
Příspěvky: 174
Registrován: pát zář 19, 2008 1:26 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Jitka z Dobeve » sob pro 19, 2009 6:18 pm

Zdravím tě, paní Markéto. No nevím, zda jsi to se mnou vyhrála. Být tebou, tak se obrátím na paní Wudy. Ale v podstatě to dělám přesně tak, jak jsi to výše popsala. Podud můžu radit, vzor si předkresli kouskem mýdla - dýl vydrží a nevypráší se tak brzy jako křída. V galanterii prý prodávají i cosi jako křídu v pastelce, je to dobré na malování drobných vzorů, ale já s tím zatím žádné zkušenosti nemám.

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od richardrg » sob pro 19, 2009 6:42 pm

A vůbec nejlepší je fixa co za chvíli sama zmizí, ta pastelka se strašně láme.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Paní Markéta » pon pro 21, 2009 6:54 am

Jitka z Řepice píše:Zdravím tě, paní Markéto. No nevím, zda jsi to se mnou vyhrála. Být tebou, tak se obrátím na paní Wudy. Ale v podstatě to dělám přesně tak, jak jsi to výše popsala. Podud můžu radit, vzor si předkresli kouskem mýdla - dýl vydrží a nevypráší se tak brzy jako křída. V galanterii prý prodávají i cosi jako křídu v pastelce, je to dobré na malování drobných vzorů, ale já s tím zatím žádné zkušenosti nemám.
Vítej v mé výslechové kanceláři :D
To, že jsem Tě uvedla, Tě rozhodně k ničemu nezavazuje :wink: Na rozdíl od paní Wudy tě "znám" tedy, jsem schopná přiřadit si konkrétní dílo ke konkrétnímu člověku, přidá-li paní Wudy své rady, budu ráda...

předkreslovala jsem zatím tužkou, normální galanterii aby tady člověk pohledal :) (jsem v tropech :mrgreen: )
četla jsem i o nažehlovací tužce, kterou se nakreslí vzor na papír, papír se přežehlí a tím se na látku vzor obtiskne, dá se několikrát opakovat. Tužka se dá vyprat, ale to u vlny asi moc nehrozí... mýdlem si umím představit jen docela tlusté čáry?

Všechno Tvé zdobení je kladenou nití? Tedy i na těch rukavicích (se stromy)? Vzory jsou libovolné dle fantazie?

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Paní Markéta » pon pro 21, 2009 7:03 am

richardrg píše:Skoro bych se urazil, :D já si taky vyšívám, akorát dělám jen lemy, zhruba to co je nahoře na fotkách, ta kladená nit mi přijde nejlepší na použití do plochy. A velké plošné výšivky nemám, už takhle jsem byl osočen že se vyvišuji nad svůj stav. :D
Odpusť mi pane Richarde mou genderovou předpojatost :) vidím-li muže ve zbroji, nedovolím si domýšlet, že válčí též s jehlou :D I když znám pár jedinců, kteří vynikají v tomto umění, které je i živí.
Jsem vděčná za všechny postřehy a rady :)
Naposledy upravil(a) Paní Markéta dne pon pro 21, 2009 8:48 am, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od richardrg » pon pro 21, 2009 7:54 am

Vůbec se nemáš za co omlouvat, moje zbroj je jen úplně základní, i když jsem zvolil do profilu takovou militantní fotku :D
Spíš jde o to, že si šiju pro sebe, a z nutnosti i pro manželku a dětičky, takže proti nim vypadám skoro jako chudák :D
teď jsem si tam vložil nějaké nové fotky, ta výšivka ale není kladenou nití.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Kain » pon pro 21, 2009 12:42 pm

Ale i o té základní zbroji si myslí, že se nedá prostřelit lukem, přitom ji propíchnul obyčejnou jehlou, když ji šil :-)
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Paní Markéta » pon pro 21, 2009 1:16 pm

Kain píše:Ale i o té základní zbroji si myslí, že se nedá prostřelit lukem, přitom ji propíchnul obyčejnou jehlou, když ji šil :-)
Tenčí nástroj snáze hmotou proniká, však efekt má mnohem menší :D
i když i tak nedoporučuji sedat si na jehlu :)

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od richardrg » pon pro 21, 2009 3:36 pm

Kain píše:Ale i o té základní zbroji si myslí, že se nedá prostřelit lukem, přitom ji propíchnul obyčejnou jehlou, když ji šil :-)
Narážíš na něco určitého? Nepamatuji, že bych něco takového tvrdil :D
A na Panské jsem po zásahu šípem padl jako podťatý, a dokonce dvakrát.
Ale stejně by mě zajímalo, jak by to vypadalo po zásahu ostrým šípem a mimochodem, píchal jsem to hodně ostrým šídlem :D
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Jitka z Dobeve
Příspěvky: 174
Registrován: pát zář 19, 2008 1:26 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Paní Markéta - dotaz na vyšívání kladenou nití

Příspěvek od Jitka z Dobeve » pon pro 21, 2009 5:03 pm

Všechno Tvé zdobení je kladenou nití? Tedy i na těch rukavicích (se stromy)? Vzory jsou libovolné dle fantazie?

Rukavice dělal Vladan. Jsou zdobeny řetízkovým stehem. Většinou se inspirujeme iluminacemi, ale není to pravidlem.

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti